Olympos'taki Ağaç Evler Kül Oldu

Olympos'taki Ağaç Evler Kül Oldu
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne Bağlı Olympos Milli Parkı İçerisindeki Kadir Kaya'ya Ait Dünyaca Ünlü Ağaç Evlerde Yangın Çıktı. 20 Yıllık Ağaç Evler Yangında Tamamen Kül Oldu. Dünyanın Önde Gelen Alternatif Turizm Dergilerine Kapak Olan Kadir'in Ağaç Evleri, Discovery Channel ve National Geographic Gibi Televizyon Kanallarına Konuk Olmuştu.

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Olympos Milli Parkı içerisindeki Kadir Kaya'ya ait dünyaca ünlü ağaç evlerde yangın çıktı. 20 yıllık ağaç evler yangında tamamen kül oldu. Dünyanın önde gelen alternatif turizm dergilerine kapak olan Kadir'in Ağaç Evleri, Discovery Channel ve National Geographic gibi televizyon kanallarına konuk olmuştu.

Dünyaca ünlü Olympos Milli Parkı içerisinde 20 yıl önce Kadir Kaya tarafından kurulan Kadir'in Ağaç Evleri isimli konaklama tesisinde, bugün saat 15.30'da yangın çıktı. Tesiste konaklayan az sayıdaki turist, yangının başlamasıyla birlikte çalışanlar tarafından tahliye edildi. Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında alevler, kısa sürede bütün işletmeyi sardı. 100 bungalow, 15 kabin ve 10 dorm (ağaç gövdesine monteli) odadan oluşan kompleksteki yangına Kumluca Orman Bölge Şefliği ve Kumluca Belediyesi İtfaiyesi'ne ait ekipler müdahale etti. Yaklaşık 2 saat sonra kontrol altına alınabilen yangında ağaç evlerin tamamı yandı. İtfaiye ekipleri, soğutma çalışmalarını sürdürürken, yangının Milli Park ormanına sıçramamasının büyük şans olduğu belirtildi. Kadir'in Ağaç Evleri'nin sigortasının bulunmadığı öğrenildi.

SAHİBİ KAYA AMERİKA'DA

Yangın mahallinde incelemelerde bulunan Kumluca Kaymakamı Abdullah Arslaner, ''Bütün ekiplerimiz yangına hızma müdahale etti. Ancak, tesisin ağaçtan olması, söndürme çalışmalarını zorlaştırdı. Tek tesellimiz can kaybı olmaması. İşletme tamamen yandı'' dedi.

Olympos'un bağlı olduğu Ulupınar Köyü'nün muhtarı Sami Ilgaz, DHA muhabirine, ''İtfaiye ekipleri gelene kadar yangın kısa sürede tüm evleri sardı. Konaklayan tatilciler kısa sürede tahliye edildi. Tatilcilerden yangına maruz kalan kimse olmadı. Gündüz çıkması nedeniyle kısa sürede tahliye yapıldı. İşletme sahibi Kadir Kaya, Amerika'daydı'' diye konuştu.

ULUSLARARASI ÖDÜLLER

Kadir Kaya'ya ait ağaç evler çevre ve turizm alanında dünyanın birçok yerinden ödüller aldı. Uluslararası Backpacking camiasında popüler olan Kadir'in Ağaç Evleri, geçen yıl magazin dergisi TNT tarafından 'Yeryüzünün en iyi hosteli' seçildi. Dünyanın önde gelen alternatif turizm dergilerine kapak olan Kadir'in Ağaç Evleri, Discovery Channel ve National Geographic gibi televizyon kanallarına da konuk olmuştu.

Olympos Milli Parkı içerisinde 20 yıl önce kurulan tesis, konseptiyle Türkiye'de ilk olmuş ve örnek oluşturmuştu. Bölgedeki ilk ağaç evleri kuran Kaya'nın ardından çok sayıda girişimci de bölgede ağaç evler kurmuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title