Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şenatalar Açıklaması

Politika Haberleri

"(Cumhurbaşkanı seçimi) Bu seçim, 30 Mart'taki yerel seçimden de 2015'teki genel seçimden de önemli"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin 30 Mart'taki yerel seçimden de 2015'teki genel seçimden de önemli olduğunu söyledi.

Malatya Halk Eğitim Merkezi'nde partililerle bir araya gelen Şenatalar, burada yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçiminin çok önemli olduğunu belirtti.

"Bu seçim, 30 Mart'taki yerel seçimden de 2015'teki genel seçimden de önemli" diyen Şenatalar, bu seçimin sonucunun 2015'teki genel seçimi büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi.

Şenatalar, şöyle devam etti:

"Bu seçimde aynı zamanda Türkiye'nin siyasal sisteminin ne olacağının referandumunu yapıyoruz. Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi veya seçilmemesi, Türkiye'nin bundan sonraki yıllarını, on yıllarını ve geleceğini belirleyecek. Tayyip Erdoğan seçildiği takdirde bir yöne gideceğiz, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu seçildiği takdirde de başka bir yöne gideceğiz. Bu kadar açık. Neden böyle diyorum çünkü bugünkü sistemimizde cumhurbaşkanının durumu, pozisyonu, yetkileri, görevleri çok açık sayılmış. Aslına bakarsanız bugünkü düzende dahi cumhurbaşkanının yetkileri çok geniş."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemini istediğini belirten Şenatalar, buna karşın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ise parlamenter sistemin korunması gerektiği görüşünü savunduğunu söyledi. Bu konuda İhsanoğlu ile aynı düşüncede olduğunu dile getiren Şenatalar, başkanlık sisteminin Türkiye için "gereksiz, yanlış, riskli ve hatta tehlikeli bir yol" olduğunu öne sürdü.

Toplantıya, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, bazı belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı. - Malatya

Kaynak: AA / Politika

Recep Tayyip Erdoğan Burhan Şenatalar Türkiye Malatya Politika Güncel Haberler

title