Haberi Paylaş

Meral Akşener, Esad'la görüşmek için Suriye'ye gidiyor! Masada 4 konu başlığı var

Politika Haberleri

İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, Meral Akşener'in Beşar Esad ile görüşeceğini söyledi. Konu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na müracaat edeceklerini belirten Zorlu, masada 4 önemli konu başlığı olacağını söyleyerek bu maddeleri de tek tek sıraladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşeceği iddiaları konuşulurken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek için girişimlere başladığı öğrenildi.

İYİ Parti Genel Merkezi'nde gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu tarafından açıklanan gelişme "Genel Başkanımızın çözüm ve uzlaşı çağrısını Dışişleri Bakanlığı'mıza resmi bir yolla bildirmeye karar verdik" sözleriyle duyuruldu.

Kürşad Zorlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"İYİ Parti olarak bugün çok önemli bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Suriye'deki süreç uzun bir süreç. Ama 2011 yılından bu yana eksik ve yanlış adımlar, sahadaki dengeler ve buradaki terör koridorunu önleme bizi yeni bir kaygı alanı ile karşı karşıya bırakıyor. O da burada konuşlanmış Rusya ve Amerika'nın bölgedeki oyun senaryosunu paylaşarak, YPG/PKK terör örgütü ile mevcut rejim arasında Türkiye'yi sıkıştırarak yeni bir manivela haline getirmesinden endişe duymaktayız.

Bu bizi iki önemli problemle yüzleştiriyor. Bir tanesi buradaki terör koridorunun çözülmesi meselesi. İkincisi de elbette ülkemizde artık tahammül sınırlarımızı çoktan aşmış vatandaşımızın geleceğini kaygılandıran sığınmacı meselesi. Bu ikisinin bir an önce tedbir alınarak çözülmesi gerekiyor. Bunların hiçbiri seçime malzeme yapılamaz. Bu anlayışın ortaya konulmasının da karşısında duracağız. 5 Ocak 2020 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Meclis kürsüsünden bu sorunu çözebilmek, hafifletmek bağlamında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etmişti. Biraz önce açıkladığım kaygılar ve birazdan açıklayacağım 4 madde çerçevesinde genel başkanımızın bu çözüm ve uzlaşı çağrısını Dışişleri Bakanlığı'mıza resmi bir yolla bildirmeye karar verdik.

  • Ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin vatanlarına geri dönmelerinin sağlanabilmesi için gerekli ekonomik, toplumsal ve güvenlik koşullarının sağlanabilmesine katkıda bulunmak.
  • Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla bu ülkede varlığını sürdüren PKK/YPG terör örgütünün faaliyetlerine son verdirilmesi için ortak bir strateji geliştirilmesi.
  • Suriye'nin yeniden imarı ve uluslararası topluma dönüşümün sağlanması için diplomatik desteğin sağlanması.
  • Suriye'de faaliyet gösteren ve Türkiye ile Suriye'ye güvenlik tehdidi yaratan PKK/YPG dışındaki terör örgütleri ile mücadelede ortak bir yaklaşım geliştirilmesi.

Biz bu meseleleri partiler üstü görüyoruz. Bu süreci milletimizin lehine sona erdireceğimize inanıyoruz. Yarın ya da pazartesi günü bu resmi yazımızı Dışişleri Bakanlığı'na ileteceğimizi umut ediyorum."

Haberler.com / Bilsay Özer - Politika

Meral Akşener Suriye Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

Mehmet Şalva:

Düşünce çok iyi,fakat devlet protokolü olmadığı için İyi Parti ile görüşmeyi kabul etmiyeceklerdir...

bekir yapici:

Allah bizi suriyenin iragin afganistan ve libyanin düstügü duruma düsürmesin cünki ülkemizde gerilim ayrisma ve önlenmeyen bir silahlanma var unutmayalim bu ülkelerde abd veya rusya piyonlarini ve o ülkelerin halklarini birbirinle catistiriyor bizim ülkemizin selameti adina suriye iran irakla saglam barisci dürüst iliskiler kurmamiz gerekir

karantt1:

İŞTE GELİYOR GELMKETE OLAN SENDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR BU ÜLKE BU HALK İKTİDAR SOYATARISI OLANLARDAN OLMADAN YOLUNA DEVAM

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title