ORHAN VELİ KANIK HABERLERİ

Orhan Veli Kanık haber, Orhan Veli Kanık son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 13.4.1914 - 14.11.1950

Orhan Veli Kanık Kimdir ?

Orhan Veli Kanık (13 Nisan 1914 – 14 Kasım 1950), daha çok Orhan Veli olarak bilinen Türk şair. Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte yenilikçi Garip akımının kurucusu olan Kanık, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlayarak sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıdı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Orhan Veli Kanık - 16.01.2021
Doğan Hızlan, kitap söyleşilerine konuk oldu
Hızlan, anı-söyleşi türündeki son kitabı "Hatırlamak: Günlük yaşamdan dipnotlar" üzerine konuştuğu yayında, İlhan Başgöz, Tahir Alangu, Mengü Ertel ve Orhan Veli Kanık gibi isimlerle dair hatıralarını aktardı.
Orhan Veli Kanık - 30.10.2020
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, "Cumhuriyet Konseri"nde sahne aldı
Türk Beşleri'nde yer alan Ulvi Cemal Erkin'in, Altı Halk Türküsü eserinden "Divan", Ahmet Adnan Saygun'un Yunus Emre Orotoryosu'ndan "Ağlamaktır Benim İşim", Necil Kazım Akses'in, Orhan Veli Kanık şiirini bestelediği "Anlatamıyorum", Hasan Ferit Alnar'ın "Biraz da Yürüdükçe" eserleri seslendirildi.
Orhan Veli Kanık - 26.10.2020
İDOB, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı iki konserle kutlayacak
Türk Beşleri'nde yer alan Ulvi Cemal Erkin'in, Altı Halk Türküsü eserinden "Divan", Ahmet Adnan Saygun'un Yunus Emre Orotoryosu'ndan "Ağlamaktır Benim İşim", Necil Kazım Akses'in, Orhan Veli Kanık şiirini bestelediği "Anlatamıyorum", Hasan Ferit Alnar'ın "Biraz da Yürüdükçe" eseri yorumlanacak.
Orhan Veli Kanık - 01.07.2020
Ünlü oyuncu Hakkı Ergök, Orhan Veli'nin hayatını sahneye taşıdı
Ünlü oyuncu Hakkı Ergök, Orhan Veli Kanık şiirleri eşliğinde "Veli'nin Oğlu Orhan" oyununu Küçükçekmece Atakent Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahneledi.
Orhan Veli Kanık - 20.06.2020
(GRAFİKLİ) "Şiirde biçime tutkun şair: Ahmet Muhip Dıranas"
Usta şair, İstanbul'da Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Baki Süha Edipoğlu ve Şevket Rado gibi dönemin genç şair ve yazarlardan oluşan bir edebi çevre içinde yer aldı.
Orhan Veli Kanık - 19.05.2020
Uğur Koleji öğrencileri, şiirin gücünü yansıtmak için kısa film çekti
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 101'inci yılında yayınlanacak olan kısa filmde öğrenciler, değerli şairler İlhan Berk, Nazım Hikmet Ran, Arif Damar, Orhan Veli Kanık, Gülten Akın, Metin Eloğlu, Melih Cevdet Anday, Edip Cansever'in şiirlerini seslendirdiler.
Orhan Veli Kanık - 17.02.2020
Reha Özcan'ın yeni oyunu 'Bir garip Orhan Veli'
Murathan Mungan'ın şair Orhan Veli Kanık'ın şiirlerinden kurgulayarak yazdığı tek kişilik oyunu 'Bir Garip Orhan Veli' Reha Özcan tarafından sahneye taşındı.
Orhan Veli Kanık - 22.12.2019
"Lütfi Özkök: Portreler" sergisi 3 Mayıs 2020'ye kadar görülebilecek
Beş yıl sonra Fransa'da Sorbonne Üniversitesi'nde okuduğu sırada sınıf arkadaşı Anne Marie Juhlin ile evlenerek, İsveç'e yerleşti. 1953 yılında Lasse Södeberg ile birlikte "Ekmek ve Sevda" adlı Türk şairleri antolojisini hazırlayan Özkök'ün hazırladığı bu eserde Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Oktay Rifat'ın şiirleri yer aldı.
Orhan Veli Kanık - 19.12.2019
