Paris Anlaşması Haberleri

Paris Anlaşması haber, Paris Anlaşması son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Paris Anlaşması - 16.07.2021
CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın'dan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin açıklama Açıklaması
Yeşil Mutabakat için karbon emisyonu düşürme hedefine ulaşmanın tek yolunun temiz enerjiden geçtiğini savunan Akın, Paris Anlaşması onaylanmadan Türkiye'nin Yeşil Mutabakat konusunda eylem planı için adım atmasının ise anlamsız olacağını belirterek, anlaşmanın derhal kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.
Paris Anlaşması - 11.07.2021
ABD Hazine Bakanı Yellen: "Vergi anlaşması ülkeler arasındaki düşük vergi yarışını sonlandıracak"
Küresel iklim değişikliği konusuna da değinen ABD Hazine Bakanı Yellen, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu hafta sonu, iklim değişikliğinin finansal risklerini nasıl daha iyi anlamamız ve izlememiz gerektiğini ve çok taraflı kalkınma bankalarının net sıfır emisyona doğru ilerlemede oynayacağı rolü tartışmak için zaman harcadık. Buna, Paris Anlaşması'nın hedefleriyle uyum sağlamak için iddialı zaman çizelgeleri belirleyen ve daha fazla özel iklim yatırımı sağlamak için daha fazla çaba sarf eden bankalar da dahil olacak.
Paris Anlaşması - 11.07.2021
CHP Grup Başkanvekili Özel'den, iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı Açıklaması
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şöyle devam etti: "Dünyada Paris Anlaşması'nı onaylamayan 6 ülkeden biriyiz.
Paris Anlaşması - 09.07.2021
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Bayraktar: "Yenilenebilir enerjide oldukça ileri bir noktadayız"
Bayraktar, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından dijital ortamda düzenlenen "Dünyada ve Avrupa Özelinde Net Sıfır Emisyon Geleceği ve Türkiye'ye Etkileri" başlıklı toplantıda, Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylamamasına rağmen gelişmekte olan bir ülke olarak anlaşmanın gereklerini yerine getirmeye çalıştığını söyledi.
Paris Anlaşması - 03.07.2021
CHP, Paris Anlaşması'nın onaylanma sürecinin tamamlanması için TBMM Başkanı Şentop'a başvurdu
CHP, Paris İklim Sözleşmesi'nin onaylanma sürecinin bir an önce tamamlanması için TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a başvuruda bulundu.
Paris Anlaşması - 29.06.2021
Son dakika haberi! Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu'nda soruları yanıtladı Açıklaması
Paris İklim Anlaşması'na taraf olunsa da olunmasa da Türkiye'nin iklim değişikliğinin etkisini azaltmak için taraf olan ülkelerden daha fazla adımlar attığını ve atmaya devam edeceğini dile getiren Kurum, şöyle devam etti: "Ülkemize bir haksızlık söz konusu. Biz zaten sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Atılması gereken adımları atıyoruz. Ancak bize olan haksızlığın da giderilmesi bütün partileri ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendirmektedir. Biz Paris Sözleşmesi'ne taraf olmak konusunda tüm çalışmaları yapıyor ve adımlarımızı hesaplıyoruz. Bu hesaplar çerçevesinde hareket ediyoruz. Avrupalı liderlerin Paris Anlaşması çerçevesinde oluşturulması planlanan 100 milyar dolarlık fondan Türkiye'yi faydalandıramadıkları yönünde beyanları oldu.
Paris Anlaşması - 29.06.2021
Son dakika haber... Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu'nda konuştu: (2)
Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı 22 Nisan 2016'da imzaladığını ve anlaşmaya taraf olmaya ilişkin müzakerelerin devam ettiğini anlatan Kurum, "Biz, iklim değişikliğiyle mücadelede Türkiye'nin adil ve eşit fırsatlara sahip olmasını istiyoruz.
