MUHSİN ERTUĞRUL HABERLERİ

Muhsin Ertuğrul haber, Muhsin Ertuğrul son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Muhsin Ertuğrul

Muhsin Ertuğrul

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 28.2.1892 - 29.4.1979

Muhsin Ertuğrul Kimdir ?

Muhsin Ertuğrul (28 Şubat 1892, İstanbul - 29 Nisan 1979, İzmir), Türk tiyatrocu, yönetmen, oyuncu ve yapımcı. 1892 yılında dünyaya İstanbul'da gözlerini açtı. İlkokulu Tefeyyüz Mektebi’nde okuduktan sonra Topbaşı Rüştiyesi’nde, Mercan İdadisi’nde okudu. Tefeyyüz Mektebi’nde okurken tiyatroya ilgi duydu ve aktör olmaya karar verdi[1].
Biyografinin devamı için tıklayın
Muhsin Ertuğrul - 22.11.2020
"Tİyatronun unutulmayan ismi: Vasfi Rıza Zobu"
Kısa dizi filmlerle 1921'de sinema oyunculuğuna başlayan sanatçı, 1922-1947 yıllarında Muhsin Ertuğrul'un yönettiği "Bican Efendi Vekilharç", "Ateşten Gömlek", "Karım Beni Aldatırsa", "Söz Bir Allah Bir", "Aynaroz Kadısı", "Tosun Paşa", "Kızılırmak" ve "Edi ile Büdü" adlı filmlerde rol aldı.
Muhsin Ertuğrul - 21.11.2020
7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali perdelerini online açtı
Algan, Almanya'da yıllar önce usta sanatçı Şener Şen ile "Keloğlan" eserini sahnelediklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı: "Şen Keloğlan'ı, ben annesini canlandırdım. Sahnede Keloğlan ile annesi kucaklaşıyor. Alman çocuklardan oyunu izledikten sonra eseri resmetmeleri istenmiş. Çocuklar, anne ile oğlun kucaklaştığı anı resmetmiş. Bu durum, Alman yaratıcı drama hocalarının ilgisini çekiyor. Çünkü Almanya'da anneler, çocuklarını öyle kucaklamazmış ve biz o resimleri Almanya'da sergiledik. İşte kültürümüz, davranışlarımız ve özümüz tiyatroyla geleceğe taşınmış oldu. Bunun bir örneği de o dönemde yaşandı." Algan, Türk tiyatrosunun kurucusu ve Türkiye'de ilk filmi çeken isim Muhsin Ertuğrul'un uluslararası bir sanatçı olduğunun unutulmaması gerektiğini, festivalde ara ara bunun da dile getirilmesinin gerekli olduğunu vurguladı.
Muhsin Ertuğrul - 15.11.2020
Haftanın tarihine bakış
Usta sanatçı, 1956-1959'da çalıştığı Devlet Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra 1 yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha sonra kardeşi Müşfik Kenter ve onun eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu.
Muhsin Ertuğrul - 19.10.2020
İstanbul Tiyatro Festivali sahnelerde ve çevrim içi platformda izleyiciyle buluşacak
Festival, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri altında DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Babylon, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekanlarda gerçekleştirilecek.
Muhsin Ertuğrul - 28.9.2020
İBB Şehir Tiyatroları, usta oyuncu Zihni Göktay'ın maaşını 7 aydır ödemiyor
Yeni tip koronavirüs (Kovid 19) dolayısıyla evinden, telefonla AA muhabirine görüş veren Göktay, 1973'te Vasfi Rıza Zobu ve Muhsin Ertuğrul tarafından şehir tiyatroları kadrosuna alındığını aktararak, "O günden beri ben bu tiyatroda canımı dişime taktım, rapor almadım.
Muhsin Ertuğrul - 27.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1929- Muhsin Ertuğrul'un yönettiği "Ankara Postası" filminin ilk gösterimi İstanbul'da yapıldı.
Muhsin Ertuğrul - 24.9.2020
"Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin", 29 Eylül'de sahnelenecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları tarafından sahneye konulan eser, 29 Eylül'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde ilk gösterimini yapacak.
Muhsin Ertuğrul - 21.9.2020
Şehir Tiyatrolarının repertuvarı açıklandı
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılan basın toplantısında, "Küçük kadro, minimal dekor, tek perde" sloganıyla kapılarını açan "Sezon: minimal" kapsamında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyarak izleyiciyle buluşacak oyunlar tanıtıldı.
Muhsin Ertuğrul - 14.8.2020
GRAFİKLİ "Türk tiyatrosunun ustası: Müşfik Kenter"
