Pakistan'da Navaz Şerif Yanlısı Avukatlar Gösteri Düzenledi

Pakistan'da Navaz Şerif Yanlısı Avukatlar Gösteri Düzenledi

Pakistan'da Genel Seçimler Sonrasında Halk Partisi Liderleri Hükümeti Oluşturmak İçin Hazırlıklarını Sürdürürken, Navaz Şerif Taraftarı Avukatlar Başkent İslamabad, Karaçi ve Lahor'da Yargı Bağımsızlığı İçin Gösteri Yaptı.

Pakistan'da Navaz Şerif Yanlısı Avukatlar Gösteri Düzenledi

Pakistan'da genel seçimler sonrasında Halk Partisi liderleri hükümeti oluşturmak için hazırlıklarını sürdürürken, Navaz Şerif taraftarı avukatlar başkent İslamabad, Karaçi ve Lahor'da yargı bağımsızlığı için gösteri yaptı.

Pakistan'da bağımsız anayasa, kayıp kişilerin bulunması ve yargı bağımsızlığı gibi konularda Müşerref'i ağır bir şekilde eleştiren Şerif yanlısı avukatlar, ülkenin birçok kentinde gösteri düzenledi. Gösteri sırasında ABD Başkanı George W. Bush ve Pervez Müşerref'in fotoğraflarını yan yana koyan göstericiler, "Amerika için kiralık eyalet", "Bush ve Müşerref teröristtir", "Amerikan Valisi Müşerref" sloganları attı. Gösteriye katılan Avukat Şafika Niyazi, "Adil bir yargı istiyoruz. Yargının Müşerref yönetimi baskısından kurtulmasını istiyoruz. Kaybolan arkadaşlarımızla ilgili açıklama istiyoruz" dedi. Daha sonra göstericiler yargı binasına yürüdü. Burada polisin dikenli tellerle barikat kurarak tedbir aldığı gözlendi. Polis barikatını zorlayan göstericilerle polis arasında küçük çaplı tartışmalar yaşandı. Daha sonra bazı polis araçlarına saldıran göstericileri, olay yerine gelen Şerif engelledi.

Avukatlardan Muhammed Emin, "Pakistan'da yargıya ve adalete Müşerref tarafından büyük baskı vardır. Müşerref ve yanlıları hala iktidarda diretmektedir. Geçen 7 yıl boyunca bazı arkadaşlarımızın kaybolması ve bize olan baskı bizi gösteri yapmaya zorlamıştır. İşimizi özgürce yapmak istiyoruz" dedi.

(KK-OYK-OYK-OK-D)