Paris Anlaşması - 29.06.2021
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye ekonomisinde bu yıl yüzde 5,5 büyüme öngörüyor
Renaud-Basso, salgın sonrası toparlanmanın yatırımlara odaklanmak için fırsat oluşturduğunu belirterek, yatırımların Paris Anlaşması ile uyumlu şekilde yapılmasının kritik olduğunu aktardı.
Paris Anlaşması - 25.06.2021
İran, Türkiye'nin enerji bağımsızlığı politikası karşısında yol ayrımında
İranlı Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Ümit Şükri ile röportaj İranlı Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dalğa Hatinoğlu ile röportaj İranlı uzmanlar, Türkiye'nin son yıllarda enerji alanında dışa bağımlılığını azaltan önemli adımlar attığını, Tahran yönetiminin bu gelişmeyi dikkate alarak,...
Paris Anlaşması - 24.06.2021
Türkiye yeşil enerjide üretim ve tedarik üssü olmaya hazırlanıyor
"Sanayi sektörü, elektrik tüketiminde yüzde 45'le birinci sırada yer alıyor. Kömür, sıvı yakıt ve doğalgazdan üretilen elektrik, toplam üretimimizin yüzde 56'sına tekabül ediyor. Yenilenebilir enerji ve atıklardan elde edilen elektrik üretimimiz geçen on yılda on kattan fazla artış göstermiş. Ama buna rağmen, toplam elektrik üretimimizdeki payı yüzde 17 seviyelerinde. Hala elektrik üretimimiz önemli derecede fosil yakıtlara bağlı. Kısacası, iklim değişikliği ile mücadelede ise en büyük pay biz sanayicilere düşüyor. Bu konuda Paris Anlaşması gibi çok önemli adımlar atıldı.
Paris Anlaşması - 24.06.2021
Türkiye'de enerjide yeşilin payı artıyor
"Sanayi sektörü, elektrik tüketiminde yüzde 45'le birinci sırada yer alıyor. Kömür, sıvı yakıt ve doğalgazdan üretilen elektrik, toplam üretimimizin yüzde 56'sına tekabül ediyor. Yenilenebilir enerji ve atıklardan elde edilen elektrik üretimimiz geçen on yılda on kattan fazla artış göstermiş. Ama buna rağmen, toplam elektrik üretimimizdeki payı yüzde 17 seviyelerinde. Hala elektrik üretimimiz önemli derecede fosil yakıtlara bağlı. Kısacası, iklim değişikliği ile mücadelede ise en büyük pay biz sanayicilere düşüyor. Bu konuda Paris Anlaşması gibi çok önemli adımlar atıldı.
Paris Anlaşması - 17.06.2021
G7 Üyesi Ülkeler Karbon Kaçağı Konusunda İşbirliği Sözü Verdi
G7 liderleri Pazar günü ortak bir bildiride, "Biz karbon kaçağı riskini kabul ediyoruz ve bu riski ele almak ve ticaret uygulamalarımızı Paris anlaşması kapsamındaki taahhütlerimizle uyumlu hale getirmek için işbirliği içinde çalışacağız.
Paris Anlaşması - 17.06.2021
Son dakika haber... Bakan Kurum Paris Anlaşması'yla ilgili nihai kararı TBMM verecektir
Son dakika gündem haberi: Bakan Kurum: Paris Anlaşması'yla ilgili nihai kararı TBMM verecektirÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin Paris İklim Anlaşmasına imza atmamış olmasına karşın imza atan ülkelerden daha fazla adımı hayata geçirdiğini belirterek, "Paris Anlaşmasıyla ilgili alınacak karar var.
