Şehrengiz Yine Dopdolu

Şehrengiz Yine Dopdolu

Bursa'nın tarihinin sesi, Türkiye'nin En iyi Yerel tarih ve Kültür Dergisi Şehrengiz'in yeni sayısı okuyucuyla buluştu.

Şehrengiz Yine Dopdolu

Derginin kasım ayı sayısının kapağında, Alman Türkolog Johannes Schilterberger'in 1396'da henüz 16 yaşındayken Niğbolu Savaşı'nda Osmanlı'ya esir düşmesiyle başlayan Bursa günlerinin öyküsü var. Gazeteci Rıdvan Tümenoğlu'nun hazırladığı inceleme yazısında Schilterberger'in Bursa'da geçirdiği günlerden kesitler yer alıyor. Schilterberger 31 yıl sonra ülkesine dönebilmiş ve anılarını tarihe not düşmüştü.

Şehrengiz'in 56. sayısında yer alan birbirinden ilginç diğer konular da şöyle;

Tarih Öğretmeni Ömer Faruk Dinçel, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden ulaştığı Eşrefoğlu Rûmi Türbesi'nin tamir vesikası ile bu tarihi belgedeki detayları ele aldı.
Yrd. Doç. İbrahim İ. Öztahtalı, devletin resmi matbaasında basılan ilk gazete olan Hüdavendigar'ın Osmanlı Donanması yararına çıkardığı özel sayıyı Şehrengiz okurları için yorumladı.
Gazeteci Kadir Güzel ise Türkiye ve Ermenistan arasındaki 'normalleşme süreci' kapsamında ziyaret ettiği Erivan'a dair izlenimlerini ve orada yaşayanların bakış açılarını Şehrengiz sayfalarına taşıdı.
Geçtiğimiz ay yitirdiğimiz Bursa basınının duayenlerinden Saruhan Ayber… Ayber zor zamanların adamıydı. Şehrengiz onun için de bir saygı duruşunda bulunuyor.

Bursa'nın köklü Pars Ailesi'nin fertlerinden biri olan Mehmet Baha Pars, siyasetle daha çok ilgilenen kardeşlerinden farklı olarak ömrünü müzikle iç içe geçirdi. O'nun müziğe adadığı hayatını Serhat Tuncel araştırdı.
Ekrem Hayri Peker, Heykel'deki Tarihi Valilik binasının köşesinde uzun yıllar gözlük satan, birçoğumuzun ismini bilmediği sadece simasını hatırladığı Hüseyin Karaburun ile keyifli bir söyleşiye imza attı.
Y. Kenan Yetişen de Master Kılıç-Kalkan Ekibi ile Josef Bem, nam-ı diğer Murat Paşa'nın şehri Tarnow ve diğer Polonya kentlerinden derlediği notları Şehrengiz'e taşıdı.

'Kuruluş hayali tarihinden büyük' başlıklı çalışmasıyla, şehir tiyatrosunun geçmişini de Uğur Ozan Özen kaleme aldı.

Yine Şehrengiz'in büyük ilgili gören Tarihte Bu Ay Bursa sayfalarını Deniz Dalkılınç'ın hazırladı. Fotoğraf sanatçısı Veysel Kaya'nın birbirinden güzel Bursa ve sonbahar rotaları fotoğrafları da çok beğenilecek.

Şehrengiz'e Özdilek alışveriş merkezlerinin gazete/dergi/kitap raflarında…

Kaynak: Bültenler