Microsoft'un Yaşamını Yitiren Kurucusu Paul Allen Kimdir?

Microsoft'un Yaşamını Yitiren Kurucusu Paul Allen Kimdir?

Microsoft'un Yaşamını Yitiren Kurucusu Paul Allen Kimdir?
Haberler.com - Haberler | Güncel

Kanser nedeniyle 65 yaşında ABD 'nin Seattle kentinde hayata veda eden Microsoft'un kurucularından Paul Gardner Allen kimdir?

ABD Seattle'da yaşamını yitiren Allen, 2009 yılında lenf kanseriyle mücadele ediyordu ve yaklaşık 2 hafta önce yeniden hastalığa yakalandığını açıklamıştı. İnternet sitesinden doktorların ve kendisinin tedavisi konusunda iyimser olduğunu söylemişti.

PAUL ALLEN KİMDİR?

Paul Gardner Allen, 21 Ocak 1953 yılında Amerika'da dünyaya geldi. İlerleyen zaman içerisinde Bill Gates ile tanışacağı Lakeside School'da eğitimine başladı. 2 sınıf altta olan Gates'in, Allen ile sıkı arkadaş olmaları bilgisayar konusundaki ortak duygularıydı.

ZAMANINI OKUL BİLGİSAYARLARINDA GEÇİRİYORDU

Okulun bilgisayarlarında uzun zaman geçiren Microsoft kurucuları, daha güçlü ve çok yönlü bir bilgisayara ihtiyaç duyduklarından sık sık Washington Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına gidiyorlardı. İzinsiz girdikleri laboratuvarda bir süre sonra yakalandılar ancak üniversite yönetimiyle yaptıkları "öğrencilere ücretsiz bilgisayar desteği" anlaşması sayesinde girişlerine izin verildi.

YAZILIM ÜRETMEK İÇİN OKULU BIRAKTI

Mezuniyetlerinin ardından Allen Washington State University'e, Gates ise Harvard College'e gitti. Allen 2 yıl okuduktan sonra kişisel bilgisayarlar ( Personal Computers ) için yazılım üretmek amacıyla okulunu bıraktı. Gates'i de ikna ederek okulunu bırakmasını, ortak çalışmalarını sağladı. 1975 yılında Gates ile birlikte, Albuquerque, New Mexico'da, Microsoft'u kurdu ve Basic Interpreter satmaya başladı.

MİCROSOFT BÜYÜK TIRMANIŞ SAĞLADILAR

1980 senesinde Allen, Microsoft'un, QDOS adı verilen işletim sistemini satın alması için öncülük etti. Microsoft'un QDOS'u 59.000 dolara aldıktan sonra Gates ve Allen, QDOS üzerinde çalışarak, işletim sistemini IBM'in ihtiyaçlarına göre düzenledi. IBM ile yapılan kontrat, Microsfot'un IBM'in yeni PC'lerinin işletim sistemlerini üreteceği üzerineydi. Bu gelişme Microsoft için büyük tırmanışın ilk adımıydı.

DÜNYANIN EN ZENGİN 6'NCI İNSANI SEÇİLDİ

Bill Gates ile birlikte kurduğu Microsoft sayesinde büyük bir servete sahip oldu. Forbes Dergisi'nin 2006 yılındaki "Milyarderler Listesi"ne göre 22.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı. Bu servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, aynı zamanda Charter Communications'da yönetici ve Dreamworks Animation'da da ortak yönetim görevlerinde bulunuyordu. Paul Allen'ın, Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers adında iki profesyonel spor takımı bulunuyor.

##11335885##

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title