Milas'ta Kalıcı Çözüm Arayışı - Haberler
Haberi Paylaş

Milas'ta Kalıcı Çözüm Arayışı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Milas'ta Kalıcı Çözüm Arayışı

Muğla Milas Ovakışlacık’ta yüzlerce dönüm tarım arazisinin su taşkınına maruz kalması nedeniyle DSİ yetkilileri çözüm arayışına girdi.

Muğla Milas Ovakışlacık'ta yüzlerce dönüm tarım arazisinin su taşkınına maruz kalması nedeniyle DSİ yetkilileri çözüm arayışına girdi.

Milas'ın Ovakışlacık Mahallesi'nde yaklaşık 60 yıldan bu yana kış aylarında yaşanan su taşkını, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ıslah çalışmalarına rağmen çözüme kavuşturulamadı. Milas genelinde geçtiğimiz ocak ayı ortalarında etkili olan yağışlar, Ovakışlacık Mahallesi'nde 2 bin dekarlık tarım arazisinde su taşkınına neden oldu. Taşkın nedeniyle bölgedeki çiftçiler zor anlar yaşadı.

Sorunun çözümü için Ak Parti Milas İlçe Başkanlığı harekete geçti. Devlet Su İşleri 213. Bölge Müdürü Mehmet İskender, beraberinde AK Parti İlçe Başkanı Levent Akyer'le gelerek vatandaşlarla görüştü. Ovakışlacık Muhtarı Ali İnce ve zarar gören çiftçiler taleplerini İskender'e aktardı. Çiftiler, Derince Çayı'ndan gelen suların yeterli akış ivmesi kazanamadığı için ovaları su altında bıraktığını kaydetti.

Yerinde inceleme yapan İskender ve Akyer, sorunların çözümü için söz verdi. Buna göre, ilk etapta geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ıslah çalışması daha kapsamlı olarak mahalleden geçen dere yatağını ıslah edilecek. Ardından Damlıboğaz Köprüsü olarak bilinen yapının regülatörleri açılarak suyun daha rahat akışı sağlanacak.

Bölgede yaşanan taşkın, ilk kez 2003 yılında DSİ'ye iletilmişti. Ancak Derince Barajı'nın henüz yapılmamış olması nedeniyle bölgedeki sorun çözülemiyordu. Barajın faaliyete girdiği 2015 yılından sonra taşkına sebep olan derede ıslah çalışması yapılmıştı. - MUĞLA

Milas'ta Kalıcı Çözüm Arayışı

Milas'ta Kalıcı Çözüm Arayışı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title