Kapalı Ameliyat ile Kanser Hastalarına Şifa Oldular - Haberler
Haberi Paylaş

Kapalı Ameliyat ile Kanser Hastalarına Şifa Oldular

AA - Sağlık

Genel Cerrahi Kliniği hekimleri Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu'nun konuşması Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimleri, hastane bünyesinde ilk kapalı pankreas kanseri ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ- Genel Cerrahi Kliniği hekimleri Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu'nun konuşması Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimleri, hastane bünyesinde ilk kapalı pankreas kanseri ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.Bursa'da ilk kez yapılan kapalı yöntemle pankreas kanseri ameliyat hakkında, hastanenin Genel Cerrahi Kliniği hekimleri Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu, Op. Dr. Murat Çaycı ve Asistan Dr. Muhammet Doğangün basın açıklaması yaptı. Genel Cerrahi Kliniğinin eğitim sorumlusu Hüseyin Ayhan Kayaoğlu, ameliyatın yaklaşık 6 buçuk saat sürdüğünü ve başarıyla tamamlandığını açıkladı. Kapalı yöntemle pankreas kanseri ameliyatının Bursa'da ilk kez yapıldığını belirten Kayaoğlu, bu ameliyatın tüm Türkiye'de ise 10 civarında yapıldığını dile getirdi. Pankreas kanserinde kapalı yöntemle yapılan ameliyatın, açık ameliyattan daha avantajlı olduğunu belirten Kayaoğlu, "Pankreas hastalıkları ameliyatı genellikle açık cerrahi şeklinde yapılıyor. Açık cerrahide hastanın karnında uzunca bir kesi oluşuyor ve bu kesinin sonrasında hastaya bir takım dezavantajları var. Özellikle ağrı, hastanın günlük yaşama geç dönüşü, uzun dönemde ortaya çıkan kesiye bağlı fıtık ve enfeksiyon gibi sıkıntıları yol açabiliyor. O yüzden bugün yaptığımız bütün ameliyatları laparoskopik(kapalı) yöntemle yapmayı tercih ediyoruz" dedi.Kapalı yöntemle yapılan ameliyat sonrasında hastaların iyileşme sürecinin hızla tamamlandığını gözlemlediklerini dile getiren Kayaoğlu şöyle konuştu: "Artık pek çok ameliyat kapalı yöntemle yapılabiliyor. Ancak pankreas cerrahisi, yerleşim yeri itibariyle ve hayati damarlara yakın olması sebebiyle kapalı yapılması zor. Biz burada iki hastayı kapalı yöntemle pankreas başı kanseri nedeyiyle ameliyat ettik. Öncelikle hastaların karnında büyük bir kesi oluşmadığı için günlük yaşama dönüşleri ve ameliyat sonrası hareketlenmeleri çok hızlı oldu. Ameliyat sırasında bir takım avantajlar yaşadık. Pankreasa yakın damarları kameralar nedeniyle daha rahat gördük ve oraların daha iyi temizlenmesi sağlandı. Hastalarımız daha hızlı taburcu oldu ve ameliyat sonrası daha az acı çektiler."

AA / Sağlık

Şevket Yılmaz Hüseyin Ayhan Sağlık Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title