Haberler

Babacan'dan polemik yaratacak çıkış: Anayasadaki "Türk" ifadesi yeniden ele alınmalı

Abone Ol

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, anayasanın 66. maddesinde yer alan "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" ifadesinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Babacan konuyla ilgili "Herkesin kendini bu ülkenin eşit ve özgür bir vatandaşı hissetmesi, böylesine güçlü bir vatandaşlık anlayışının hâkim kılınmasıyla mümkündür. Bu kapsamda, anayasamızın 66'ncı maddesini, çağımızın gereği olarak, kapsayıcı bir anlayışla yeniden ele almayı teklif ediyoruz" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 21'inci eylem planı olan Temel Haklar Eylem Planı'nı açıkladı. Partinin genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında tanıtılan eylem planının ayrıntılarını Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu anlattı.

"DAHA KAPSAYICI BİR ANLAYIŞI SAVUNUYORUZ"

Anayasa'daki 66'ncı maddenin yeniden ele alınmasını teklif ettiklerini belirtti. Anayasada ifadeleriyle yer alan "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" maddesinin yeniden ele almayı teklif ettiklerini belirten Babacan "Parti programımızda açıkça beyan ettiğimiz üzere biz, ülkemizde daha kapsayıcı ve daha kuşatıcı yeni bir vatandaşlık anlayışının geliştirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ülkede hiç kimsenin ayrımcılığa maruz kalmamasının temel dayanaklarından biri, güçlü bir vatandaşlık anlayışıdır. Herkesin kendini bu ülkenin eşit ve özgür bir vatandaşı hissetmesi, böylesine güçlü bir vatandaşlık anlayışının hâkim kılınmasıyla mümkündür. Bu kapsamda, anayasamızın 66'ncı maddesini, çağımızın gereği olarak, kapsayıcı bir anlayışla yeniden ele almayı teklif ediyoruz" dedi.

Babacan'dan polemik yaratacak çıkış: Anayasadaki Türk ifadesi yeniden ele alınmalı

ANAYASANIN 66. MADDESİ NEDİR?

1982 Anayasası ile hayatımıza giren 66. Madde de Türkiye'de doğan her kişi Türk olarak kabul edilir. Bu bağlamda 66. maddenin tam hali şöyle; "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür. Türk babanın veya Türk annenin çocuğu Türk'tür. Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz."

Kaynak: Haberler.com / Politika

Deva Partisi Ali Babacan Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER || Son Dakika DEPREMLER listesi 10 Aralık! GALATASARAY KOPENHAG maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Kopenhag vs GS maçı ilk 11'ler belli oldu mu, maçın hakemi kim? Olips hangi ülkenin, kimin markası? Olips İsrail malı mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (2. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kayserispor - Pendikspor maçı ne zaman? Kayserispor - Pendikspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Teşkilat YENİ BÖLÜM (4. SEZON 87. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Teşkilat yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (158. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Yargı YENİ BÖLÜM (75. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (10 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 10 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Cide Belediyesi hangi parti? Cide Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Cide Belediye başkanı kimdir? GTA 6 ne zaman çıkacak? GTA 6 çıkış tarihi ne zaman, hangi yıl? GTA 6 sistem gereksinimleri ve diğer tüm detaylar! Aralık ayında hangi balık yenir? Aralık ayında hangi balık türlerini yemek gerekir 2023? Kırklareli hangi parti? Kırklareli Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Kırklareli yerel seçim sonuçları 2019! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 10 Aralık İnstagram ne oldu, sorun mu var?
1000

Yorumlar (12)

Lokum Ceto :

ALLAHIN BUL INSALLAH

Yanıtla00
Kurt bey:

Alkış yapanlar. Yol bitarafta gidebilirsiniz

Yanıtla34
mardinli yiğit:

Doğru demiş..

Yanıtla113
Alioz:

Battıkça batiyorsunuz. İnsanların gözünde 2 gram değeriniz vardı bırakın da o 2 gram değer ile girin seçime

Yanıtla56
ahmet ünal:

Türk olmaktan ve TÜRK adından rahatsız olan herkes rahat edeceği yere gitmekte hürdür.Bu memlekette yaşayanların adı TÜRK , önderi ATATÜRK'dür.

Yanıtla14
Zeki Anti:

İşte gerçek niyetlerini ortaya koyuyorlar yavaş yavaş. O altılı masanın hepsi böyle maalesef. Böl parçala dağıt başka türlü yapılamaz zaten.

Yanıtla14
Burak grc:

Kaşınıyorsun babacannn ????????

Yanıtla13
Sadık:

Daha durun Hdpnin oyları için ,neler yapacaklar bekleyin.

Yanıtla03
tahsin bueyuekkol:

Tabi TÜRK olacak.

Yanıtla12
Mevlüt:

Ne diyorsun sen HDP nin gizli kankisi Babacan. Şimdi bu dediğini yaparız yarın da ülkenin adında Türk var o yüzden rahatsızlık duyuyoruz dersiniz. Amacın ne senin. İlle de çok rahatsızlık duyuyorsan ülkenin adını Osmanlı cumhuriyeti olarak değiştirir sıkıntı biter.

Yanıtla02
Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title