Koronavirüsü 6 yıl önceden bilen Bill Gates: 2022'nin sonunda hayatın normale dönmesini bekliyorum - Haberler
Haberi Paylaş

Koronavirüsü 6 yıl önceden bilen Bill Gates: 2022'nin sonunda hayatın normale dönmesini bekliyorum

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

Dünyaya pandemi uyarısını tam 6 yıl önce yaparak dikkatleri üzerine çeken Microsoft'un kurucusu Bill Gates, salgının seyriyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Koronavirüse karşı başlatılan projelere verdiği milyonlarca dolarlık destekle bilinen Gates, katıldığı televizyon programında "Hayat ne zaman normale dönecek?" sorusuna da yanıt verdi. Korona aşılarının hızla yaygınlaştığının altını çizen Gates, 2022'nin sonunda hayatın normale dönmesini beklediğini ifade etti.

İlk olarak 2019'un son günlerinde ortaya çıkan koronavirüs bir numaralı gündem olmaya devam ediyor. Salgının ilk gününden bu yana virüs dünya genelinde 150 milyonun üzerinde insana bulaştı ve 3 milyonun üzerinde kişinin canına mal oldu.

Daha önce virüs ile ilgili pek çok komplo teorisi ile gündeme gelen Bill Gates 2015 yılında yaptığı açıklama ile bugünlerin gelebileceği uyarısını yapan ilk kişilerden birisiydi. Gates pandeminin seyri hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

İngiliz Sky News'a konuşan Gates, 'Hayat ne zaman normale dönecek' sorusuna yanıt verdi. COVID-19 aşılarının hızla yaygınlaştığının altını çizen Gates, 2022'nin sonunda hayatın normale dönmesini beklediğini ifade etti.

Kovid-19'a karşı başlatılan projelere maddi destek sağlayan Gates bu kapsamda milyonlarca dolar harcamış durumda. Gates Vakfı bu alanda ilk yatırımını 2002 yılında Pfizer'a yapmıştı. Vakıf Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin sahibi olduğu BioNTech'e ilk yatırımını da salgından önce gerçekleştirdi. Vakıf, 2019 yılında BioNTech'e 55 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.

BioNTech, Gates Vakfı'nın dikkatini çeken tek Alman biyoteknoloji şirketi değil. Gates çiftinin yönettiği vakıf, 2015 yılında CureVac'a 52 milyon dolar yatırım yapmıştı. Gates Vakfı 3 yıl önce HIV'e karşı piyasadaki tedavi yöntemlerinden daha az maliyetli bir yol bulunmak için yola çıkan Vir Biotechnology'e de yatırım yapmıştı.

Vir Biotechnology koronavirüs salgını ile birlikte bu alanda da araştırmalar başlattığını duyurmuştu. Vir Biotechnology, İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK) ile birlikte koronavirüse karşı geliştirilen antikor tedavisinin son aşama insan deneylerine geçtiğini duyurmuştu.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Raşit Yanmaz:böyle adamları neden soruçturma başlatılmıyor tüm dünya adına madem bukadar bilgisi var bir parmağı var demekki bukadar emin Cevap Yaz 0 8 Yayından Kaldır
Alpercan DAĞLIOĞLU:Hastalığı kendi çıkardığı için kökten aşıyı ne zaman çıkaracaığnı da kendi bilir. Bu dingiloski atmosfere tebeşir tozu serpecekmiş biri şunu durdursun Cevap Yaz 1 33 Yayından Kaldır
FENERBAHÇE CUMHURİYETİ :Hastalığı yaydıkları gibi bitiş tarihini de biliyorlar. Cevap Yaz 1 43 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title