Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Papa'ya 'Gazze' mektubu! Uluslararası hukuk vurgusu yaptı

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Fransuva'ya Filistin mektubu gönderdi. Erdoğan'ın kaleme aldığı mektupta "Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin bilerek bombalanması karşısında sesini yükseltmelidir" dedi.

Dünya, İsrail'in Gazze'de aylardır devam eden katliamına sessiz kalırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Fransuva'ya bir mektup gönderdi.

ERDOĞAN'DAN ULUSLARARASI HUKUK VURGUSU

Erdoğan, uluslararası hukuka vurgu yaptığı Filistin mektubunda şu ifadeleri kullandı; "Saygıdeğer Papa Hazretleri, Diyanet işleri Başkanımızı kabulünüz vesilesiyle, saygı ve muhabbetlerimi iletiyorum. Tarihsel derinliğe sahip Türkiye-Vatikan ilişkilerinin giderek ivme kazanmasından memnuniyet duyuyorum. Türkiye, insani diplomasi şiarıyla Kırım'ın yasadışı ilhakının gerçekleştiği 2014 yılından bu yana Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklerken, Filistinli masum sivillerin yaşam hakkının ve haklı davasının savunulmasında da en ön sıralarda yer almış, almaya da devam etmektedir.

"TÜRKİYE GAZZE'YE EN FAZLA YARDIM SAĞLAYAN İKİNCİ ÜLKEDİR"

Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden beri gönderdiği 45 bin tona yakın insani malzemeyle Gazze'ye en fazla yardım sağlayan ikinci ülke konumuna gelmiştir. Aralarında Hristiyanların da bulunduğu, 450 refakatçinin eşliğinde, 429 Gazzeli hasta ve yaralının tedavisi de ülkemizde sürdürülmektedir. Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin bilerek bombalanması karşısında sesini yükseltmelidir. Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu'da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin vücut bulması ve uluslararası toplumun eşit bir üyesi olarak küresel sistemdeki yerini alması şarttır.

Katolik Aleminin Ruhani Lideri Sayın Papa Fransuva

Vatikan

İnsani yardımların ulaştırılamaması nedeniyle açlıktan ölümlerin baş gösterdiği Gazze'de mübarek Ramazan ayında dahi ayrım gözetmeksizin devam eden İsrail saldırıları ve üçüncü yılına giren Ukrayna Savaşı'nın küresel etkileri başta olmak üzere, karşı karşıya bulunduğumuz meydan okumalar, uluslararası toplumun iş birliği ve eşgüdüm içinde hareket etmesini gerekli kılmaktadır.

"VATİKAN'LA İŞ BİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRMEKTE KARARLIYIZ"

Dünya çapında yayılan İslam karşıtlığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi son dönemde toplumlararası barış ve istikrarı tehdit eden eğilimler de akılda bulundurulduğunda dünyamız, kapsayıcı ve akılcı siyasete, her koşulda bütün taraflarla diyalog kurabilen aktörlere, tarihte hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır. Bu anlayış çerçevesinde, ortak insani değerlerimiz ve dünya barışına hizmet etme gayemiz temelinde, barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklı anlayış kültürünü yaygınlaştırmak üzere, Vatikan'la diyalog ve iş birliğimizi daha da geliştirmekte kararlıyız. Bu vesileyle, Milletim ve şahsım adına sağlık ve esenlik temennilerimi tekrarlıyorum."

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

Recep Tayyip Erdoğan Filistin Gazze Politika Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a salvolar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a salvolar

'Fenerbahçe şampiyon olacak' diyen astrolog, canlı yayın açıp ana avrat küfretti

"Fenerbahçe şampiyon olacak" diyen astrolog, canlı yayın açıp ana avrat küfretti

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

Mersin'de katliam gibi trafik kazası: 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı

Mersin'de katliam gibi trafik kazası: 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı

500

Yorumlar (50)

haksız mıyım:

:)))

372
18
yanıtYanıtla
haksız mıyım:

Filistin de bebekler katledilirken asrın liderimiz diyor ki: "VATİKAN'LA İŞ BİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRMEKTE KARARLIYIZ"

yanıt448
yanıt44
Vatan Aşığı:

“ ortak insani değerlerimiz ve dünya barışına hizmet etme gayemiz temelinde, barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklı anlayış kültürünü yaygınlaştırmak üzere, Vatikan'la diyalog ve iş birliğimizi daha da geliştirmekte kararlıyız. “ dünya barışı adına tüm ülkeler bu maddeler üzerinde Türkiye gibi kararlı bir yaklaşım göstermiş olsaydı işte o zaman bu bebekler katledillmeyecekti. Sn Cumhurbaşkanımızın vurgulamaya çalıştığı bu maddelere farklı anlam yüklemeye çalışıyorsan evet haksızsın.

yanıt46
yanıt101
haksız mıyım:

Vatan aşığının mesleği dansözlükmüş... :)))

yanıt88
yanıt31
Vatan Aşığı:

Ben dansözlük yapıyorum o yüzden bu kadar iyi kıvırıyorum.

yanıt95
yanıt10
haksız mıyım:

Keloğlan'ın söylediği bir şarkı vardı, o şarkıyı uyuyan güzele dönen TÜRK milletine armağan ediyorum. Uyan, uyan, uyan, uyan, uyan TÜRK MİLLETİ, uyan....

234
28
yanıtYanıtla
Gökhan Akgül:

ACABA TÜRKİYE İSRAİL İLE TİCARET YAPAN KAÇINCI SIRADAKİ ÜLKE. GAZZEYE YARDIM YAPAN 2. ÜLKE İSE AYNI HASSASİYETLE İSRAİL İLE TÜM TİCARİ İLİŞKİLERİDE KESMEK LAZIM. YOKSA İKİ YÜZLÜ DERLER ADAMA...

yanıt76
yanıt23
Abdülkadir selek:

Papa dan medet ummaya gerek yok. Koskoca bir ümmet sizin iki dudağınızın arasına bakıyor.

148
71
yanıtYanıtla
Nuri Aga:

Hangi ümmet mesela.Suudiler mi, Birleşik Arap Emirlikleri mi, Katar mı kim?

yanıt79
yanıt0
faruk merttürk:

Kim takar Yalova Kaymakamını.

yanıt32
yanıt2
Tüm 50 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title