Sağlık Bakanlığı, yurt dışına çıkanlardan istenen testin fiyatını 110 lira olarak belirledi

Sağlık Bakanlığı, yurt dışına çıkanlardan istenen testin fiyatını 110 lira olarak belirledi

Yurt dışına çıkmak için gerekli prosedürler arasında yer alan PCR testi, isteyen herkese yapılacak. 110 lira karşılığında yapılan testin sonuçlarına Sağlık Bakanlığının internet sitesinden ulaşılabilecek.

27.06.2020 14:03 | Son Güncelleme: 27.06.2020 15:42

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgına karşı önlem alan çoğu dünya ülkesi sınırlarını birbirlerine kapattı.

1 Haziran'da aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çoğu ülke normalleşme sürecine girdi. Sınırları uçuşlara açmak normalleşme adımlarından biri olarak yer aldı. Ancak bazı ülkeler, ziyaretçi kabul etmek için bir takım koşullar getirdi. Onlardan biri de bulaşıcı ve kalıtsal hastalıkların teşhisini yapan PCR testi oldu.

110 LİRAYA TEST YAPILABİLECEK

Yurt dışına çıkmak isteyenler, PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında test yaptırılabilecek. Görevli olarak yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Buna göre, yurt dışına çıkmak için gideceği ülke tarafından PCR testi istenmesi nedeniyle test yaptırmak isteyenler, uçak bileti veya varsa görev kağıdını dilekçesine ekleyerek yetkili laboratuvarlara başvurabilecek.

Yurt dışına çıkmak için gerekli olan PCR testi 110 liraya yapılacak

SONUÇLARA İNTERNET SİTESİNDEN ULAŞILACAK

Yetkili laboratuvar listesine, "Yetkilendirilmiş COVİD-19 Tanı Laboratuvarları" başlığından ulaşılabilecek.

PCR testi 110 lira karşılığında yapılabilecek. Görevli olarak yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ise ücret talep edilmeyecek.

Ücret, "Yurt dışına çıkış-PCR Testi" konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan "TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41" IBAN No'lu hesabına yatırılacak. Alınan makbuz daha sonra sağlık tesisine teslim edilecek.

İSTENEN BELGELER

Sağlık tesisi tarafından istenecek belgeler arasında, görev belgesi ve dilekçesi, yurt dışı uçak bileti yer alıyor.

Yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenen vatandaşlara yapılacak test işlemleri hakkında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Yurt Dışına Çıkışlarda Gideceği Ülke Tarafından Pcr Testi İstenen Vatandaşlarımıza Yapılacak Test İşlemleri Hakkında" başlığından bilgi alınabilecek.

PCR TESTİ NE İÇİN YAPILIR?

PCR yaygın olarak tıbbi ve biyolojik araştırma laboratuvarlarında kalıtsal hastalıkların teşhisi, genetik parmak izlerinin tanımlanması, bulaşıcı hastalıkların teşhisi, genlerin klonlanması, babalık testi ve DNA hesaplaması gibi değişik konularda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, yurt dışına çıkanlardan istenen testin fiyatını 110 lira olarak belirledi
Haber Yorumları (9)
SEVCAN AVCI: Neden test için kamu görevlilerinden ücret alınmıyor biz farklı bir ülkenin vatandaşımıyız ayrımcılık değil mi bu
İNANDIRICILIĞI ZALDI: Başlarda sağlık kuruluna ve sağlık bakanı na destek neredeyse yüzde yüz yüze yakındı ne zaman ki 1 haziranda açılmaya geçildi güven de kalkmaya başladı.
SALİH BADUR: Niye azılsın ki. Sizin Hüsnü kuruntunuz. Tüm dünya açılıyor. Ayrıca sağlık sistemimiz çok şükür iyi çalışıyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Sağlık Bakanlığı, yurt dışına çıkanlardan istenen testin fiyatını 110 lira olarak belirledi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16.7.2020 20:57:59. #1.14#
title