Özgür Gündem Gazetesi Yönetici ve Yazarları Hakkındaki Dava

Özgür Gündem Gazetesi Yönetici ve Yazarları Hakkındaki Dava

06.03.2018 12:54 | Son Güncelleme: 06.03.2018 12:54
Özgür Gündem Gazetesi Yönetici ve Yazarları Hakkındaki Dava

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın, "devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak ve terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın, "devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak ve terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dördüncü duruşmaya, tutuksuz sanıklar Necmiye Alpay, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı katıldı. Diğer sanıkları ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, firari sanıklar Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali hakkındaki yakalama kararlarının henüz infaz edilmemiş olduğu bildirildi.

Duruşmada söz alan sanıklar Kemal Sancılı ile İnan Kızılkaya, aramalarda el konulan kişisel bilgisayarlarının iadesini talep etti.

Firari sanık Ragıp Zarakolu'nun avukatı da müvekkilinin İsveç'te bulunduğunu, açık adresini daha önceden mahkemeye bildirdiğini belirterek, "Adli yardımlaşma yoluna gidilmişti. İsveç adli makamları ile sanığın dinlenilmesi hususunda gerekli olan işlemler başlatılmış. Ancak daha sonra sanık hakkında mahkemenizce yakalama kararı çıkarılmıştır. Daha önce verilen ara kararın yerine getirilerek adli yardımlaşma sürecinin devamına ve yakalama kararının kaldırılmasına karar verilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan duruşma savcısı, sanık Zarakolu'nun yurt dışındaki adresinin belirli olması nedeniyle hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını, diğer firari sanık Filiz Koçali hakkındaki yakalama kararının ise devamına karar verilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, adli yardımlaşmaya yönelik işlemlere devam edildiğini göz önünde bulundurarak, Zarakolu hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına hükmetti.

Söz konusu işlemlerden sonuç alınamadığı takdirde yargılamanın ilerleyen sürecinde sanık hakkında yeniden değerlendirme yapılmasını karara bağlayan heyet, sanıklardan alınan dijital materyallerin ve kişisel eşyaların iadesine hükmetti.

Sanık Filiz Koçali hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesini kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede, Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Aykut "sanık" sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17 yıl beşer aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Söz konusu gazetenin yayın politikasının "Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek" olduğu belirtilen iddianamede, terör örgütü PKK ve KCK'nın yöneticilerinin görüşlerine yer verilerek, gazetede terör örgütünün propagandasının yapıldığı aktarılıyor.

İddianameyi kabul eden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 23 Kasım'da verdiği kararla, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın, "devletin birliği ve ülkenin bütünlüğü bozmak" suçundan tahliyesine, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan ise tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.

Davanın 29 Aralık 2016 tarihli ilk duruşmasında, tutuklu sanıklar Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilir Kaya'nın tahliyesine karar verilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title