Milli Anayasa Hareketi"Nden CHP ve MHP'ye Çağrı
Haberler » Güncel » Milli Anayasa Hareketi"Nden CHP ve MHP'ye Çağrı - Haber

Milli Anayasa Hareketi"Nden CHP ve MHP'ye Çağrı

Aralarında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın yanı sıra çok sayıda eski milletvekilinin bulunduğu "Milli Anayasa Hareketi"nden yeni anayasa çalışmalarına eleştiri yöneltilerek CHP ve MHP'ye "Müzakerelerde yer almayın" çağrısı yapıldı.

Milli Anayasa Hareketi

Aralarında CHP Milletvekili 'ın yanı sıra çok sayıda eski milletvekilinin bulunduğu "Milli Anayasa Hareketi"nden yeni anayasa çalışmalarına eleştiri yöneltilerek CHP ve MHP'ye "Müzakerelerde yer almayın" çağrısı yapıldı.

Türkiye Barolar Birliği Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan eski TBMM Başkanvekili , Türkiye'nin hem içerde hem de uluslararası alanda düşmanlıklarla karşı karşıya bırakıldığını savundu.

"Müttefik" olduğunu iddia eden ülkelerin Türkiye'ye düşmanlıkta öncülük ettiğini, bu gelişmelere karşı milli refleksle başlatılmış bir hareket olduklarını anlatan Korkmazcan, "Biz milletimizin Mehmetçik ile birlikte başlatmış olduğu mücadeleyi sahipsiz ve desteksiz bırakmamak amacıyla milli birliğimizi ve vatan bütünlüğümüzü savunmak amacıyla hareket eden bütün insanlarımızı mücadeleye çağırdık" dedi.

Hareketin yönetim kurulunda yer alan eski CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. de yeni anayasa çalışmalarını "Türkiye'nin topyekun tasfiyesi" olarak nitelendirdi.

"Yürütülen hazırlığın bir ucunda milletimizin birliğine yönelik bir tertip olarak Anayasa'dan Türk vatandaşlığının kaldırılması, öbür ucunda ülkemizin bütünlüğüne yönelik bir saldırı olarak bölgesel özerklik adıyla egemenliğin parçalanması vardır" görüşünü savunan Güler, CHP ve MHP'ye "Yeni anayasa müzakerelerinde yer almayı reddetmeleri" çağrısında bulundu.

Söz konusu iki partinin yeni anayasa konusunda karar vermesi gerektiğini ileri süren Güler, "Türkiye'nin ihtiyacı olan şey yeni bir anayasa mıdır onlara göre yoksa anayasada bazı değişiklikler yapmakla mı ilgileniyorlar. Bu konuda kamuoyunu aydınlatma zorunlulukları vardır" dedi.

Hareketin bileşenleri

Toplantıda Korkmazcan eski siyasetçi ve askerlerin de aralarında olduğu hareketin yönetim kurulu üyelerini tanıttı.

Toplantıya, 21 kişilik yönetim kurulundan eski Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, yazar ve çevirmen Yavuz Alogan, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan, Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı İnci Özdil, Ulusal Strateji Merkezi Başkanı Naci Beştepe de katıldı.

Kaynak: AA