Profesör "Koronavirüsten daha tehlikeli" deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız

Profesör "Koronavirüsten daha tehlikeli" deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız

İhlas Haber Ajansı / YILMAZ SÖNMEZ - Haberler | Güncel

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Türkiye'de yaşanacak kuraklığın koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu belirterek "Türkiye'nin önemli bir kısmı yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunuyla karşı karşıya gelecek" dedi.

Türkiye ve pek çok ülke için uydu üzerinden görüntüleme yapan NASA, 11 Ocak 2021 tarihinde yayımladığı görüntülerle Türkiye'nin yeraltı suları için kritik durumu gözler önüne sermişti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün daha önce yayımlanan kuraklık haritalarına göre Türkiye'nin önemli bölümünün yağış almadığı, 'olağanüstü, çok şiddetli ve şiddetli kuraklık' yaşandığını gösteren haritalarda olduğu gibi NASA'nın yayımladığı haritada da şiddetli kuraklık tehlikesine işaret edildi. Türkiye'de kuraklığın en belirgin yaşadığı bu günlerde çok sayıda göletin büyük bir kısmının kuruduğu görüntüler de ortaya çıktı.

"TÜRKİYE ÇOK YAĞIŞ ALAN BİR ÜLKE DEĞİL"

Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaeddinoğlu, Türkiye'nin orta kuşakta yer alan bir ülke olduğunu ve bu yüzden orta kuşakta yer almanın getirdiği bazı dezavantajların olduğunu belirtti. Türkiye çok yağış alan bir ülke olmadığının altını çizen Prof. Dr. Alaeddinoğlu, "Ülkenin bütününü düşündüğünüzde İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgeleri fazla yağış almıyor. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerin de kıyı dışında kalan alanları çok yağış almıyor. Doğal olarak uzun yıllık bir periyot içerisinde bakıldığı zaman, küresel ısınmadan kaynaklı artan bir sıcaklık etkisi var. Dünya sürekli ısınıyor. Bunun önüne geçebilecek çalışmalar var. Dünyanın son birkaç yıldır bu konuda attığı adımlar var. Dünyanın hızlı gelişen ekonomileri dahil olmak üzere küresel ısınmayı birçok ülke ciddiye alıyor. Şu an içinde bulunduğumuz Kovid-19 pandemisinden çok daha büyük bir tehlikeli ve tehdit var. Bunu tüm dünya için söylemek mümkündür" diye konuştu.

Profesör 'Koronavirüsten daha tehlikeli' deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız
Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu

"BU TÜRKİYE İÇİN CİDDİ BİR UYARIDIR"

Küresel ısınmadan etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye'nin önemli bir kısmının alarm verecek düzeyde olduğunu dile getiren Alaeddinoğlu, "Bu yüzden Türkiye'de yağışın miktarında bir artış yok ama ısınmada ciddi bir artış var. Bu ısınmada ki artış, her yıl Türkiye açısından negatif bir etki oluşturuyor. NASA tarafından yayımlanan kuraklık haritası, ülkelerin toprak altında bulunan su rezervlerini gösteren bir haritadır. Bu haritaya baktığınızda Türkiye'nin önemli bir kısmı alarm verecek düzeyde olduğunu, yüzey sularını çoktan tükettiğimizi ve bununla birlikte yerin altında ki su rezervini de bitirdiğimizi görüyoruz. Bu Türkiye için ciddi bir uyarıdır. Şimdiden bu sorunları öngörüp çözüm üretmezseniz, yeraltı su kaynakları depoları oluşturup geleceği rezerve etmezseniz, muhtemelen 20 yıl sonra bunu çözemezsiniz. Başta içme suyu olmak üzere tarım alanlarının sulama suyu sorununu da çözemezsiniz" şeklinde konuştu.

"İÇME SUYU SORUNU CİDDİ BİR TEHDİT"

Ülkede özellikle içme suyu soruyla karşılaşılacağının altını çizen Alaeddinoğlu, "Türkiye'nin su sorunu yaşayacağını biliyoruz. Su rezervlerinin önemli bir kısmının Doğu Anadolu Bölgesinde olduğunu biliyoruz. Bu bölgedeki sular Güneydoğu Anadolu bölgesine nehirlerle ulaşıyor. Güneydoğu 20-25 yıl sonra toplam su rezervinin yüzde 70'den fazlasını tek başına elde edebilecek bir pozisyona sahiptir. Diğer bölgelerin yer altı su rezervleri gittikçe azalıyor. İçme suyu sorunu ciddi bir tehdit olarak karşımıza çıkacak. Bu sorunlarla ilgili adımlar atılması gerekiyor ve yapılacak yatırımlar azımsanacak ve basit yatırımlar değildir. Bugünden bunların gerçekleştirilmesi gerekiyor" dedi.

Profesör 'Koronavirüsten daha tehlikeli' deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız

"DÜŞEN YAĞIŞLAR ANLAM İFADE ETMİYOR"

Son günlerde düşen yağışların çok bir anlam ifade etmediğine de vurgu yapan Alaeddinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece yağışların o yılın belli bir kısmını karşılıyor. Bu yüzden bizim çok daha uzun düşünmemiz lazım. Şu an yağan kar yağışının miktarı çok az, belli yerlere lokal olarak çok yağmış olabilir ama bir bütün olarak düşünüldüğünde toplam yağışın yeterli olmadığını, bu yağışların ekim veya kasım aylarında düşmesi gerektiğini biliyoruz. Ocak ayındayız, bu süreç içinde yağmayan yağışın bugün düşüyor olması hiç bir şey ifade etmiyor. Van Gölü Havzası dahil olmak üzere Türkiye'nin önemli bir kısmı yakın gelecekte hem içme, hem de kullanma suyu sorunuyla karşı karşıya gelecek.

Profesör 'Koronavirüsten daha tehlikeli' deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız
Profesör 'Koronavirüsten daha tehlikeli' deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız
Profesör 'Koronavirüsten daha tehlikeli' deyip uyardı: Yakın gelecekte hem içme hem de kullanma suyu sorunu yaşayacağız

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / YILMAZ SÖNMEZ

Haber Yorumları (13)
HK: Ula dubai de katarda sumu var deniz suyunu arıtıp içiyorlar ee dört tarafımız deniz neden hala kaygılanıyoruz ki ala ala
GÖLGE: Yıllar yıllar önce ülkemizde su sorunu olmaz diyorduk. Hatta su savaşları çıkacağı zaman hedef ülke oluruz diyorduk. Sanayide kullanılan sular, atıklar ve dumanlar, araçların pisliği vb çalışmalar ülkeyi bitirdi. Ağaçlandırma yerine, ağaçların yok olması vb. Bunlarda çözüm olmazsa su sorunlarımız çok kısa zamanda yaşanacak.
YELLOW ROSE: milyonlarca insanı köylerden alıp büyük şehirlere sokarsanız su atık su barınma ısınma hava kirliliği yol yani her türlü sorunu yaşarsın elbette bu konular hatalar bu günkü yönetimin icraatı değil bu israilin güneydoğoyu boşaltma ermeninin doğuyu boşaltma chp nin Sivas ı İstanbul a getirmesi vs vs yani ülke üzerinde onlarca senaryo oynandı bizden olmayanlar tarafından hatta oynanmaya devam mesela makaryosun heykeli dikiliyorsa daha ne konuşacaksın ki
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title