Paris Anlaşması - 17.06.2021
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı
İklim değişikliğini önleme tedbirleri uygulanırken büyük bir ekonomik kalkınma dalgasının yaşanacağını ifade eden Kaslowski, şunları kaydetti: "Büyük yatırımlar ve finansman, döngüsel ekonomiye geçmiş, karbon nötr olma planı bulunan, ormanlar ve denizlerden sürdürülebilirlik ilkelerini gözeterek faydalanan ülkelere akacak. Önümüzdeki dönemin unicorn şirketlerini; temiz enerji, geri kazanım doğa dostu ham madde teknolojileri alanlarında göreceğiz. 15-20 yıllık bir dönemde orman, deniz ve doğada kirliliğe neden olan ülkelerin küresel ekonomik zincirden dışlanacakları açıktır." Kaslowski, Türkiye'nin kasım ayında düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı (COP 26) öncesi Paris Anlaşması'nı onaylaması ve 2050 hedefiyle karbon nötr yol haritasını hazırlamasının anlamlı bir adım olacağına işaret ederek, Türkiye'nin ulusal katkı beyanının bu yol haritasını temel almasının önemli olduğunu vurguladı.
Paris Anlaşması - 16.06.2021
TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplandı
Yazıcıoğlu, Paris Anlaşması'nda alınan kararları ve hedefleri izlemek için BM İstatistik Bölümü tarafından hazırlanan küresel iklim değişikliği gösterge seti ve buna bağlı çalışmaların takip edildiğini kaydetti.
Paris Anlaşması - 16.06.2021
COP26 Başkanı Alok Sharma, Türkiye'yi ziyaret edecek
Sharma'nın Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde COP26'nın öncelikleri ve Paris Anlaşması ile küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırma hedefinin ele alınacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye, temiz enerji, enerji verimliliği, sıfır atık ve ağaçlandırma çalışmalarında çok önemli bir yol kat etti.
Paris Anlaşması - 16.06.2021
İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Bozoğlu'ndan iklim krizinin artarak devam edeceği uyarısı Açıklaması
Aşırı yağışları, "yağmur hasadı" gibi yer altında depolayacak sistemlerin oluşturulması ve yatırımların bu konuya yönlendirilmesi gerektiğine işaret eden Bozoğlu, tüm bu teknolojilerin desteklenmesinde kullanılacak maliyetler için Paris Anlaşması'ndaki yeşil iklim fonundan Türkiye'ye de pay ayrılması gerektiğini belirtti.
Paris Anlaşması - 11.06.2021
İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği, İklim Finansmanı Hızlandırma programını Türkiye'de başlatıyor
Açıklamada, "Paris Anlaşması'nın hedeflerine ulaşmak ve küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak istiyorsak hızlı hareket etmeliyiz.
Paris Anlaşması - 10.06.2021
Dünyadaki güneş ve rüzgar potansiyeli, küresel enerji ihtiyacının 50 katını karşılayabiliyor
Sydney Teknoloji Üniversitesi Sürdürülebilir Gelecekler Enstitüsü ve Fosil Yakıt Yayılımının Önlenmesi Anlaşması İnisiyatifi ortaklığında hazırlanan "Fosil Yakıttan Çıkış Stratejisi" raporu, bugünden itibaren yeni fosil yakıt projesi yapılmasa bile mevcut projelerden kaynaklanan karbon emisyonlarının Paris Anlaşması'nın hedeflerine ulaşma rotasında kalmak için hala yüksek olduğunu ortaya koydu.
