NURSULTAN NAZARBAYEV HABERLERİ

Nursultan Nazarbayev haber, Nursultan Nazarbayev son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nursultan Nazarbayev

Nursultan Nazarbayev

Doğum Yeri Kazakistan
Doğum Tarihi 6.7.1940

Nursultan Nazarbayev Kimdir ?

6 Temmuz 1940 tarihinde Kazakistan, Almatı, Kaskelde doğmuştur. Tam ası Nursultan Äbişulı Nazarbayev’dır. Lise öğrenimini bitirdikten sonra bir maden ocağına girip maden işçisi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Ukrayna’ya gitti. 1962-65 yılları arasında Karagandı Üniversitesi, Metalurji bölümünü dışarıdan okuyarak bitirdi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Nursultan Nazarbayev - 14.09.2021
Son dakika haberleri! Prof. Dr. Şimşek'ten, 'Küresel salgın sonrasında ülke ekonomilerinde alınan önlemler: Kazakistan örneği' çalışması
Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ve Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev'in Ulusa Sesleniş Konuşmalarında önerilen reformlar çerçevesinde, Kazakistan'ın rekabet gücünün artması ve bu gücü sürdürebilir kılmak için kurumsal çatının oluşturulmasının mümkün olduğunu kaydeden Şimşek, Belirlenen hedeflere ulaşılması halinde Kazakistan'ın doğal kaynaklardan elde ettiği gelirlerin verimli kullanılmasını sağlayacak ve bu yolla sanayileşmenin ötesinde teknoloji üretebilen sürdürülebilir bir ekonomik yapı geliştirebileceğine ve böylece de kaynak zengini diğer ülkeler için bir örnek teşkil edebileceğini kaydetti.
Nursultan Nazarbayev - 01.09.2021
Altyapı ve Üstyapı Çalışmalarına Vatandaşlardan Tam Destek
Altyapı ve Üstyapı Çalışmalarına Vatandaşlardan Tam Destek Nevşehir'in birçok noktasında sürdürdüğü altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla kangrene dönmüş sorunları tek tek çözen Nevşehir Belediyesi, vatandaşların destek ve takdirini kazanıyor. 2000 Evler ve 15 Temmuz Mahallelerindeki çalışma alanlarında incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, "Vatandaşlarımızın huzur ve mutluluğu için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz" dedi. Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Su Kanalizasyon Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin 15 Temmuz Mahallesi'ndeki Vefa Küçük Caddesi ve 2000 Evler Mahallesi'ndeki Nursultan Nazarbayev Caddesi'ndeki altyapı yenileme ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
Nursultan Nazarbayev - 30.08.2021
Kazakistan'da Semipalatinsk Nükleer Deneme Sahası'nın kapatılışının 30. yıl dönümü kutlanıyor
Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başında olan Nursultan Nazarbayev, Sovyetler Birliği yönetiminin onayını almadan sahayı kapatmayı görüşmek için meclisi topladı.
Nursultan Nazarbayev - 26.08.2021
Son dakika gündem: Başkentte "Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya Hedefinde Kazakistan'ın Rolü ve Etkisi" sergisi
Kazakistan'ın, bağımsızlığını kazanmasından bu yana nükleer silahsızlanma yolunda önemli adımlar atarak küresel nükleer karıştı hareketin lideri konuma yükseldiğini söyleyen Saparbekuly, şunları kaydetti: "Her şeyden önce, henüz Sovyet Birliği dağılmamışken, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Semipalatinsk Nükleer Test Sahası'nın kapatılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.
Nursultan Nazarbayev - 13.08.2021
15 Temmuz ve 2000 Evler Mahallelerine Dev Altyapı ve Sıcak Asfalt Yatırımı
Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, 15 Temmuz Mahallesi'ndeki Vefa Küçük Caddesi üzerinde bulunan Ada Konutları önünden Vefa Küçük Caddesini takip ederek 2000 Evler Mahallesi'nde İl Özel İdare Petrol İstasyonuna kadar uzanan Nursultan Nazarbayev Caddesi'ne kadar uzanan bölümde yol söküm çalışmalarına başladı.
Nursultan Nazarbayev - 12.08.2021
15 Temmuz Mahallesi ve 2000 Evler Mahallesinde Altyapı Yenileme ve Sıcak Asfalt Çalışmaları Dolayısıyla Bu Yollar Trafiğe Kapatılıyor
15 Temmuz Mahallesi ve 2000 Evler Mahallesinde Altyapı Yenileme ve Sıcak Asfalt Çalışmaları Dolayısıyla Bu Yollar Trafiğe Kapatılıyor Nevşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Mahallesi'ndeki Vefa Küçük Caddesi ile 2000 Evler Mahallesi'nde gerçekleştirilecek olan altyapı ve sıcak...
Nursultan Nazarbayev - 11.06.2021
Kazakistan'da reform ve dönüşüm süreci hız kesmeden devam ediyor