Down sendromlu milli judocu Talha Ahmet Erdem, AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Oylamada yer alan her fotoğrafın çok güzel olduğunu belirten Erdem, "İstanbul'un incisi" fotoğrafını Orhan Veli Kanık'ın eseri olan ve kendisinin de çok sevdiği "İstanbul'u Dinliyorum" şiirini hatırlattığı için tercih ettiğini söyledi.
Orhan Veli Kanık - 14.11.2019
Orhan Veli'nin ölüm yıl dönümünde şiirlerini okuyarak usta şairin mezarına yürüdüler
MELİH Cevdet Anday ve Oktay Rifat'la beraber şiirde Garip akımının kurucusu Orhan Veli Kanık, ölümünün 69'uncu yıl dönümünde yapılan şiirli yürüyüşle anıldı.
Orhan Veli Kanık - 14.11.2019
ORHAN VELİ'NİN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ŞİİRLERİNİ OKUYARAK USTA ŞAİRİN MEZARINA YÜRÜDÜLER
Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat'la beraber şiirde Garip akımının kurucusu Orhan Veli Kanık, ölümünün 69'uncu yıl dönümünde yapılan şiirli yürüyüşle anıldı.
Orhan Veli Kanık - 23.09.2019
Sirene Letonya'dan ödülle döndü
Sirene grubu ise yarışmada söyledikleri besteleri şef Volkan Akkoç'a ait olan Orhan Veli Kanık'ın "Bedava" ve Canan Apak Baysal'ın "Şeytan" şiirleri üzerine yazılan eserle dinleyicilerden beğeni topladı.
Orhan Veli Kanık - 18.09.2019
"2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi" başladı
Şair Orhan Veli Kanık'ın "İstanbul'u dinliyorum" şiirini okuyan Develi, şunları ekledi: "Şehrin sesini dinleyeceğiz ve onun anlamını düşüneceğiz.
Orhan Veli Kanık - 10.06.2019
Ulaş'ta şiir dinletisi
Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinin yıl sonu etkinlikleri kapsamında düzenlediği programda, Türkçe öğretmenleri Bayram Aydın ve Mesut Gürbüz öncülüğünde Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Emin Yurdakul, Karacaoğlan ve Orhan Veli Kanık'ın şiirlerini müzik öğretmeni Semih Akgül'ün fon müziği eşliğinde seslendirildi.
Orhan Veli Kanık - 28.05.2019
Beykoz'da, canlara yeni yuva ve mama ünitesi
Belediyenin marangozhanesinde yapılan evler, besleme üniteleri ve kuş yuvaları pop müzik sanatçısı Yusuf Güney'in katıldığı etkinlikle Orhan Veli Kanık Parkı'na yerleştirildi.
Orhan Veli Kanık - 12.01.2019
Çevirileriyle Yaşayan Yazar: Sabahattin Eyüboğlu
Eyüboğlu ile birlikte Orhan Veli Kanık, Nurullah Ataç ve Melih Cevdet Anday'ın çıkardığı "Tercüme" dergisinin ilk sayısı 19 Mayıs 1940'ta okuyucuyla buluştu.
Orhan Veli Kanık - 14.11.2018
Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar -2
TÜRK şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 68'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından yapılan şiirli yürüyüşle anıldı.
Orhan Veli Kanık - 14.11.2018
İstanbul-  Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar
Haber: Mehmet İlkay ÖZER Kamera: Harun UYANIK-İSTANBUL DHA Türk şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 68'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından yapılan şiirli yürüyüşle anıldı.
Orhan Veli Kanık - 14.11.2018
Şair Orhan Veli'nin Vefatının 68'inci Yılı
Ersoy, Twitter hesabından şair Orhan Veli Kanık'ın ölümünün 68'inci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.
Orhan Veli Kanık - 14.11.2018
Şiiri Sokağa Taşıyan Şair: Orhan Veli
Türk edebiyatının en özgün ve yenilikçi şairlerinden Orhan Veli Kanık, 68 yıl önce bugün, 36 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Orhan Veli Kanık Haberleri | Orhan Veli Kanık Kimdir - Haberler - Orhan Veli Kanık haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Orhan Veli Kanık kimdir, hayatı ve biyografisi. Doğan Hızlan, kitap söyleşilerine konuk oldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.1.2021 09:26:46. #1.14#
title