Ablası Yıldız Kenter ile yolları hiç ayrılmadı Usta sanatçı, 1959'da Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı. İstanbul'a giderek, kardeşi, usta oyuncu Yıldız Kenter ve Muhsin Ertuğrul ile çalıştı.
Muhsin Ertuğrul - 7.6.2020
Haftanın tarihine bakış
1949- Devlet Tiyatro ve Operası, TBMM'de kabul edilen yasayla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kuruldu. Devlet Tiyatro ve Operasının ilk genel müdürlüğüne Muhsin Ertuğrul atandı.
Muhsin Ertuğrul - 28.4.2020
Muhsin Ertuğrul Belgeseli, 29 Nisan'da sanatseverlerle buluşacak
Türkiye'de tiyatronun ve sinemanın temellerini atan Muhsin Ertuğrul, ölüm yıl dönümünde yayınlanacak belgeselle anılacak.
Muhsin Ertuğrul - 26.4.2020
Haftanın tarihine bakış
1979- Türk tiyatro ve sinemasının önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul 87 yaşında vefat etti.
Muhsin Ertuğrul - 26.4.2020
"Türk müziğinde ilk solo konsere imza atan sanatçı: Münir Nurettin Selçuk"
Muhsin Ertuğrul'un ilk müzikal film denemesi olan 1939 yapımı "Allah'ın Cenneti" filminde de rol alan sanatçı, yine Ertuğrul'un 1941 yapımı "Kahveci Güzeli" filminde de oynadı.
Muhsin Ertuğrul - 19.4.2020
Haftanın tarihine bakış
1957- Muhsin Ertuğrul, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarının başına getirildi.
Muhsin Ertuğrul - 8.3.2020
(GRAFİKLİ) - İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Program kapsamında, 11-14 Mart'ta İngiliz yazar Noel Coward imzası taşıyan "Ben Çağırmadım" Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, ilişkilerde ideali arama uğraşını mercek altına alan "Matruşka" Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde, Haldun Taner'in kaleme aldığı "Ay Işığında Şamata" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, Gökhan Aktemur'un Boris Vian ve John Steinbeck'in metinlerinden yola çıkarak yazdığı "Karıncalar- Bir Savaş Vardı" Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde oynanacak.
Muhsin Ertuğrul - 5.3.2020
Şehir Tiyatroları yeni sezon repertuvarı açıklandı
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde gerçekleştirilen yeni sezon programının açıklandığı basın toplantısı, müzik dinletisiyle başladı.
Muhsin Ertuğrul - 24.2.2020
İBB şehir tiyatroları'nda bu hafta (26 Şubat-1 Mart 2020)
Bu hafta sahnelenecek oyunlar ve konuları: HASTALIK HASTASI Argan hastalık hastasıdır. Evde bir doktor bulunursa hem istediğim zaman tedavi olurum, hem de cebimden beş kuruş çıkmaz düşüncesiyle, kızını bir doktorla evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir başkasına âşıktır. Argan'ın sırf parasını seven karısı ise onu hem aldatmakta, hem de elinde avucunda ne varsa almaya çalışmaktadır. Evin, her şeyden haberdar olan son derece zeki ve iş bilir hizmetçisinin gönlü bu duruma razı olmaz. Hakikatin ve aşkın kazanması için elinden geleni yapar. Moliere'in yazdığı Tolga Yeter'in yönettiği oyunda Ayşecan Tatari, Barış Çağatay Çakıroğlu, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şükrü Türen, Şirin Asutay Ersin Sanver, Besim Demirkıran, Elif Verit rol alıyor. Oyun, 26-29 Şubat 2020 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde.
Muhsin Ertuğrul - 23.2.2020
(GRAFİKLİ) - İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Program kapsamında, 26-29 Şubat'ta klasik Fransız tiyatrosunun kurucularından Moliere'in yazdığı son oyun "Hastalık Hastası" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, modernizmin tiyatrodaki kurucusu Henrik Ibsen'in yazdığı "Nora- Bir Bebek Evi" Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, Carlo Goldoni'nin İtalyan komedi tiyatrosuna kazandırdığı seçkin örneklerden biri olan "İki Efendinin Uşağı" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Muhsin Ertuğrul - 21.2.2020
Tiyatro sanatçıları ve çalışanları için atölye programları başlatılıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyete geçen Çağdaş Gösteri Sanatları Proje Geliştirme Uygulama Merkezi (ÇGSM), İstanbul'da üreten tüm tiyatro sanatçıları ve çalışanlarının mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak için atölye programı başlatıyor. ÇGSM/ATÖLYE adıyla verilecek eğitimlerde, mesleki uzmanlık alanlarında ücretsiz buluşmalar,iç eğitimler ve toplumla çok yönlü ilişkiyi destekleyen çalışmalar yapılacak. Tüm atölyelerin Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi stüdyolarında gerçekleştirileceği programa son başvuru tarihi ise 28 Şubat.
