Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Sakarya'da

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Sakarya'da

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de ilk defa Fidan ve Süs Bitkileri Borsasını Sakarya'da kurduklarını ve Sakarya Fidan Üreticileri Birliğine teslim ettiklerini belirterek, "İlk defa ihracata başladılar, bu çok sevindirici, Türkiye ithal ediyordu fidanları ve süs bitkilerini.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Sakarya'da
02.06.2017 19:02 | Son Güncelleme: 02.06.2017 19:02

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de ilk defa Fidan ve Süs Bitkileri Borsasını Sakarya'da kurduklarını ve Sakarya Fidan Üreticileri Birliğine teslim ettiklerini belirterek, "İlk defa ihracata başladılar, bu çok sevindirici, Türkiye ithal ediyordu fidanları ve süs bitkilerini. İnşallah Sakarya'yı Fidan ve Süs Bitkileri Üretim ve İhracat Üssü haline getirmeye kararlıyız. Gerçekten çok büyük bir masraf yaptık bu merkeze. İnşallah gelecekte fidan üreticilerine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Şu anda iki ülkeye ihracat yapılmış. Ayrıca biz de çok büyük destek veriyoruz." dedi.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'u makamında ziyaret eden Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 26 tesisin temelini atmak için Sakarya'ya geldiklerini söyledi.

Bu tesislerin maliyetinin 218 milyon lira olduğunu, 8 baraj ve gölet, 6 sulama tesisi, 11 dere ıslahı ile Orman Bölge Müdürlüğüne ait bazı yatırımların temelinin atılacağını belirten Eroğlu, yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

Bakan Eroğlu, Sakarya'nın gönlünde ayrı bir yeri olduğunu, kente her gelişinde mutlaka müjde getirdiklerini belirterek, "Bugün de 80 milyonluk 21 müjdeyle geldik. 332 milyon liralık toplam 72 müjde vermiş oluyoruz. Daha önce verdiğimiz 51 müjdenin 40 tanesi bitmiş, 11 tanesinin de inşaatı devam ediyor, bir kısmının projeleri bitti, birkaç tanesinin de projesinin temelini bugün atacağız." diye konuştu.

Hükümetin Sakarya'ya çok büyük önem verdiğini, 14 yılda 16 milyar liralık yatırım yapıldığını kaydeden Eroğlu, "Bunlardan en büyük yatırımı Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı yapmış. Biz de 760 milyon liralık yatırım yapmışız." dedi.

Eroğlu, Türkiye'de ilk defa Fidan ve Süs Bitkileri Borsasını Sakarya'da kurduklarını ve Sakarya Fidan Üreticileri Birliğine teslim ettiklerini dile getirerek, "İlk defa ihracata başladılar, bu çok sevindirici, Türkiye ithal ediyordu fidanları ve süs bitkilerini. İnşallah Sakarya'yı Fidan ve Süs Bitkileri Üretim ve İhracat Üssü haline getirmeye kararlıyız. Gerçekten çok büyük bir masraf yaptık bu merkeze. İnşallah gelecekte fidan üreticilerine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Şu anda iki ülkeye ihracat yapılmış. Ayrıca biz de çok büyük destek veriyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 5 bin köy ve mahalleye gelir getirici orman kurduklarını dile getiren Eroğlu, Akyazı, Pamukova, Geyve, Karasu ilçelerine de orman kurduklarını kaydetti.

Bakan Eroğlu, ayrıca konuşması sırasında Akyazı ilçesindeki Kuzuluk Tabiat Parkı'nın alanının arttırılmasına ilişkin belgeyi imzaladı.

Buradaki programın ardından Yunus Emre Kız Kur'an Kursu'na geçerek fidan diken Bakan Eroğlu, daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Kaynak: AA

title