Safranbolu'da Lezzetler Şenliğinme Doğru

Safranbolu'da Lezzetler Şenliğinme Doğru

23-25 Mayıs Tarihlerinde Safranbolu'da Yapılacak Olan 3. Lezzetler Şenliği Öncesi, Kente Gelecek Olan Yabancı Katılımcıların Yoğun Olduğunu Söyleyen Başkan Nihat Cebeci, "Uluslar Arası Talebi Karşılayamaz Duruma Geldik" Dedi.

Safranbolu'da Lezzetler Şenliğinme Doğru

23-25 Mayıs tarihlerinde Safranbolu'da yapılacak olan 3. Lezzetler Şenliği öncesi, kente gelecek olan yabancı katılımcıların yoğun olduğunu söyleyen Başkan Nihat Cebeci, "Uluslar arası talebi karşılayamaz duruma geldik" dedi.

Safranbolu'da yapılan her türlü etkinlik uluslararası bir etkinliktir diyen Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci, "Yapılacak olan bu etkinlik yalnızca Safranbolu'da kalan bir şey değil. Evrensel bir kentte yapılan etkinlikler tüm dünyaya mal olmuş etkinlik olarak katılıyor. 3.'sü Karabük Valiliği Başkanlığında Safranbolu'da yapılacak olan Geleneksel Lezzet Şenliği'nin birincisi Tokat'ta, ikincisi ise Sivas'ta yapıldı. Oralarda yapılan etkinliler yine Valilik başkanlığında oldu ve o şenliklere ne uluslar arası katılım ne de büyükelçiler katıldı. Safranbolu'da biz Lezzet Şenliğinde uluslar arası talebi karşılayamaz duruma geldik. Bugün Lübnan, Amerika, Yunanistan, Madrit, İtalya, Bulgaristan, Orta Asya ve Afrika kıtasına kadar yemek yazarlar ile 60 yakın Japon yemek ustaları ile yazarlarını konuk edeceğiz. Aynı tarihte UNESCO'nun milli Komisyonu da burada olacak ve komisyonda bulunan ülkelerin üst düzey temsilcileride katılacak. Yemek şenliği konusunda ulusal ve uluslararası arenada bir numara olan Safranbolu'da yapılan bir etkinlikte bu kadar talep olması lezzet şenliğini yapanlarda hayretler uyandırdı. Bu kadar katılım beklemeyenler, Safranbolu'nun ne kadar ağır bir kent olduğunu bir kez daha anladılar ve farkına vardılar. Marka ve evrensel bir kentte iş yapmanın neler kazandırdığını gördüler. Bizim Safranbolu'da her yapmış olduğumuz etkinlik uluslar arası bir etkinlik. Tabi bununda getirdiği zorluklar var, yaşımız daha genç ve bir 5 yıl daha getirir" dedi.

(YE-ET-Y) 08.05.2008 16:51 TSİ