NURSULTAN NAZARBAYEV HABERLERİ

NURSULTAN NAZARBAYEV HABERLERİ

Nursultan Nazarbayev haber, Nursultan Nazarbayev son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nursultan Nazarbayev

Nursultan Nazarbayev

Doğum Yeri Kazakistan
Doğum Tarihi 6.7.1940 - ...

Nursultan Nazarbayev Kimdir ?

6 Temmuz 1940 tarihinde Kazakistan, Almatı, Kaskelde doğmuştur. Tam ası Nursultan Äbişulı Nazarbayev’dır. Lise öğrenimini bitirdikten sonra bir maden ocağına girip maden işçisi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Ukrayna’ya gitti. 1962-65 yılları arasında Karagandı Üniversitesi, Metalurji bölümünü dışarıdan okuyarak bitirdi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Nursultan Nazarbayev - 26.11.2020
Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Ekici: "Nazarbayev, Türk dünyasının birleşmesine önemli katkılarda bulundu"
NUR Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türk dünyasının birleşmesine önemli katkıda bulunduğunu söyledi.
Nursultan Nazarbayev - 25.11.2020
Son dakika haber! Nazarbayev'den Batılı ülkelere "çifte standart" eleştirisi
Son dakika gelişmesine göre NUR Kazakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Batılı ülkelere, çifte standart yaptıkları yönde eleştiride bulundu.
Nursultan Nazarbayev - 20.11.2020
Son dakika haberi: Kazakistan, Rusya ile füze parçalarının düşmesi için alan verilmesine yönelik yapılan anlaşmayı feshetti
Söz konusu anlaşma, 5 yıl önce Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanmıştı.
Nursultan Nazarbayev - 16.11.2020
Türk Akademisi tam kapasiteli uluslararası teşkilat statüsü kazandı
Uluslararası Türk Akademisi, 25 Mayıs 2010'da Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in inisiyatifi ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından kurulmuştu.
Nursultan Nazarbayev - 9.11.2020
Son dakika haberleri | Kazakistan'da Kiril alfabesinden Latin'e geçiş süreci çalışmaları
1940'tan itibaren Kiril alfabesini kullanan Kazakistan'da, 2017'de Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından 2025'e kadar kademeli olarak Latin alfabesine geçme kararı alınmıştı.
Nursultan Nazarbayev - 31.10.2020
Son dakika haberi: Kazakistan'dan Türkiye'ye başsağlığı mesajları
Son dakika gündem haberi... NUR Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İzmir'de meydana gelen deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi.
Nursultan Nazarbayev - 31.10.2020
Son dakika: Kardeş Kazakistan halkından Türkiye'ye büyük destek
Son dakika gelişmesine göre Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Elbası Nursultan Nazarbayev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderildiği taziye mektubunde Kazakistan halkının desteklerini iletti.
Nursultan Nazarbayev - 16.10.2020
Son dakika: AGİT Minsk Grubu nasıl oluştu, ne işe yaradı?
27 Eylül sabahı Ermenistan'ın provokasyonu sonrasında Azerbaycan ile Ermenistan arasında yeniden başlayan savaş hemen akıllara Karabağ sorununun çözümü için yürütülen arabuluculuk çalışmalarını, özellikle de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubunu ve eşbaşkanlarını getirdi. Azerbaycan ve Türkiye özellikle son yıllarda eşbaşkanlara yönelik eleştirilerini artırarak sürdürüyordu. 14 Ekim itibarıyla eşbaşkanları eleştirenler arasına Ermenistan da (biraz daha kontrollü olsa da) katıldı. Peki Minsk Grubu ve eşbaşkanlık nasıl oluştu, sorunun çözümü açısından ne işe yaradı? Aslında Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik toprak iddiaları sonrasında başlattığı işgalci saldırıların sona erdirilmesine ilişkin ilk arabuluculuk çalışmaları 1991 sonbaharında başlamış ve kısa sürede başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Eylül 1991'de dönemin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in bölgeyi ziyareti sonrasında, 23 Eylül 1991'de Rusya'nın güneyindeki Jeleznovodsk kentinde barış görüşmeleri başlamış, 24 Eylül 1991'de Azerbaycan ve Ermenistan, Yeltsin ve Nazarbayev'in garantörlüğünde anlaşmaya varmıştı.
Nursultan Nazarbayev - 30.9.2020
Ermenistan saldırgan politikalarının bedelini ödüyor
