MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık

MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık

MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

- mhp Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, siyasi partilerin bayramlaşması kapsamında Ak Parti'ye yaptıkları ziyarette, "Biz kapıyı kapatmadık, araladık.

- mhp Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, siyasi partilerin bayramlaşması kapsamında Ak Parti'ye yaptıkları ziyarette, "Biz kapıyı kapatmadık, araladık. O kapıyı açmanın yolu; PKK teslim olmalı, HDP, PKK ile arasına mesafe koymalı, Cumhurbaşkanı anayasal çizgide kalmalı" dedi.

Ak Parti'ye bayram ziyaretinde bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, MHP Ankara İl Başkanı Ömer Demirel ve Ankara Milletvekili Mustafa MİT'i Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ankara milletvekilleri Murat Alparslan ve Jülide Sarıeroğlu, Nevzat Ceylan ve Gençlik Kolları MYK üyesi Zeynep Yıldız karşılandı. Siyasilerin tek tek tokalaşarak bayramlaştığı AK Parti Genel Merkezi'ndeki ziyarette MHP heyetine Çalık, bahçesinden bu sabah topladığını ifade ettiği kayısı ikramında bulundu.

Çalık, 7 Haziran'da milletin tüm partilere bir mesaj verdiğini belirterek Milletimizin 7 Haziran'da verdiği mesajı tüm siyasi partilerin almasını gönülden arzu ediyoruz. Ülkemizi, milletimizi hükümetsiz bırakmamak için hepimizin çaba sarf etmesi lazım. İnşallah bayram sonrası görüşmeler devam eder umudundayız" dedi.

"AZ ÖNCE KOALİSYON ORTAKLARI BURADAYDI HERHALDE"

Yeniden söz alan Karakaya, kameramanların "sesinin az geldiği" uyarısı üzerine "Koalisyon konuları açıldı, az önce koalisyon ortakları buradaydı herhalde" dedi. Seçim sonuçlarını değerlendirerek sözlerini sürdüren Karakaya, "Türkiye koalisyon bekliyor. Koalisyon çalışmaları devam ediyor" diyerek, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'CHP ile daha ileri ilişkilerimiz' açıklamalarının da bir işaret olduğunu söyledi. Karakaya, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklaması Dolmabahçe mutabakatını tanımadığı yönünde ama bunların hepsini birleştirdiğimizde CHP ile eğer HDP sürecin içerisinde olmaz ise bir koalisyon yapılacağa benziyor. Bu bizim, MHP'nin 7 Haziran akşamı çizdiğimiz çerçeveye de uygun bir durum. Açılım sürecinin bir şekilde sonlanması gerekiyor. Biz açılım sürecini çözülme süreci olarak ifade ettik ve onun karşısında olduk. O görüşümüzde herhangi bir değişiklik söz konusu değil" değerlendirmesinde bulundu.

"TÜM SİYASİ PARTİLER AYNI ŞEKİLDE MİLLETİN MESAJINI ALDIĞINI HİSSETTİRMELİ "

Türkiye'nin önündeki acil konulara bakıldığında "çözülme süreci" olarak ifade ettikleri sürecin masada olduğunun görüldüğünü dile getiren Karakaya, şöyle devam etti; "Çıkan tabloyu MHP olarak bu şekilde okuduk. Yani öncelikle açılım projesinin sahipleri ve destekçileri, sempatizanlarının bir araya gelerek, bunun ne olduğunu bir koalisyon oluşturarak hem millete açıklamaları gerektiğini hem de 'barış olacak, akan kanlar dinecek, gözyaşları akmayacak' olarak sonuçları ifade edilen ama sürecin nasıl gideceği, araçlarının ne olacağı, ne olursa barış olacak, ne olursa anaların gözyaşı akmayacak, bunların da Türk milleti tarafından bilinmesi gerekiyor. Böyle bir imkanı sağlamış olacak." MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçimin ardından yaptığı açıklamaları hatırlatan Karakaya, Davutoğlu'nun da Bahçeli'nin aynı noktada durduğunu söylediğini belirtti. Erken seçimin son seçenek olduğuna dikkati çeken Karakaya, "Biz kapıyı kapatmadık, araladık. O kapıyı açmanın yolu; PKK teslim olmalı, HDP, PKK ile arasına mesafe koymalı, Cumhurbaşkanı anayasal çizgide kalmalı" diye konuştu. Bunun üzerine Çalık'ta, "Biz bayram molası verdik dedik ama Mevlüt Bey kanaatlerini paylaştı. Biz kimseye yön çizmedik, tüm siyasi partiler özveri ile hareket etmeli" dedi. Çalık, 7 Haziran seçiminden sonra milletin mesajını aldıklarını belirterek, "Tüm siyasi partiler aynı şekilde milletin mesajını aldığını hissettirmeli ve göstermeli. Milleti hükümetsiz bırakmamak için tüm siyasi partiler aynı özverili çalışmayı göstermeli diye düşünüyoruz. Biz diğer siyasi partilere önerilerde bulunmaktan ziyade kendimizle ilgili yorumları yapıyoruz" dedi. Tüm siyasi partilerin kendi tavırlarını belirlemesi ve ona göre yorum yapması gerektiğini vurgulayan Çalık, şöyle devam etti: "Biz herhangi bir siyasi partiye, 'siz şöyle hareket edin, şununla hükümet kurun' ya da 'siz başbakan olun' cümlelerini kullanmadık. Ak Parti'nin bir disiplini var ve bu disiplin çerçevesinde de milleti hükümetsiz bırakmamak için 12 yıllık iktidar deneyimimizi bundan sonra da millet bize iktidar olun cümlesini söyledi, birinci parti olarak iktidarın büyük ortağı olun mesajını aldık ve buna binaen koalisyon çalışmalarına başladık. Bir hafta içerisinde yapılan görüşmeler nezaket çerçevesinde yapıldı ve bu çerçevede tüm siyasi partilere aynı mesafedeyiz, MHP'ye de CHP'ye de HDP'ye de." Çalık, koalisyon görüşmelerinin bayram sonrasında CHP ve diğer partilerle süreceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz 780 bin kilometrekaresiyle 81 ilde var olan bir siyasi parti ve mensubu olarak, milli birlik ve kardeşliğin ilkeli şekilde ve tamamen terörün bitirilerek, silahların devre dışına çıkarılarak, silahın demokrasiyle yan yana duramayacağını aleni şekilde ifade ederek sözlerimizi sürdürdük, bu vesileyle bayram ola o bayram bu bayram ola kardeşlik baki ola diyorum." - Ankara

MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık
MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık
MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık
MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya: Biz Kapıyı Kapatmadık, Araladık

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title