Merkez Bankası: Enflasyon Yılın Son Çeyreğinden İtibaren Düşecek

Merkez Bankası, Yıllık Enflasyonun Önümüzdeki Aylarda Baz Etkisinin Katkısıyla Yüksek Seyrini Koruyacağı, Yılın Son Çeyreğinden İtibaren İse Kademeli Olarak Düşüş Eğilimine Gireceğinin Tahmin Edildiğini Bildirdi.

Merkez Bankası: Enflasyon Yılın Son Çeyreğinden İtibaren Düşecek

Merkez Bankası, yıllık enflasyonun önümüzdeki aylarda baz etkisinin katkısıyla yüksek seyrini koruyacağı, yılın son çeyreğinden itibaren ise kademeli olarak düşüş eğilimine gireceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamları değerlendirildi.

Açıklamaya göre, işlenmiş gıda ve enerji fiyatlarındaki hızlı artışların devam etmesine rağmen, işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen düzeltme bu gelişmede belirleyici oldu.

Haziran ayı itibarıyla yıllık enflasyonun 6,80 puanlık kısmı gıda ve enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artışlara paralel olarak yemek hizmetleriyle ulaştırma hizmetleri fiyatlarının yıllık artış oranı da yükselmeye devam etti, diğer hizmet fiyatları ise olumsuz bir görünüm sergilemedi.

Enerji fiyatları, akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisiyle haziranda yüzde 1,75 oranında yükseldi. Böylece enerji fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 19,80 oranına ulaştı. Enerji fiyatlarının enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları temmuzda da devam edecek.

Otomatik fiyatlandırmaya geçilmesi ile birlikte temmuzun başından itibaren elektrikte geçerli olan yeni fiyat tarifelerinin TÜFE üzerindeki doğrudan etkisinin yaklaşık 0,5 puan olacağı tahmin edildi.