Kafkasya'da barış nasıl sağlanır? Ermenistan daha Sovyetlerin dağılma sürecinde komşularına yönelik saldırgan politika izlemek yerine barış içinde bir arada yaşamayı tercih etmiş olsaydı, geride kalan zaman içerisinde Kafkasya'da savaşlar için kullanılan bu kadar büyük kaynak Kafkasya'nın refahı için fazlasıyla yeterli olacaktı. Azerbaycan ile savaşmayan, Türkiye'ye yönelik saldırgan dil kullanmayan, Gürcistan içerisindeki azınlığı tahrik etmeyen bir Ermenistan'dan bahsediyoruz. Ama daha SSCB dağılmadan önce, 1 Aralık 1989'da Ermenistan parlamentosu Azerbaycan topraklarının bir kısmının -eski Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi'nin- Ermenistan'la birleştirilmesine ilişkin karar aldı. Bu karar hem Ermenistan ve Azerbaycan anayasalarına hem de dönemin Sovyet Anayasasına ve diğer yasalara aykırıydı. 1990'ların başında Güney Kafkasya ülkeleri bağımsızlıklarına kavuştuğunda bölgeyi ziyaret eden Türk diplomatlar yeni cumhuriyetlerin uluslararası hukuka bağlı kalarak geleceklerini daha olumlu şekilde inşa edebileceklerine ilişkin görüşlerini ve desteklerini ifade ettiler. Ama Ermenistan sürekli olarak komşularına yönelik saldırgan politikalar izledi. Azerbaycan topraklarına yönelik saldırılarına başladıktan sonra bölgede barışın tesis edilmesi için çok sayıda fırsat çıktı. 1991 yılında Boris Yeltsin ve Nursultan Nazarbayev'in ortak girişimi, 1992 yılındaki İran'ın arabuluculukları, Minsk süreci, 1997 yılında taraflara sunulan aşamalı çözüm, 1999 AGİT İstanbul Zirvesi ve benzer girişimler her defasında Ermenistan'daki sözde bir iç gerginlik ya da yeni Azerbaycan topraklarının işgal edilmesi dolayısıyla sonuçsuz kaldı.
Nursultan Nazarbayev - 28.9.2020
Kazakistan'da Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi gelecek yıl Nevruz'da yapılabilir
NUR Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nin Türkistan şehrinde gelecek yıl Nevruz Bayramı'na doğru yapılabileceğini bildirdi.
Nursultan Nazarbayev - 23.9.2020
Son dakika haber | Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Ekici: "Kazakistan'a salgınla mücadelede her zaman yardım etmeye...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in iki ülke arasında ticaretin önce 5 milyar dolara, sonra da 10 milyar dolara arttırılması hedefinin takipçisi olduğuna dikkati çeken Ekici, salgın öncesi üç aylık periyotta karşılıklı ticaretin arttığını söyledi.
Nursultan Nazarbayev - 2.9.2020
Son dakika gündem: Kazakistan'da korona virüsle mücadele için fondan en az 2 milyar dolar destek
"Geçici olarak gelirini kaybeden 4.5 milyondan fazla vatandaş, 42 bin 500 tenge (101 dolar) tutarında devletten yardım aldı. Bunun için 450 milyardan fazla tenge tahsis edildi. Nursultan Nazarbayev'in girişimiyle Birgemiz Vakfı'nın desteğiyle 550 binden fazla aileye bir defaya mahsus maddi yardım sağlandı" diyen Tokayev, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Sosyo-ekonomik kalkınmanın hiçbir yönü hukukun üstünlüğü olmadan ve vatandaşların güvenliğini garanti altına almadan başarılı bir şekilde uygulanamaz.
Nursultan Nazarbayev - 31.8.2020
Kazakistan'ın nükleer silahsızlanma alanındaki girişimleri
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Kazakistan'ın dünyanın dördüncü nükleer silah cephaneliğine sahip ülkeye dönüştüğü biliniyor. Diğer bir ifadeyle, Sovyet mirasından dolayı Kazakistan uluslararası arenada yeni bir nükleer güç olarak ortaya çıkma fırsatını yakalamıştı. Ancak bu statü birçok sorunun da başlangıcı olabilirdi. Dahası, bağımsız Kazakistan'ın yönetimi nükleer denemelerden yıllar boyunca acı çeken halkın itirazına rağmen böyle bir statü elde etmek istemezdi. Sonuç olarak, getirisi ve götürüsü hesaplandıktan sonra, Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev nükleer silahlardan vazgeçme kararı aldı.
Nursultan Nazarbayev - 29.8.2020
Son dakika... Kazakistan'da Semipalatinsk nükleer deneme sahasının kapatılmasının yıl dönümü
Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 29 Ağustos 1991'de nükleer test sahasını kapatma kararı almıştı.
Nursultan Nazarbayev - 27.8.2020
BM'den Nursultan Nazarbayev'e "Nükleer Denemeler Yapılmayan bir Dünyanın Savunucusu" statüsü
NUR Birleşmiş Milletler (BM), Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'i "Nükleer Denemeler Yapılmayan bir Dünyanın Savunucusu" statüsüne layık gördü.
Nursultan Nazarbayev - 3.8.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bayram diplomasisi"
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramın ilk üç gününde aralarında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev'in de bulunduğu 21 görüşme gerçekleştirdi.
Nursultan Nazarbayev - 1.8.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ve Tacikistan cumhurbaşkanlarıyla telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Nursultan Nazarbayev - 1.8.2020
FLAŞ
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya liderleriyle bayramlaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.
Nursultan Nazarbayev - 17.7.2020
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesine Kazakistan'dan madalya
