Haberler

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Beyazıt, seçim kanununu değerlendirdi Açıklaması

Güncelleme:

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, "Seçim kanunu ile ilgili en önemli değişiklik, artık illerde en kıdemli hakim değil, birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından çekilecek kura ile belirlenecek hakimler tarafından seçimler yapılacak.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, "Seçim kanunu ile ilgili en önemli değişiklik, artık illerde en kıdemli hakim değil, birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından çekilecek kura ile belirlenecek hakimler tarafından seçimler yapılacak. Dolayısıyla seçimlere herhangi bir iradenin müdahale şansını ortadan kaldırmış olacak." dedi.

Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve AK Parti İl Başkanı Cüneyt Aldemir ile esnaf ziyaretinde bulunarak, vatandaşlarla sohbet etti.

AA muhabirine bir süre önce yasalaşan seçim kanununu değerlendiren Beyazıt, kanunun 17 saat 36 dakikalık uzun bir oturum sonrası komisyondan geçip TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini söyledi.

Kanunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini belirten Beyazıt, şunları aktardı:

"Seçim kanunu ile ilgili en önemli değişiklik, artık illerde en kıdemli hakim değil, birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından çekilecek kura ile belirlenecek hakimler tarafından seçimler yapılacak. Dolayısıyla seçimlere herhangi bir iradenin müdahale şansını ortadan kaldırmış olacak. Bir taraftan da Türkiye'nin seçim barajı yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürüldü. İttifaklar içerisinde küçük partiler dahil, kendileri tek başına yüzde 7'yi geçmeseler bile eğer bulundukları ittifak yüzde 7'yi geçmiş ise milletvekili çıkarabilecekler."

Yapılan değişiklikle ittifak içindeki her partinin aldığı oyun kendi hanesine yazılacağını anlatan Beyazıt, şu değerlendirmede bulundu:

"Eğer bir partinin kamuoyu anketlerini yanıltarak, 'Ben yüzde 7 alırım, yüzde 10 alırım, Türkiye'nin iktidarına talibim, en büyük yasama organı ben olacağım.' diye iddiası varsa, kendisine güvenebiliyorsa seçime parti düzeyinde girebilecek, milletvekili çıkarabilecek. Dolayısıyla manipülasyonların, değişik anlayışların önüne geçen düzenlemeler getirildi. Seçim kanunu, zamanında yapılacak seçimle beraber ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Biz cumhurbaşkanlığı seçimine AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi olarak katılacağız. İnşallah 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıran, geleceğimize ufuk tutan, dünyada söz sahibi olan dünya lideri seçilecek."

Kaynak: AA / Politika

AK Parti Haberler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

Bakmadan Geçme

İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Karatay, Ereğli, Beyşehir 20-21 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi!
Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title