Paris Anlaşması - 08.06.2021
Son dakika! TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplandı
TÜSİAD Yeni İklim Rejimi Raporu 2020 kapsamında değerlendirmelerde bulunan Özkadı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) Türkiye için bir risk olduğu kadar, sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen bir dönüşümün aracı olarak yepyeni bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Unsurları kararlılıkla saptanmış bir stratejik dönüşüm çerçevesinde, emisyon azaltımını, elde edilen fonların şirketlerin yeşil dönüşümü amacıyla kullanılmasını, yenilenebilir enerji ile enerji verimliliğini merkeze alan alternatif bir Yeşil Ekonomik Dönüşüm senaryosu sayesinde gerek milli gelirde, gerekse sera gazı emisyonlarında anlamlı iyileştirmelerin sağlanabileceği öngörülmektedir. Böyle bir modelde, 2030 itibarıyla ton başına 50 avro vergi uygulanacak senaryo ile kıyaslandığında GSYİH'nin yüzde 6,6 daha yüksek olacağı hesaplanmıştır. AYM altında 50 avro vergi uygulanmasının ülkemize olası maliyeti 1,8 milyar avrodur." "İklim değişikliği Kovid-19'dan daha sert gelecek." ifadesini kullanan Özkadı, "Paris Anlaşması ile ulaşılan geniş çaplı mutabakatın devletlerin ve kurumların etkili bir politika oluşturmasında ve uygulamasında önemli bir fırsat yarattığına inanıyoruz.
Paris Anlaşması - 03.06.2021
"Avrupa Yeşil Mutabakatı-İklim Nötr Hedefi için İş Dünyası Çabaları" webinarı
"Türkiye için iklimi dikkate alan yaklaşım bir tercih değil, bir gereklilik" Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, TÜSİAD olarak, her vesileyle iklim değişikliğinden en fazla etkilenen coğrafyalardan birinde olan Türkiye için iklimi dikkate alan yaklaşımın bir tercih değil, bir gereklilik olduğunu vurguladıklarını belirterek, şunları kaydetti: "2017 yılında Paris Anlaşması'nı stratejik bir öncelik olarak belirlediğimiz iklim tutum belgemizi, küresel ve ulusal gelişmeleri dikkate alarak güncelliyoruz.
Paris Anlaşması - 03.06.2021
Son dakika! Arçelik, 2050'ye kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon hedefliyor
Çığ gibi büyüyen iklim krizinin ancak ortak hareketle çözülebileceğinin salgın döneminde bir kez daha anlaşıldığını vurgulayan Bulgurlu, şunları söyledi: "Salgın döneminde de sürdürülebilirlik hedeflerimizden sapmadan emin adımlarla ilerleyerek çıtayı daha da yükseğe taşıyoruz. 2050 yılına kadar tüm operasyonlarımızda net sıfır emisyon hedefliyoruz. 2030 sera gazı emisyon azaltım hedeflerimiz, Paris Anlaşması'nın 2 santigrat derecenin altında hedefi doğrultusunda Bilim Temelli Hedefler Girişimi tarafından onaylandı.
Paris Anlaşması - 01.06.2021
TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplandı
Doğal Hayatı Koruma Vakfı İklim ve Enerji Programı Kıdemli Uzmanı Tanyeli Behiç Sabuncu, Türkiye'nin Paris Anlaşması'na taraf olması gerektiğini ifade ederek, 2050'de karbon nötr olma vizyonunun benimsenmesi, emisyon azaltım hedefinin güncellemesi, kömürden çıkış planı oluşturulması önerisinde bulundu.
Paris Anlaşması - 30.05.2021
Haftanın tarihine bakış
2017- ABD Başkanı Trump, ülkesini, iklim değişikliğiyle küresel mücadeleyi hedefleyen ve 190'ı aşkın ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması'ndan çekme kararı aldığını açıkladı.
Paris Anlaşması - 27.05.2021
Son dakika haber... Dünyanın küresel sıcaklık artışı sınırına ulaşma riski artıyor
Paris Anlaşması olarak anılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, küresel ortalama sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar sanayi öncesi döneme kıyasla en fazla 2 santigrat derece fazla tutmayı, ideal olarak da 1,5 derecede sınırlamayı amaçlıyor.
Paris Anlaşması - 27.05.2021
Son dakika haberleri! Petrol devlerinin sıfır emisyon planları küresel sıcaklık artışını sınırlandırma hedefinden "çok uzakta"
Buna rağmen, hiçbir şirket yatırımcılarına tamamen Paris Anlaşması hedefleriyle uyumlu bir stratejiye sahip oldukları görünümünü vermiyor.
