Artık bir unvanı daha var! Milli Savunma Bakanı Akar, dede oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Artık bir unvanı daha var! Milli Savunma Bakanı Akar, dede oldu

AA / Sarp Özer - Haberler | Güncel

Eski Genelkurmay Başkanı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, unvanlarına bir yenisini daha ekledi. Bakan Akar, bugün ilk defa dede oldu.

12 Mart 1952 doğumlu olan 68 yaşındaki Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün ilk kez dede oldu.

Akar'ın oğlu Selim Akar ile gelini Melis Akar'ın ilk çocukları öğle saatlerinde dünyaya gözlerini açtı. Anne ve oğlunun sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, Bakan Akar da ilk defa dede olmanın mutluluğunu yaşadı.

BAKAN AKAR'IN ÖZGEÇMİŞİ

1952'de Kayseri'de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri'de tamamlamayı müteakip 1972'de Kara Harp Okulundan, 1973'te Piyade Okulundan ve 1982'de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO'nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat'ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. 2011'de orgeneralliğe terfi etmesini müteakip, 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı, 2013-2015 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve 2015-2018 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Genelkurmay Başkanlığı görevi esnasında "Terörle Mücadele Harekâtı" çerçevesinde yurt içinde Çukur Operasyonları; sınır ötesinde Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı ve İdlib Harekâtı icra edilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığınca, İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile ödüllendirilen Hulusi AKAR, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Şeref Madalyası ve bazı ülkeler tarafından çeşitli madalyalar ile taltif edilmiştir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Bilgisayar Programlama ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler konulu akademik programlara katılmış, doktorasını Boğaziçi Üniversitesinde tamamlamıştır.

09 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Millî Savunma Bakanı olarak atanan Hulusi AKAR, Şule AKAR ile evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

Artık bir unvanı daha var! Milli Savunma Bakanı Akar, dede oldu
AA / Sarp Özer - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (16)
ipek:analı babalı büyüsün tatlış
Baran:Allah, bebeğe, sağlıklı, hayırlı bir ömür nasip etsin. Annesine, babasına, vatanına milletine hayırlı bir evlat olur inşallah. Ancak Hulusi Akar''ı Genelkurmay Başkanlığı makamının hakkını veremediği için, MSB lığı gibi bir makamda da görmek istemiyorum şahsen. Sancağı ve makamı teröriste karşı koruyamayan birinin, ülkeyi düşmana karşı koruyamayacağı kanaatindeyim.
ali:eskiden genel kurmaybaşkanının bir ağılığı olurdu şimdi ise hükümet ne derse onu yapan bir başkanımız var malesef
500
title