Prof. Dr. Ufuk Bilkay, burun estetiği ameliyatının en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ufuk Bilkay, burun estetiği ameliyatının en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan olduğunu söyledi.

  İLANDIR
Prof. Dr. Ufuk Bilkay, burun estetiği ameliyatının en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan olduğunu söyledi.
Haberler.Com - Haberler | Advertorial Haberler

Prof. Dr. Ufuk Bilkay, burun estetiği ameliyatı hakkında yapılması gerekenleri açıkladı ve merak edilen sorulara yanıt verdi.

Prof. Dr. Ufuk Bilkay, burun estetiği ameliyatı hakkında yapılması gerekenleri açıkladı ve merak edilen sorulara yanıt verdi.

Prof. Bilkay, " Burun estetiği ( Rinoplasti ) ameliyatında burunun şekli düzeltildiği gibi; iç yapısında olabilecek kıkırdak ve kemik eğrilikleri ( deviasyon ), ya da halk arasında 'burun eti' olarak bilinen konka hipertrofisine bağlı nefes alma problemleri de çözülebilmektedir. Bu nedenle eğer gerekiyorsa her iki ameliyat aynı seansta yapılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus da nefes alma problemi olan her hastanın estetik burun ameliyatına ihtiyacı olmadığıdır ve yanlış yönlendirilerek boş yere rinoplasti olmamalıdırlar" dedi.

Burun Estetiği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burunun kemik, kıkırdak ve deri yapısının özellikleri,

Yüz ile burun arasındaki yatay ve dikey düzlemde olması gereken oranlar,

Burunun dudak ve alın ile yaptığı açılar

Burun ucunun yüksekliği

Burun ucunun çene ucuna göre pozisyonu gibi parametrelerdir.

Prof. Ufuk Bilkay merak edilen soruları yanıtladı.

1- Estetik Ameliyatlar Ağrılı mıdır?

Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

2- Ameliyat izi kalır mı?

Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı vardır. Estetik ameliyat için uygun ameliyat malzemesi ve özel sütür materyalleri kullanılır , fakat az da olsa mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, göz kapağı estetiği ameliyatlarında göz kapağı içinde, kulak operasyonlarında kulak arkasına gibi. Karın germe operasyonlarında ise iz sezaryan izinden biraz daha uzun olup bikini bölgesinde saklı kalır.Liposuction (yağ çekme) işlemi hiç iz bırakmaz. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamını gizlemek mümkün değildir. Örneğin meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi.

3- Estetik ameliyatlar herkese uygulanabilir mi?

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin dudak yarığı ortalama bebek 3 aylıkken, damak yarığı ameliyatı 1 yaşında, kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşında, meme büyütme estetiği ve burunestetiği 18 yaş üzerindekilere ve yüz germe ameliyatları 45 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

4- Estetik ameliyatlar her yerde yapılabilir mi?

Hayati organ ameliyatları gibi riskli olmasalar da, estetik ameliyatlarda da genel anestezi gerektiren tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam donanımlı ameliyathane koşullarında sağlanabilir. Lokal anestezi ile yapılan küçük müdahsleler ise muayenehane koşullarında da yapılabilir

5- Ne kadar sürede iyileşilir?

Estetik ameliyat sonrasında genellikle aynı gün eve gitmek mümkündür. Bazı durumlarda ise 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından yararlıdır. Seyrek olarak 2-3 gün hastanede kalmayı gerektiren durumlarda söz konusu olabilir. İyileşme süreci, yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması 1 hafta içinde tamamlanır. Yapılan girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır.

Kaynak: Haberler.Com

Manşet Haberler

title