Paris Anlaşması - 26.05.2021
Enerji ekseninde AB Yeşil Mutabakatı ele alındı
Tek, enerji dönüşümü çerçevesinde uluslararası kalkınma ve finans kuruluşlarının bundan sonra her şeyden bağımsız olarak, kendi iç politika ve prosedürleri açısından fosil yakıtlara, doğal gaz da dahil olmak üzere, izin vermeyeceklerini ve desteklenecek projelerde Paris Anlaşması koşullarına uyumun mutlaka kontrol edileceği hususunu dile getirdiklerini belirterek, "Bu çerçevede, bundan sonra yatırımlarımızın finansmanı açısından iklim değişikliğine uyum önümüze çıkacak gibi gözüküyor.
Paris Anlaşması - 25.05.2021
Karbon fiyatlandırmasından 2020'de 53 milyar dolarlık gelir sağlandı
Dünya Bankası, karbon fiyatlandırmasıyla geçen yıl 53 milyar dolarlık gelir sağlandığını ancak kaydedilen ilerlemeye rağmen karbon fiyatlandırma çabalarının Paris Anlaşması hedeflerini karşılamadığını bildirdi.
Paris Anlaşması - 21.05.2021
Amazon, KOBİ'leri salgın döneminde e-ihracatla destekliyor
Amazon Türkiye Kurumsal Strateji ve Politika Genel Müdürü Yerlikaya, kongre kapsamında gerçekleştirilen "Pandemi ve Paris Anlaşması Işığı Altında Sanayide Sürdürebilirlik, E-Ticaret ve Yeni Pazarlar" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, işletmelerin küresel pazarlara nasıl ulaşabileceklerine ve Amazon.
Paris Anlaşması - 15.05.2021
İklim değişikliği ile mücadelede her yıl 4,4 trilyon dolar temiz enerji yatırımı gerekiyor
Bu kapsamda, Paris Anlaşması'nın küresel ısınmayı 1,5 ila 2 dereceyle sınırlandırma hedefi kapsamında her yıl yaklaşık 2 milyar ton emisyon azaltımına ihtiyaç duyuluyor.
Paris Anlaşması - 10.05.2021
İngiltere İklim Özel Elçisi Bridge, Paris Anlaşması'nın Türkiye'ye ek mali yük getirmeyeceğini bildirdi Açıklaması
İngiltere İklim Özel Elçisi Nick Bridge, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelenin çeşitli alanlarında bir dünya lideri olduğunu belirterek, "Paris Anlaşması'nı onaylamak Türkiye'ye yeni ek mali yük getirmeyecek ya da Türkiye'yi bağlayıcı bir emisyon azaltımında bulunmaya ve yerel...
Paris Anlaşması - 05.05.2021
Paris Anlaşması taahhütleri küresel ısınma tahminlerini iyileştirdi
Ülkelerin Paris Anlaşması kapsamında geçen yıl eylül ayından bu yana verdiği taahhütlere ABD'nin de katılmasıyla küresel ısınma tahminleri 0,2 derece azaldı.
Paris Anlaşması - 05.05.2021
Sabancı Vakfı, F20'ye Türkiye'den üye olan ilk ve tek vakıf oldu
Verilen bilgiye göre, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konularında sivil toplum, özel sektör, düşünce kuruluşları ve politikacılar arasındaki iş birliklerine aracılık etmeyi amaçlayan F20 Platformu, aynı zamanda 2030 gündemi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris Anlaşması'nın uygulanması konusunda da çalışmalar yürütüyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Paris Anlaşması Haberleri | Paris Anlaşması Haber - Haberler - Paris Anlaşması haberleri, son dakika paris anlaşması haber ve gelişmeleri burada. Bakan Kurum, Almanya Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakan Yardımcısı Jochen Flasbarth görüştü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.7.2021 09:19:10. #1.14#

title