Oryantasyon nedir? Oryantasyon haftası nedir? Okullarda oryantasyon haftası nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

Oryantasyon nedir? Oryantasyon haftası nedir? Okullarda oryantasyon haftası nedir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Oryantasyon nedir? Oryantasyon haftası nedir? Okullarda oryantasyon haftası nedir?

Eğitim ve öğretim yılının yüzyüze eğitim olarak başlaması ile öğrenciler okullarına kavuştu ve oryantasyon haftasına başladılar. Peki, Oryantasyon nedir? Oryantasyon haftası nedir? Okullarda oryantasyon haftası nedir? detaylar haberimizde…

Yeni bir okula veya yeni bir işe başlamadan önce artık, kurum ve kuruluşlar yeni çalışana veya öğrenciye oryantasyon programı kapsamında eğitim verirler. Bu haberimizde, Oryantasyon nedir? Oryantasyon haftası nedir? Okullarda oryantasyon haftası nedir? sorularını cevaplandıracağız…

Oryantasyon; yönlendirme, yön verme, kılavuzluk etme, Fransızca orientation sözcüğünün Türkçe söylenişidir. Genellikle bir iş terimi olarak kullanılır. İplik üretiminde, ipliği oluşturan liflerin birçok kez çekilip uzatılarak birbirlerine paralel hale getirilmesi işlemine de oryantasyon denir.

Çalışma yaşamına yeni başlayanlara veya işletme içinde görev konumları değişen personele ya da yeni bir eğitim kurumuna başlayanlara uygulanan eğitime oryantasyon eğitimi denilmektedir. Yeni işin veya okulun gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır.

İş hayatına yeni başlayanlara veya şirket içinde görev tanımları değişen çalışana veya yeni okula başlayanlara uygulanan eğitime oryantasyon eğitimi denilmektedir. Yeni işin veya okulun gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır. Bu eğitim süresi, farklı etmenlerle değişiklik göstermektedir. Ortalama oryantasyon süresi 1 hafta ile 8 hafta arasıdır. Bu haftalara oryantasyon haftası adı verilir.

Yeni ilkokul, lise veya üniversiteye başlayan her öğrenci, okuluna hızlı adapte olabilmesi için okul yönetimi tarafından oryantasyon eğitimine tabii tutulur. Okulun binası ve çevresi, ders programı, kulüpler vs. gibi bilgiler verilir. Okullarda ortalama oryantasyon haftası 1 ile2 hafta arasıdır. Haberler.com sizler için en doğru bilgileri araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500