Haberi Paylaş

6'lı masada yeni kriz! Anayasa önerisiyle ilgili İYİ Parti'den veto yiyen Babacan geri adım atmıyor

Politika Haberleri

Anayasa'da yer alan, "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" ifadesinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 6'lı masa paydaşlarından İYİ Parti'nin vetosuna rağmen geri adım atmadı. Ali Babacan, "Bir hanede annenin konuştuğu dil demektir ana dili. Ananın ak sütü kadar helal bir konudur diyoruz. Anayasa'nın da o şekle getirilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Anayasa'daki 66'ncı maddenin yeniden ele alınması teklifi, 6'lı masada yeni bir krizin fitilini ateşledi. Babacan, Anayasa'daki, "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" ifadesinin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Parti olarak Türkiye'nin güvenliği, birliği, cumhuriyet değerleri, Anayasa'nın ilk 4 maddesi gibi pek çok konuda görüşlerimiz açık ve nettir. Baştan bu yana bu konuda parti olarak durduğumuz yerde herhangi bir tartışmaya açık bir konu da bulunmamaktadır" diyerek DEVA Partisi liderinin önerisini veto etti.

"6'LI MASAYA OTURDUK DİYE BİRLEŞİP TEK PARTİ OLMADIK Kİ"

6'lı masanın paydaşlarından İYİ Parti'nin vetosuna rağmen Ali Babacan geri adım atmadı. Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Ali Babacan, taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Babacan, "Biz 6'lı masaya oturduk diye, 6 parti birleşip tek parti olmadık ki. Biz taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. 2001 yılında AK Parti kurulduğunda, deseydik ki, 'TRT Kürtçe kanal açmalı' diye. AK Parti mutlaka kapatılırdı. Sonra TRT Şeş açıldığında, TRT Kürdi kurulduğunda normalleşmiş bir ortam vardı. Bizim iddialarımız hayata rahatlıkla geçirilecek iddialar. Kritik konularda çok geniş istişareler yaptık" ifadelerini kullandı.

"ANANIN AK SÜTÜ KADAR HELAL BİR KONU"

Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle ilgili değişiklik önerilerinin olmadığını belirten Babacan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Biz 66. maddeye 85 milyonun hepsini koyduk. Ana dilinde eğitim meselesi. Ana dili diyoruz. Bir hanede annenin konuştuğu dil demektir ana dili. Ananın ak sütü kadar helal bir konudur diyoruz. Anayasa'nın da o şekle getirilmesini istiyoruz. Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle ilgili hiçbir değişiklik önerimiz yok. En ufak değişiklik bir önerimiz yok. Bunun okunması, insanların hazmetmesi, anlaşılması birkaç hafta alacak. Biz Türkiye'nin hiçbir sorunundan kaçmıyoruz, korkmuyoruz, üzerine üzerine gidiyoruz."

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Politika

Deva Partisi Ali Babacan İYİ Parti 6'lı Masa Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Mehmet Vatandaş:

Babacan, senin ne zorun var Türklükle Türk kelimesi ile? Bu akp den kalma bir alışkanlık mı:)

Cevap Yaz119Yayından Kaldır
sehmus kizilcinar:

Hadsizleşme ak parti kadar başına taş yağsın ne şom ağızlısın lan alı babacan sizinle tepe tepe kulanın ustünede davuloğlu hediye şimdi uza

17Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title