Şahin: Anlayışla Karşılamak Gerekir

Şahin: Anlayışla Karşılamak Gerekir

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hiçbir Siyasi Partinin Anayasa ile Çizilmiş Olan Çerçevenin Dışına Çıkmayı Öngören Bir Faaliyeti Olmadığını ve Olamayacağını Belirterek, 'Başsavcının, Siyasi Partilerin Faaliyetleriyle İlgili İnceleme Yapmak Gibi Bir Görevi Olduğu İçin, Bir Takım Hatırlatmalarda Bulunmasını Anlayışla Karşılamak Gerekir' Dedi.

Şahin: Anlayışla Karşılamak Gerekir

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, hiçbir siyasi partinin Anayasa ile çizilmiş olan çerçevenin dışına çıkmayı öngören bir faaliyeti olmadığını ve olamayacağını belirterek, ''Başsavcının, siyasi partilerin faaliyetleriyle ilgili inceleme yapmak gibi bir görevi olduğu için, bir takım hatırlatmalarda bulunmasını anlayışla karşılamak gerekir'' dedi.

TBMM'de gazetecilerin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya?nın yaptığı açıklamayla ilgili sorularını yanıtlayan Şahin, ''Başsavcı bazı uygulamaları laikliğe aykırı bulmuş'' denilmesi üzerine şunları söyledi:

''Herhangi bir somut örnek vermiş değil. Sadece Anayasa ve siyasi partiler kanununda, siyasi partilerin uyması gereken esasları hatırlatmış. Yargıtay Başsavcısının denetim organı değilim, benim bir memurum değil, benden izin alıp konuşacak değil... Şu anda her siyasi parti ve parlamentoda bulunan herkes, Anayasa ve yasalar içerisinde siyasi faaliyette bulunuyor. Hiçbir siyasi partinin Anayasa ile çizilmiş olan çerçevenin dışına çıkmayı öngören bir faaliyeti yoktur, zaten olamaz. Niye böyle bir açıklama yaptı bilmiyorum.''

Şahin, türban sorununun anayasa değişikliğiyle çözülüp çözülmeyeceğinin sorulması üzerine, ''Anayasa değişiklik önerisi gelmedi ki ortada yok. Başörtüsü tartışmalarının içine de girmem'' diye konuştu.