Muhsin Ertuğrul - 16.2.2020
İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Program kapsamında, 19-22 Şubat'ta klasik Fransız tiyatrosunun kurucularından Moliere'in yazdığı son oyun "Hastalık Hastası" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, modern İspanyol tiyatrosunun önemli temsilcilerinden Jose Sanchis Sinisterra'nın kaleme aldığı "Ay, Caramela!" Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, "Pulitzer ve "Tony" ödülleri alan senaryo ve oyun yazarı John Patrick'in eseri "Tatlı Kaçık", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Muhsin Ertuğrul - 3.2.2020
Şehir Tiyatroları'nda Bu Hafta
Bu hafta sahnelenecek oyunlar ve konuları: TATLI KAÇIK Mr. Tanner ile paylaştığı evinde, çöp toplayarak yaşayan, çevresindeki her şeye sonsuz bir sevgi ve şefkatle bağlı Opal'in kendi halindeki yaşamı üç davetsiz misafirin gelişi ile umulmadık şekilde değişir. Sol, Gloria ve Brad kendi hesaplarının peşinde Opal'in huzur dolu yaşamına giriverirler. Kendi kendine yetmeyi becerse de yalnızlıktan muzdarip Opal onları hayatına almak konusunda en ufak bir tereddüt bile duymaz ancak sonsuz bir iyi niyetle evinin kapılarını açtığı misafirleri sevgilerini paylaşmak konusunda Opal kadar istekli değildirler. John Patrick'in yazdığı, Ahmet Levendoğlu ve Hasan Levendoğlu'nun çevirdiği, Naşit Özcan'ın yönettiği oyunda, Ayşe Kökçü, Çağlar Polat, Eylül Soğukçay, İbrahim Can, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul rol alıyor. Oyun, 5-8 Şubat 2020 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde.
Muhsin Ertuğrul - 2.2.2020
İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Program kapsamında, 5-8 Şubat'ta 1953'de Vern Sneider'in The Teahouse of the August Moon romanından aynı adla uyarladığı oyunu ile Pulitzer ve Tony ödülleri alan senaryo ve oyun yazarı John Patrick tarafından kaleme alınan "Tatlı Kaçık", Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, ilişkilerde ideali arama uğraşını mercek altına alan "Matruşka" Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, müziklerini Burhan Şeşen ile Gökhan Şeşen'in yaptığı, Carlo Goldoni'nin İtalyan komedi tiyatrosuna kazandırdığı en seçkin örneklerden biri olan "İki Efendinin Uşağı" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Muhsin Ertuğrul - 27.1.2020
GRAFİKLİ- "Tiyatroya adanan ömür: Engin Cezzar"
23 yaşındayken, bir sezonda 200 kez Hamlet oynadı Tatil için geldiği Türkiye'de, Muhsin Ertuğrul'dan "Hamlet" oyununda başrol teklifi alan Cezzar, ABD'de farklı bir toplulukla kontratı bulunmasına rağmen Türkiye'de kalmayı tercih etti ve İstanbul Şehir Tiyatrosunda çalışmaya başladı.
Muhsin Ertuğrul - 26.1.2020
Haftanın tarihine bakış
1934- Uluslararası bir festivale katılan ilk Türk filmi "Leblebici Horhor Ağa"nın çekimi bitti. Muhsin Ertuğrul'un yönettiği, senaryosu "Mümtaz Osman" takma adıyla Nazım Hikmet tarafından yazılan film, aynı yıl 2.
Muhsin Ertuğrul - 26.1.2020
İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Program kapsamında, 29 Ocak-1 Şubat'ta Haldun Taner'in yazdığı "Ay Işığında Şamata" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, Nezihe Meriç'in yazdığı "Çın Sabahta" Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, Noel Coward'ın yazıp Engin Gürmen'in yönettiği "Ben Çağırmadım" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Muhsin Ertuğrul Haberleri | Muhsin Ertuğrul Kimdir - Haberler - Muhsin Ertuğrul haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Muhsin Ertuğrul kimdir, hayatı ve biyografisi. Duayen sanatçı Haldun Dormen koronavirüse yakalandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.12.2020 11:36:25. #1.14#
title