Müridin çocuğuna istismardan tutuklanan sözde tarikat lideri "Devlete sızalım" demiş

Müridin çocuğuna istismardan tutuklanan sözde tarikat lideri "Devlete sızalım" demiş

03.09.2020 10:23 | Son Güncelleme: 03.09.2020 10:43

12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan sözde tarikat lideri Eyüp Fatih Şağban'ın daha önceki bir konuşmasında "Devletin kontrol mekanizmalarında olalım. Ne idüğü belirsizler karar mekanizmalarına geçince Müslümanlar sıkıntı çekiyor" dediği ortaya çıktı.

"Devletin kontrol mekanizmalarında olalım" sözleriyle sosyal medyanın gündemine oturan Fatih Nurullah takma adlı sözde tarikat lideri Eyüp Fatih Şağban (58), bir müridinin 12 yaşındaki kızını istismar ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Kamuoyunda 'Uşşaki Tarikatı Lideri' olarak gündeme gelen Eyüp Fatih Şağban'ın "Hele İslami devlet olsun, en güzel sarığı biz saracağız, en güzel cübbeleri biz giyeceğiz. Ayasofya açıldı. Sarık ve cübbe de... Vakti gelir. Devletin kontrol mekanizmalarında olalım. Ne idüğü belirsizler karar mekanizmalarına geçince Müslümanlar sıkıntı çekiyor" sözleri sosyal medyaya yansımış ve büyük tepki çekmişti. Şağban, bu kez 'çocuk istismarı' ile gündeme geldi.

BABA, DİĞER MÜRİTLERİN SALDIRISINA UĞRADI

Hürriyet'te yer alan habere göre; Akyazı Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki soruşturma dosyasına göre, faaliyetlerini İstanbul merkezli olarak yürüten Şağban'ın Akyazı'da da misafirlerini ve müritlerini kabul ettiği yazlık bir dergâhı vardı. Şağban, burada mürit olan anne ve babasıyla birlikte kalan 12 yaşındaki bir kız çocuğunu birden fazla kere taciz etti. Çocuğun babası şikâyetçi oldu ve jandarmayla birlikte dergaha gitti. Diğer müritlerin saldırısına uğrayan babayı jandarma ekipleri linçten güçlükle kurtardı. Jandarma Şağban'ı gözaltına aldı. Fatih Nurullah takma adlı sözde tarikat lideri Eyüp Fatih Şağban Sakarya'daki yazlık dergâhında yurtdışından gelen misafirlerini de ağırlıyordu.

TALİHSİZ ÇOCUK NELER YAŞADIĞINI PEDAGOGLARA ANLATTI

İstismara uğrayan çocuk yaşadıklarını Sakarya Üniversitesi'ndeki Çocuk İzlem Merkezi'nde görevli pedagoglara anlattı. Çocuk, Şağban'ın çay götürdüğü sırada ve baş başa kaldıkları başka zamanlarda kendisini taciz ettiğini anlattı. İddiasına göre tacizler uyuduğu sırada da oluyordu ancak korktuğu için bunları bugüne kadar anlatamamıştı. Eyüp Fatih Şağban önceki gün 'çocuğa yönelik cinsel istismar' suçundan tutuklandı.

KENDİ KURMUŞ

İslam Ansiklopedisi'ne göre Uşşaki veya Uşşakiyye tarikatı, Horasan'dan Anadolu'ya geldi ve 16. yüzyılda bilinir hale geldi. Tarikatın İstanbul'daki merkezi Kasımpaşa'daydı. Kurucunun türbesi de halen Kasımpaşa'da. Eyüp Fatih Şağban ise İstanbul'da çeşitli grupların sohbetlerine devam ettikten sonra kendi yapılanması kurdu. Etrafına topladığı müritleriyle İstanbul merkez olmak üzere civar illerde 'sohbet' adı altında toplantılar düzenleyip 'zikir' ve diğer bazı tarikat ritüelleriyle ağını genişletmeye devam etti.

Müridin çocuğuna istismardan tutuklanan sözde tarikat lideri 'Devlete sızalım' demiş
Haber Yorumları (185)
CVP: Yahya isimli zevat, sen merakta kalma, anlayan anladı, fındık beyinli.
CEMİL AKSOY: Arkadaşlar tarikatlara saldırmak yanlış İçinde iyi tarikarlarda var Haremlik selamlık uygulayan İsmail ağa tarikatında hiç bir kusur görülmemiştir. Tarikatlar bahane edipte islamı kötülemek çok yanlış .En iyisi kendini yetiştirip bibadetini yapabilirsen sen mutlusun
CEM: Vallah Tarikata Katılanın Sevabı Daha mı çok oluyor anlamadım gidin camide evinizde namazınızı kılın dininizi başkasının yönlendirmesine izin verdiğiniz sürece yönetilen olursunuz böyle dalkavukların elinde maşa olursunuz Allah bu ve bunun gibilerinin binbir türlü belasını versin şerefsizler din üzerinden bu güne kadar bir çok insanı kandırıp devam ettiler yıl olmuş 2020 hala din ticaretinden insan kandırılmaya devam ediyorlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Müridin çocuğuna istismardan tutuklanan sözde tarikat lideri "Devlete sızalım" demiş - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 11:43:39. #1.14#
title