Asistan hekimlerin 36 saat çalıştığını söyleyen Bakan Koca, vakit kaybetmeden talimatı verdi - Haberler
Haberi Paylaş

Asistan hekimlerin 36 saat çalıştığını söyleyen Bakan Koca, vakit kaybetmeden talimatı verdi

Haberler.com - Servet Uzun - Sağlık
 - Güncelleme:

Geçtiğimiz günlerde Rümeysa Şen'in "36 saat nöbet" tuttuktan sonra evine giderken trafik kazası geçirip hayatını kaybetmesiyle ilgili iddiaları yalanlayan Bakan Koca, bazı kliniklerde asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı söylentilerini ise doğrulamıştı. Sağlık Bakanlığı bu gelişmelerin ardından Bakan Koca'nın imzasıyla 81 ile "Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri" başlıklı yazı gönderdi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 36 saat nöbet tuttuğu için trafik kazası geçirerek yaşamını yitiren 25 yaşındaki Dr. Rümeysa Şen ile ilgili açıklama yapmıştı. Bakan Koca, "Bazı kliniklerde asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı durumlar olduğu maalesef gerçektir. Dr. Rümeysa arkadaşımızın kazadan önce 36 saat çalıştığı şeklindeki bilgi ise yanlıştır. Arkadaşımız günlük mesainin ardından nöbet tutmuş, sabah hastaneden ayrılmıştır." demişti.

Bu gelişmelerin ardından "Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri" başlıklı resmî yazı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca imzasıyla 81 il sağlık müdürlüğüne gönderildi.

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere, yataklı tedavi kurumlarımızda hizmetlerin günün 24 saati kesintisiz yürütülmesi esastır. Sağlık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla normal çalışma saatleri dışındaki hizmetler; personel sayısı ve hizmetin niteliği de dikkate alınarak, vardiya veya nöbet şeklinde yürütülür. Fakat hekimlik nitelikli emek, yüksek dikkat gerektiren bir meslek olduğu için, çalışma saatlerinde insanı fiziken, ruhen zorlayan uygulamalardan kaçınılması gerekir.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nin 41'inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde "Nöbet hizmetleri, yataklı tedavi kurumlarının tiplerine, yatak ve personel kadrosuna, yer ve önemine, faaliyetinin çokluğuna göre ayrı ayrı hükümlere tabidir." hükmü ile hemen ardından, (e) bendinde "Gece nöbeti tutanlara ertesi gün görev verilmez." hükmü yer almaktadır. Mecburiyetler dışında yoruma açık değildir.

Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerindeki uzmanlık öğrencilerinin; eğitime alınması, çalışma usul ve esasları 26.04.2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği" kapsamında yürütülmektedir. Uzmanlık eğitimi görenlerin nöbet hizmetleri, bu yönetmeliğin 11'inci maddesinin beşinci fıkrasında; "Uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulaması üç günde birden daha sık olmayacak şekilde düzenlenir." hükmü ile belirlenmiştir. Bakanlığımızın 21.10.2016 tarihli ve E.02-4523 (2016/19) sayılı Genelgesinin 3'üncü maddesinde de bu hususa özen gösterilmesine dikkat çekilmiştir.

Bu çerçevede, ilinizin Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin çalışma şartları ve nöbet hizmetlerinin yukarıda anılan mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülmesi, iş yükü dağılımında alışkanlıklar yerine kurallara hakkaniyetli bağlılık için azami hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

Servet Uzun
Haberler.com Haberler.com - Sağlık

Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca Korona Sağlık Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Omurilik Sarmsağı :

Doktorlar nöbet tutmak için birbirlerini yiyor. Kimsenin zorladığı yok.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title