Ramazanda Üretiliyor Bir Yıl Yenebiliyor

Ramazanda Üretiliyor Bir Yıl Yenebiliyor

29.06.2015 11:41 | Son Güncelleme: 29.06.2015 15:17
Ramazanda Üretiliyor Bir Yıl Yenebiliyor

Manisa'nın Demirci ilçesinde baba mesleğini sürdüren 75 yaşındaki İhsan Akgül'ün ramazan ayına özel ürettiği "susamlı helva", uzun süre tazeliğini koruyabilmesi nedeniyle yalnız ramazanda değil daha sonraki dönemlerde de tüketiliyor.

Hacı Hasan Mahallesi'ndeki dükkanında, babasının yanında 10 yaşından bu yana şeker, helva üretimi yapan, başta çocuklar olmak üzere ilçe sakinlerinin ağzını tatlandıran İhsan Akgün, ramazan ayına özgü de ilçe sakinlerinin vazgeçemediği "susamlı helva"yı üretiyor.

İftar saatine yakın hazırlanmaya başlayan ve hızla tükenen susamlı helvaya gösterilen ilgiden memnuniyetini dile getiren Akgün, "Ramazan Demirci'de bir başka karşılanır. Biz de ramazana özgü susamlı helvayla iftar sofralarına tat katıyoruz" dedi.UĞRAŞ VE İŞÇİLİK GEREKTİRİYOR

Ramazan ayının tatlısı olarak ürettikleri susamlı helvanın uğraş ve işçilik gerektirdiğini kaydeden Akgün, sabah namazı sonrası açtığı iş yerinde zahmetli bir süreçle ürünü hazırladığını belirtti.

Susamlı helvanın asırlık bir tada sahip olduğunu vurgulayan İhsan Akgün, ilçe dışında yaşayan hemşehrilerinden ve Demirci'de helvasını tadan ziyaretçilerden sipariş aldığını, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Balıkesir başta olmak üzere birçok kente gönderdiklerini söyledi.

"GELECEK RAMAZAN AYINDAN ÖNCE TOPLU SİPARİŞ VERİYORLAR"

Akgün, susamlı helvanın ramazan ayında üretilmesine rağmen uzun süre dayandığını ifade ederek, şunları söyledi; "Susamlı helva özel kavrulmuş susamdan yapılması nedeniyle özelliğini uzun bir süre kaybetmemektedir. Rutubetsiz bir ortamda, hava almadan saklandığı takdirde, helvamız bir yıl özelliğini ve tazeliğini kaybetmez. Sadece ramazan ayında çıkarılan bu lezzeti tadanlar gelecek ramazan ayından önce toplu sipariş veriyor."

ÖMRÜ YETTİĞİNCE İŞİNİN BAŞINDA OLACAK

Dükkanın babasına dedesinden kaldığını, mesleği ailede kendisinin sürdürdüğünü anlatan Akgün, ömrü yettiğince işinin başında olacağını söyledi.

Akgün, "Babam yıllardır el emeğiyle mesleği sürdürerek doğal hazırlanan ürünleri müşterilerine sunmuş. Helvacılığı babamdan öğrendim. Dedemden yadigar olarak kalan bu dükkan ve mesleği babamdan sonra ben, benden sonra da çocuklarım sürdürecek" diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title