Haberler

Filistin Mücadelesinin Sembol İsmi Leyla Halid Soweto'da

Abone Ol

Filistin mücadelesinin sembol isimlerinden Leyla Halid, Batı Şeria'daki topraklarının yarısından çoğunun İsrail tarafından işgal edildiğini, illegal yerleşim birimleri kurulduğunu belirterek, sadece bir toprak parçasının değil tüm Filistin topraklarını talep ettiklerini söyledi.

Filistin mücadelesinin sembol isimlerinden Leyla Halid, Batı Şeria'daki topraklarının yarısından çoğunun İsrail tarafından işgal edildiğini, illegal yerleşim birimleri kurulduğunu belirterek, sadece bir toprak parçasının değil tüm Filistin topraklarını talep ettiklerini söyledi.

Leyla Halid, Güney Afrika turunun son durağı Johannesburg kentinin Soweto semtinde, "Küresel Boykot, Tecrit, Yaptırımlar Kampanyası" hareketinin ev sahipliğinde düzenlenen konferansta, yalnız olmadıklarını, Güney Afrika halkının kendilerini desteklediğini belirtti.

Kendi kaderlerini tayin hakkına sahip olduklarını dile getiren Halid, Batı Şeria'daki topraklarının yarısından çoğunun İsrail tarafından işgal edildiğini, illegal yerleşim birimlerinin kurulduğunu, sadece bir toprak parçasını değil tüm Filistin topraklarını talep ettiklerini bildirdi.

Halid, "Özgürlük önemlidir, çünkü vatan şereftir. Asla vazgeçmeyeceğiz, ister terörist, isterlerse aşırıcı desinler. Biliyoruz ki işgalin kendisi terörizmdir. Medyada yazılanları değil, dünya halklarını önemsiyoruz, gün geçtikçe destekçilerimiz çoğalıyor" diye konuştu.

Halid'in konuşması sırasında, "Yaşasın Filistin Mücadelesi", "Özgürlük savaşçısı Leyla Halid", "Yaşasın Leyla Halid" sloganları atıldı.

-"Bağdadi, öteki Netanyahu"

Terör örgütü IŞİD'le ilgili değerlendirmelerde de bulunan Halid, IŞİD'in Amerikan-Siyonist örgütlenmesi olduğunu iddia etti. Halid, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi "Öteki Netanyahu" şeklinde niteledi.

Halid, IŞİD terör örgütünün dini kullandığını, İslam ile bir ilgisinin olmadığını anlattı.

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü üyesi olan Halid, Filistin Ulusal Yönetimi üyesi olarak Ürdün'ün başkenti Amman'da ikamet ediyor. 1967 Kara Eylül olaylarını takip eden yıl, üçü eşzamanlı olmak üzere dört uçak kaçırma eylemine katılan Halid, 1969'da yaptığı eylemle dünya kamuoyunda "Filistinli direnişinin kadın sembolü" olarak gündeme gelmişti.

İsrail'in 8,5 Milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonunu 1948 işgali sonrası yurtlarında kalan İsrail vatandaşı Filistinliler oluşturuyor. Filistinliler İsrail'i meşru bir devlet olarak değil "İşgal unsuru" olarak gördüklerinden bu toprakları "1948 Toprakları" şeklinde tanımlıyorlar.

Dört milyon Filistinli ise İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin'in Gazze ve Batı Şeria bölgelerinde yaşıyor.

Kaynak: AA / Politika

Batı Şeria Filistin Soweto İsrail Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gelin Evi CANLI YAYIN! 8 Aralık Gelin Evi yeni bölüm CANLI İZLE! İlyas Yalçıntaş hasta mı, sağlık durumu nasıl? Ramsay Hunt sendromu nedir? Gelinim Mutfakta CANLI YAYIN | 8 Aralık Gelinim Mutfakta İZLE! Gelinim Mutfakta yeni bölüm CANLI İZLE! Hafta sonu yağmur var mı? 9-10 ARALIK HAVA DURUMU! Bu hafta sonu yağmur yağacak mı? İstanbul vapur seferleri iptal mi? 8 Aralık hangi İstanbul vapur seferleri iptal edildi? DOLAR NE KADAR? 1 Dolar ne kadar, Dolar kaç TL? Canlı Döviz Kuru! YARGITAY KARAR ARAMA EKRANI | Yargıtay kararı nasıl araştırılır, nereden bulunur? Yargıtay dosya içeriğini nasıl öğrenebilirim? Benzine indirim ne zaman gelecek? 8 ARALIK AKARYAKIT FİYATLARI! Akaryakıta indirim ne zaman? Kızılcık Şerbeti full HD bölüm izle! Kızılcık Şerbeti 42. bölüm tek parça izle! Kızılcık Şerbeti son bölüm neler oldu? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 8 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! İDO SEFERLERİ İPTAL Mİ? Bugün (8 Aralık) İDO vapur seferleri iptal oldu mu, hangi hatlar çalışıyor? Hudutsuz Sevda YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Hudutsuz Sevda yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Açıköğretim sınavları ne zaman? AÖF SINAV TARİHLERİ! CUMA MESAJLARI 2023: Whatsapp, Facebook en iyi Cuma mesajları! En güzel, kısa, anlamlı Cuma mesajları! Bu hafta sonu yağmur var mı? 8-9-10 Aralık yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? Hafta sonu hava durumu!
title