Haberler

CHP'li Gümüş'ten Tarım Açıklaması

CHP Balıkesir Milletvekili H.Ahmet Gümüş, tarım sektörünün her geçen gün kötüye gittiğini ileri sürdü.

CHP Balıkesir Milletvekili H. Ahmet Gümüş, tarım sektörünün her geçen gün kötüye gittiğini ileri sürdü.

Gümüş, partisinin Bandırma İlçe Teşkilatı'nda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Ülke tohumculuğunun yabancıların elinde bulunduğunu iddia eden Gümüş, son 10 yılda yağlı tohum, ham yağ, küspe ithalatına ödenen bedelin 18 milyon dolar olduğunu belirterek, "Tohumculukta dışa bağımlı olduk. Sebzede yüzde 45, çim bitkisinde yüzde 60, hibrit sebze tohumculuğunda ise yüzde 80 dışa bağımlı hale geldik. Yabancıları tohumculuk piyasasının hakimi yaptılar. Özel tohum şirketlerinin hibrit mısır, hibrit ayçiçeği, patates ve sebze tohumluklarında yabancıların payı yüzde 100 dür" dedi.

Gümüş, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2012 yılı Ocak-Ekim aylarını kapsayan verilerine göre 3 milyon 148 bin ton buğday, 652 bin ton mısır, 200 bin ton çeltik, 662 bin ton ayçiçeği, 967 bin ton soya ithal ederek on yılda 10 milyar 500 milyon dolar para ödendiğini söyledi. Konuşmasında Türkiye'nin 1980 yılına kadar pamuk ihracatçısı iken bugün kullandığı pamuğun yarısını ithal eder duruma düştüğünü ifade eden Gümüş, 11 milyar doların da pamuk ithalatına gittiğini söyleyerek, "2012'de 492 bin ton pamuk ithal edilmiş, bunun karşılığında ise 1 milyar 500 milyon dolar para ödenmiştir" diye konuştu.

Saman fiyatlarındaki ani artışa da işaret eden Gümüş, bu sene yaşanan olumsuzluklara bir de kaba yem sıkıntısının eklendiğini belirterek, yonca fiyatlarının yüzde 100, saman fiyatının ise yüzde 300 arttığını söyledi. Fiyatların yükselmesinde en büyük faktörün nadasa bırakılan araziler olduğunu kaydeden Gümüş, "Çiftçilerin yüzde 30'u tarlalarını para kazanamadığı için nadasa bırakınca buğday ekilemedi" dedi.

Ziraat Bankası aracılığıyla başlatılan sıfır faizli kredi uygulamasına da değinen Milletvekili Gümüş, sektörü bilen bilmeyen herkesin hayvancılık yapmaya başladığını, verilen krediler ile küçük üreticilerin nefes alamaz hale geldiğini ileri sürdü. Gümüş, "Şimdi piyasayı düzenlemek için Et Balık Kurumu'na benzer bir yapıyı yeniden kurmak istiyorlar. İktidar başta canlı hayvan, kemikli et, karkas et ve hayvani ürünlerin ithalatına kapılarını sonuna kadar açtı. Gümrük duvarları neredeyse sıfırlandı. Yani gümrük vergileri yok denecek kadar düşürüldü" şeklinde konuştu.

2012 yılında Ocak-Kasım aylarında toplam 3 milyar 27 milyon 25 TL'lik et ve canlı hayvan ithalatı yapıldığını sözlerine ekleyen Gümüş, bundan en çok ithalat lobileri, şirketler ve gelişmiş ülkelerin yarar sağladığını, Türk gıda sektörünün giderek yabancıların tekellerine geçtiğini iddia etti. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Haluk Ahmet Gümüş Ahmet Gümüş Balıkesir Bandırma Politika Güncel Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
Özel Harekat Başkanı'nın Bahçeli'nin elini öpmesi Ankara'yı karıştırdı: Derhal emekli edilmeli

Özel Harekat Başkanı'nın Bahçeli'nin elini öpmesi Ankara'yı karıştırdı: Derhal emekli edilmeli

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title