Madalyanın Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev tarafından imzalandığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Şimdiye kadar Prof.
Nursultan Nazarbayev - 15.7.2020
Yurt dışında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları
Ekici, darbe girişiminden kısa bir süre sonra Türkiye'yi ziyaret eden ve dayanışma gösteren ilk devlet başkanının Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev olduğunu hatırlattı.
Nursultan Nazarbayev - 13.7.2020
Son dakika haber | Avrasya ülkelerinde Kovid-19'la ilgili gelişmeler
Ülkenin Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, mesajında, yaşamını yitirenlerin aile ve yakınlarına taziye dileklerinde bulundu, onların acısını paylaştığını belirtti.
Nursultan Nazarbayev - 6.7.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Nursultan Nazarbayev - 6.7.2020
Türk dünyasından sanatçılar Nazarbayev'in 80'inci doğum gününü kutladı
Türk dünyasından 50'in üzerinde sanatçı, çektikleri kliple Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 80'inci doğum gününü kutladı.
Nursultan Nazarbayev - 6.7.2020
Kazakistan'ın atılımı: Nazarbayev'in ülke tarihindeki rolü
Bugün bağımsız Kazakistan'ın gelişme yolunun ne olabileceğiyle ilgili farklı görüşler var olabilir. Ancak ülkenin ilk liderinin kişiliğinin cumhuriyet tarihinde en önemli etken olduğu aşikar. Bir kişinin tarihin akışını değiştirdiği pek çok kez görülmüştür. Sorumluluk alma, ülkenin kalkınması hakkında net bir görüşe sahip olma ve onu savunabilme yeteneği gibi özellikler, tarihin kritik dönüm noktalarında yönetimde bulunan insanlara hastır. Bu bağlamda Nursultan Nazarbayev'in Kazakistan tarihinde oynadığı rol Türkiye'de Mustafa Kemal Atatürk, Fransa'da Charles de Gaulle, Malezya'da Mahathir Muhammed, Singapur'da Lee Kuan Yew ve Çin'de Deng Şioping'in ülkelerinin gelişiminde oynadığı rollerle kıyaslanabilir.
Nursultan Nazarbayev - 2.7.2020
Avrasya ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler
Nursultan Nazarbayev Kovid-19'dan iyileşti Virüse yakalanan Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in sağlığına kavuştuğu bildirildi.
Nursultan Nazarbayev - 24.6.2020
Avrasya ülkelerinde Kovid-19 vaka sayısı artmaya devam ediyor
Nursultan Nazarbayev'in sağlık durumu iyi Kazakistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 71 Kovid-19 hastası daha iyileşti ve böylece sağlığına kavuşanların sayısı 11 bin 585'e ulaştı.
Nursultan Nazarbayev - 19.6.2020
Başkan Kassanov'dan Covid'e yakalanan Nazarbayev'e geçmiş olsun mesajı
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Covid-19'a yakalanan Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e geçmiş olsun mesajı yayımlandı.
Nursultan Nazarbayev - 18.6.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'de de Kovid-19 tespit edildiği açıklandı.
Nursultan Nazarbayev - 18.6.2020
Kılıçdaroğlu, Kovid-19'a yakalanan Nursultan Nazarbayev'e geçmiş olsun dileğinde bulundu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tıp koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e geçmiş olsun dileklerini iletti.
Nursultan Nazarbayev - 18.6.2020
Nursultan Nazarbayev Kovid-19'a yakalandı
NUR Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'de yeni tıp koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi.
Nursultan Nazarbayev - 17.6.2020
Son dakika haber | Eski istihbaratçı Enver Altaylı hakkındaki FETÖ davası
Enver Altaylı da ciddi sağlık problemleri bulunduğunu anlattı. Yargılanmasını gerektirecek delil bulunmadığını söyleyen Altaylı, "Benim bu insanlarla 17-25 Aralık'tan sonra hiçbir temasım yok. FETÖ'cü değilim, casus hiç değilim, İnönü'nün sevgisini kazandım, Celal Bayar'la görüştüm. Özal partisinin başına geçirmek için gayret gösterdi. Demirel benim Cumhurbaşkanı olmam için gayret gösterdi. Nursultan Nazarbayev benim dostum.
Nursultan Nazarbayev - 12.6.2020
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in ilk yılı yeni dönem için umut veriyor
Avrasya'nın yükselen yıldızı Kazakistan'da 19 Mart 2019 tarihinde dünya yönetim tarihine geçecek bir karar alındı. Yaklaşık 30 yıl boyunca ülkeyi yöneten kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev kendi isteğiyle görevinden ayrıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nursultan Nazarbayev Haberleri | Nursultan Nazarbayev Kimdir - Haberler - Nursultan Nazarbayev haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Nursultan Nazarbayev kimdir, hayatı ve biyografisi. Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Ekici: Nazarbayev, Türk dünyasının bi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.11.2020 23:34:46. #1.15#
title