Roma ve Bizans Dönemine Ait Tarihi Eser Ele Geçti

Roma ve Bizans Dönemine Ait Tarihi Eser Ele Geçti

Adıyaman'da, polisin düzenlediği operasyonda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait toplam 150 parça tarihi eserle birlikte 3 kişi gözaltına alındı.

Roma ve Bizans Dönemine Ait Tarihi Eser Ele Geçti

Adıyaman'da, polisin düzenlediği operasyonda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait toplam 150 parça tarihi eserle birlikte 3 kişi gözaltına alındı.

Kahta'dan, Adıyaman'a gitmekte olan şüpheli bir otomobil, kent girişinde uygulama yapan polis ekipleri tarafından durduruldu. Otomobil içerisinde kuyumcu olduğu öğrenilen Mustafa Akkaş'ın üst araması ve kimlik sorgulamasını yapan polis, daha sonra araçta arama yaptı.

Otomobilin bagajında yapılan aramada Helenistik Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu öğrenilen 23 parça çanak (gözyaşı çanağı), 16 parça küp şeklinde testi, 9 kase, 6 parça kupa, 4 parça metal kap, 3 parça bilezik, 1 parça zürafa başı, 88 adit sikkeden oluşan 150 parça tarihi eser ile 1 hesap makinesi, 1 mercek ve 1 hassa terazi ele geçti. Otomobilde bulunan ve kazı yaptıkları tahmin edilen Abuzer Türk, İbrahim Türk ile sürücü Mustafa Akkaş, tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 3 şüpheli emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

VALİ SOYDAN YAKALANAN TARİHİ ESERLERİ İNCELEDİ

Polis tarafından yapılan yol uygulamasında ele geçirilen tarihi eserleri KOM Şubesinde inceleyen Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, polisin yaptığı başarılı çalışmasından dolayı ekipleri tebrik etti. Vali Sodan, daha sonra gazetecilere 2011 yılı 2012 yılı Ocak ve Şubat ayında yapılan operasyonda ele geçirilen ürünler hakkında bilgi verdi.

Vali Sodan,"Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekiplerimizin yaptığı uygulamada Roma ve Bizans dönemine ait olduğu öğrenilen toplam 150 parça tarihi eser ele geçti. Yine 2011 yılında ilimizde 316 kaçakçılığa konu olay meydana gelmiş, olaylarda 807 şüpheli şahıs yakalanmış ve haklarında işlem yapılmış, bunlardan 123 kişi adli makamlarca tutuklanmıştır. Olaylarda, 212 kilo 215 gram esrar maddesi, 82 uyuşturucu hap, 297 kök kenevir bitkisi, 11 tabanca, 182 tabanca mermisi, 389 bin 504 paket gümrük kaçağı sigara, 32 bin 520 litre kaçak akaryakıt, 123 sahte para, 306 klonlu kaçak cep telefonu, sahte rapor ve ilaç operasyonunda bin 69 kutu solüsyon mama, 287 hasta sağlık raporu, ilaç kupürleri ve sağlık karneleri ele geçirilmiştir. 2012 yılı Ocak ve Şubat ayında 61 kaçakçılık olayı meydana gelmiştir. Bu olaylarda; 253 kaçak cep telefonu, 17 sahte para, 10 kilogram esrar maddesi, 3 bin 120 kilogram sahte gümrük kaçağı bal, 8 bin 70 adet gümrük kaçağı cinsel içerikli hap ele geçirilmiş ve olayla ilgi yakalanan şüphelilerden 20 kişi tutuklanmıştır" diye konuştu. - Adıyaman