Seçim Hükümetine AK Parti 11, HDP 3, Bağımsızlar 12 Bakan Verecek - Haberler
Haberi Paylaş

Seçim Hükümetine AK Parti 11, HDP 3, Bağımsızlar 12 Bakan Verecek

Haberler.com - Haberler | Güncel

MHP'den sonra CHP'nin de üye vermeyeceğini açıklaması, seçim hükümetinin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Ağustos'ta Başbakan Davutoğlu'nu geçici hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. Görevlendirme ile seçimlerin yenilenmesi kararının da Resmi Gazete'de yayımlanması planlanıyor.

Bundan sonra seçim hükümeti oluşacak. MHP'den sonra CHP'nin de üye vermeyeceğini açıklaması, seçim hükümetinin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması anlamına geliyor. Rakamlarda AK Parti 11, HDP 3 ve Bağımsız 12 olarak dağılacak.

"2 PARTİ BEN YOKUM" DEDİ

Mevzuata göre 26 üyeli kabinede AK Parti'ye 11, CHP'ye 6, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlık düşüyor. Geçici hükümette Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıkları bağımsız. MHP'den sonra CHP'nin de üye vermeyeceğini açıklaması, seçim hükümetinin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması anlamına geliyor.

AK PARTİ ÖNEMLİ BAKANLIKLARI BIRAKMAYACAK

AK Parti, geçici hükümette Başbakanlık ve 4 Başbakan Yardımcılığı'nın yanı sıra Sağlık, Milli Eğitim, Milli Savunma, Maliye, Kalkınma, Enerji, Dışişleri ile Gümrük ve Ticaret, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarını da muhalefete vermeyi düşünmüyor.

GIDA, ORMAN VE KÜLTÜR HDP'YE

Kulislerde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ile Orman ve Su İşleri bakanlıklarının HDP'ye verilebileceği konuşuluyor.

3 İSİM YERİNİ KORUYACAK

7 Haziran öncesi kabineye bağımsız olarak atanan Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin'in geçici hükümette de yerini koruyacağı kaydediliyor.

Seçim Hükümetine AK Parti 11, HDP 3, Bağımsızlar 12 Bakan Verecek
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
title