Türkiye ile Türk dünyası arasındaki ilişkilerde Kazakistan özel bir öneme sahiptir. Gerek bu alanda sürdürülebilirliğin sağlanması gerekse kurumsallaşmanın hızlanması adına Kazakistan'ın karar ve önerileri kayda değer olmuştur. Şüphesiz bu noktada ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in büyük rolü bulunuyor.
Nursultan Nazarbayev - 27.05.2021
Son dakika haberi... Yeni Nahçıvan koridoru ve bölgesel işbirliğine katkıları
Koridorun taşıdığı söz konusu potansiyel Türk Konseyi devlet başkanlarınca da her fırsatta dile getiriliyor. Son olarak 31 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen gayrı resmi Türk Konseyi zirvesinde konuşan Türk Konseyi Onursal Başkanı ve Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev orta koridor hakkında şu ifadeleri kullandı: "Bakü ile Erivan arasındaki barış anlaşmaları Büyük İpek Yolu'nu canlandıracak ve Hazar denizinin rolünü artıracaktır.
Nursultan Nazarbayev - 26.05.2021
Kazakistan 2020'de yaklaşık 1,4 milyar dolarlık ham uranyum satışı gerçekleştirdi
Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ulusal Nükleer Şirketi Kazatomprom'un Yönetim Kurulu Başkanı Galımcan Pirmatov'u kabul etti.
Nursultan Nazarbayev - 23.05.2021
Haftanın tarihine bakış
2005- Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katıldığı törenle verildi.
Nursultan Nazarbayev - 28.04.2021
Son dakika haberleri: Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan Halk Asamblesi Başkanlığından çekildiğini duyurdu
Son dakika haber: Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkenin iç politikasında önemli yere sahip Kazakistan Halk Asamblesi Başkanlığı görevini, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'e devrettiğini açıkladı.
Nursultan Nazarbayev - 22.04.2021
Kazakistan'da Latin harflerine uyarlanan yeni alfabe kamuoyunun değerlendirmesine sunuldu
Kazakistan'ın Latin alfabesine geçiş süreci Bağımsızlığını 1991'de kazanmasına rağmen 1940'tan bu yana birçok eski Sovyet ülkesi gibi Kiril alfabesini kullanmaya devam eden Kazakistan, 2017'de Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in imzasıyla Latin alfabesine geçme kararı almıştı.
Nursultan Nazarbayev - 17.04.2021
Son dakika haberleri... Emine Erdoğan'a kadın devlet başkanları ve lider eşlerinden Kovid-19'a karşı dayanışma teşekkürü
Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan, İsveç Başbakanı Stefan Lövfen'in eşi Ulla Lövfen, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in eşi Mareva Grabowski, Ürdün Prensesi Dina Mired, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eşi Sara Nazarbayeva, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind'in eşi Savita Kovind, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın eşi Nadia El-Chami de Emine Erdoğan'a sıcak ve insani dilekleri için teşekkür mesajları yollayan isimler arasında yer aldı.
Nursultan Nazarbayev - 14.04.2021
Son dakika haberi: Yükselen bir değer olarak Asya ve Türkiye'nin rolü
31 Mart 2021 tarihinde çevrimiçi olarak Türk Konseyi gayri resmi zirvesi yapıldı. Toplantıya üye ülkeler Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ülke başkanları, Konsey Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev ve gözlemci ülke olarak Macaristan katıldı.
Nursultan Nazarbayev - 12.04.2021
Türk Konseyi'nden Türk Birliği'ne
Şüphesiz bu gayri resmi zirvede gerçekleşen gelişmelerin en önemlisi Türk Konseyi, Türk Akademisi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) gibi birleştirici örgütlerin kurulmasında (hem fikir bazında hem de tatbikatında) önemli rol oynayan, yazdığı makalelerde her daim Türk dünyasının tarihi ve kültürel birliğini ortaya koyan, Türk dünyasının aksakalı Elbaşı Nursultan Nazarbayev'in 2019 yılındaki Bakü Zirvesi'nde yaptığı, konseyin adının "Türk Devletler Teşkilatı" olması önerisinin diğer liderler tarafından kabul görmesi oldu.
Nursultan Nazarbayev - 06.04.2021
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Kazak Bakan Balayeva ile bir araya geldi
Türkiye ile Azerbaycan arasında oluşturulan Ortak Medya Platformu'nun bütün Türk dünyası ülkelerini kapsayacak bir platforma dönüştürülebileceğine işaret eden Altun, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile Kazakistan'ın Birinci Cumhurbaşkanı, Elbaşı ve Türk Konseyi Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev'e selam ve saygılarını iletti.
