Van yüzlerce karganın istilası altında! Sebebi ise güvenlik

Van yüzlerce karganın istilası altında! Sebebi ise güvenlik

20.01.2021 09:31 | Son Güncelleme: 20.01.2021 12:56

Şehirleşmeye bağlı olarak yaşam alanları yok olan yüzlerce karga, Van'ın Erciş ilçesini mesken tuttu. Kargaların genelde kimsenin ulaşamayacağı yüksek ağaçlarda yuvalandığını belirten Prof. Dr. Adızel, olayın tamamen kargaların güvenlikleriyle ilgili bir durum olduğunu kaydetti.

Van'ın Erciş ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Kasımbağı Mahallesi sakinleri, bir süredir bölgeyi mesken tutan kargalar yüzünden tedirgin halde. Ağaçlık bir alandan oluşan mahallede, akşam saatlerinde ortaya çıkan yüzlerce karga, bir süre toplu halde sağa sola uçtuktan sonra havanın kararmaya başlamasıyla evlerin çevresindeki ağaçlara konuyor. Mahalleli, yüzlerce karganın oluşturduğu görüntüden, çıkardığı seslerden ve ekinlerine zarar vermesinden şikayet ediyor.

GÜVENLİKLERİ İÇİN AĞAÇLARA KONUYORLARMIŞ

Halkı tedirgin eden kargalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel, "Bunlar, genelde köpeklerin, tilkilerin ve insanların kolay ulaşamayacağı, kendini güvende hissettiği kavak ağacı benzeri yüksek ağaçlarda yuvalanırlar. Olay tamamen güvenlikle ilgilidir" diye konuştu.

YAŞAM ALANLARI YOK OLUNCA ŞEHRİ MESKEN TUTTULAR

Bölgedeki kargaların daha çok 'cüce' ve 'ekin' kargalarından oluştuğunu belirten Prof. Dr. Özdemir Adızel, bu türlerin toplu üreme, toplu beslenme hatta toplu savunma toplulukları oluşturduğunu ve bu nedenle insanların gözüne sayısal olarak fazla göründüğünü kaydetti. Artan nüfus nedeniyle yaban hayatına ve doğaya müdahalelerin arttığını dile getiren Adızel, kargaların yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyle şehir ortamında yaşamaya başladığını ifade etti.

Güvenlikleri için ağaçları mesken tutan yüzlerce karga mahalle sakinlerini tedirgin etti

KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSETTMEK İÇİN AĞAÇLARA YUVA YAPMIŞLAR

Karga türlerinin zararlı olup olmadığını anlamak için bölgesel olarak incelemek gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Adızel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış erken bastırıyor ve yaz oldukça kısa. Bu bölgede çoğunlukla tarlaların içinde ekin kargası sürülerini ve bunun yanında cüce karga sürülerini görürüz. Cüce kargalar daha çok yaz dönemlerinde bitkisel beslenirler. Bunlar nispeten tarım ürünlerinde etkisi olabilir fakat ekin kargaları yaz boyunca büyük oranda böcekçil beslenirler. Eğer bu hayvanları tarlanızda görürseniz zararı değil faydası olduğunu düşünürsünüz.

Bunlar genelde köpeklerin, tilkilerin ve insanların kolay ulaşamayacağı, kendini güvende hissettiği kavak ağacı benzeri yüksek ağaçlarda yuvalanırlar. Olay tamamen güvenlikle ilgilidir. Ayrıca kavak ağacının yuva malzemesini yerleştireceği çatalların fazla olması nedeniyle bu bölgede kavak ağacını tercih ediyorlar. Eğer kavak ağacı bulamazlarsa nadiren söğüt ve benzeri ağaçları kullanırlar."

Van'ı yüzlerce karga istila etti! Sebebi ise duyanları şaşırttı

KARGALARDAN 2 YÖNTEMLE KURTULMAK MÜMKÜN

Şehir merkezine yakın bölgelerde oldukları için seslerinin ve dışkılarının vatandaşları rahatsız edebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Adızel, "Bunların çok fazla tarıma zararlı olduklarını söyleyemeyiz. Ekin kargası bilakis faydalıdır. Cüce karga zaman zaman bitkisel beslense de daha çok yaban ortamlarını tercih ederler ve hayvansal besinlerde var. Çözümüne gelince eğer siz bağınızda bahçenizde bu hayvanların kesinlikle zarar verdiğine eminseniz 2 çeşit mücadeleden söz ederiz.

Biri teknik mücadeledir. Ses çıkaran cihazlar var. Bu cihazlar yardımıyla kargaları kovabilirsiniz ya da çok önemli bir zarar söz konusuysa kargaların geçemeyeceği güneşi de engellemeyecek bir örtü serilebilir. Benim önereceğim, biyolojik mücadeledir. Bu kargaların sayıca fazla olmasında yine bizim suçumuz var. Çünkü bunların nüfusunun dengede kalmasında rol oynayan tilkileri, yırtıcı kuşları gördüğümüz her yerde öldürüyoruz. Bunların üzerinde avcı etkisini yapan ve nüfusunu dengede tutan faktörü ortadan kaldırdığımızda bunların sayısı hızla çoğalıyor" ifadesinde bulundu.

Van yüzlerce karganın istilası altında! Sebebi ise güvenlik
Van yüzlerce karganın istilası altında! Sebebi ise güvenlik

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gülay KUYUCU

Haber Yorumları (1)
AKADEMİSYEN: Öldüründe görün bakalım karganın kinini ve lanetini
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title