Nursultan Nazarbayev - 01.04.2021
Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi sonuç bildirisi
Yayımlanan bildiride, dün düzenlenen toplantının Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım-Comart Tokayev başkanlığında, Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı, Elbaşı ve Türk Konseyi'nin Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Japarov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın yanı sıra Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev'in katılımlarıyla gerçekleştirildiği aktarıldı.
Nursultan Nazarbayev - 01.04.2021
Türk Konseyi yeni bir sıçrama dönemine hazırlanıyor
Zirve sonunda açıklanan deklarasyonda dört temel hususun öne çıktığı söylenebilir. Birincisi, Azerbaycan'ın 44 gün süren savaş sonunda elde ettiği Karabağ zaferinin altının çizilmesi ve tüm devlet başkanlarının işgalin son bulmasıyla ilgili net tutumlarıydı. Nitekim savaş sırasında Macaristan ve Türkiye dışındaki ülkelerin duruş ve söylemleri tartışma konusu olmuştu. Bu çerçevede Karabağ'ın yeniden imarı ve inşası konusunda ortak çalışma iradesinin ortaya konulması, bölgesel barış ve huzurun tesisi açısından da bir hayli önem arz ediyor. Zira Türk Konseyi üye ülkeleri olarak, Azerbaycan ile Ermenistan arasında, toprak bütünlüğü ilkesine saygı temelinde, karşılıklı ilişkilerin normalleşmesini desteklediklerini belirttiler. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Zengezur koridorundan söz etmesi ve Rusya-Ermenistan, İran-Ermenistan ve Azerbaycan-Nahçivan-Türkiye ulaşım koridorlarının Orta Asya için de yeni bir potansiyel taşıdığının altını çizmesi dikkat çekiciydi. Konseyin Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev bu vurguyu bir adım ileriye taşıyarak söz konusu güzergahlarla Hazar hattına bağlanacak sistemi Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Koridoru (Turan Koridoru) olarak adlandırdı.
Nursultan Nazarbayev - 31.03.2021
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Gayri Resmi Zirvesi'ne katıldı
Tokayev, Türkistan şehrinin Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in girişimiyle yeniden inşa edildiğini ve yeni bir imaja kavuştuğunu ifade etti.
Nursultan Nazarbayev - 31.03.2021
Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev'den Türk ülkelerine teklif
Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi, Kazakistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Japarov ve Özbekistan liderleri Şavkat Mirziyev yanı sıra gözlemci ülke statüsündeki Macaristan'ın Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistanlı yetkilileri katıldı.
Nursultan Nazarbayev - 31.03.2021
Son dakika! Türk Konseyi: Bir millet altı devlete doğru
Şayet yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını olmasaydı, 31 Mart 2021'de Türkistan'da düzenlenecek olan Türk Konseyi gayrı resmi zirvesi yüz yüze yapılacaktı. Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan'ın yanı sıra Macaristan'ın da katılacağı bu önemli zirve için 2018 yılında Türk dünyasının aksakalı, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından eyalet merkezi ilan edilen Türkistan, hummalı bir çalışma yürütülerek otelleri, müzeleri, alışveriş merkezlerinin yanı sıra kültür ve eğitim müesseseleriyle yepyeni bir çehreye bürünmüştü.
Nursultan Nazarbayev - 30.03.2021
Türk Konseyi Gayriresmi Zirvesi'ne ilişkin açıklama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi'nin "Türkistan: Türk Dünyasının Manevi Başkentlerinden Biri" temasıyla 31 Mart'ta çevrimiçi ortamda düzenlenecek Gayriresmi Zirvesi'ne iştirak edecek. Kazakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı ve Türk Konseyi Onursal Başkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev'in girişimiyle düzenlenen Zirve'ye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları ile Macaristan Başbakanı katılacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Nursultan Nazarbayev Haberleri | Nursultan Nazarbayev Kimdir - Haberler - Nursultan Nazarbayev haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Nursultan Nazarbayev kimdir, hayatı ve biyografisi. Keçiören, 'hareketsizlik birçok hastalığın tetikleyicisi' dedi spor yapt
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.9.2021 19:10:43. #1.15#

title