Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi İzmir'de

Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi İzmir'de

Yapı Kredi Private Banking, büyük ilgi gören Hisseli Harikalar Kumpanyası Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi'ni İzmirlilerle buluşturuyor.

Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi İzmir'de

HİSSELİ HARİKALAR KUMPANYASI

Yapı Kredi Private Banking, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile düzenlenen Hisseli Harikalar Kumpanyası Meraklılarından Sıra Dışı Objeler Sergisi'nin üçüncüsü 17 Ocak - 31 Mart 2013 tarihleri arasında İzmirlilerle buluşuyor. İzmir Decozone Art Shop Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilecek sergide, İzmirli koleksiyonerler ile Yapı Kredi Private Banking müşterilerine ait toplam 200'e yakın obje, belge ve siyah-beyaz fotoğraf yer alacak.

İzmir'in bir asır öncesinin sosyal ortamına ışık tutacak olan fotoğraf ve objelerin yer aldığı serginin açılışında bir konuşma yapan Yapı Kredi Özel Bankacılık Pazarlama Direktörü İmre Tüylü, Yapı Kredi Private Banking müşterilerine ait objeleri sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu bir kez daha yaşadıklarını dile getirdi. Tüylü, "Yapı Kredi Private Banking olarak sanata büyük önem veriyor, sanatsal etkinliklerin hayata geçirilmesine destek veriyoruz. Birçoğumuzun evinde ailesinden miras kalan ve manevi değeri nedeniyle atmaya kıyamadığımız şeyler vardır. İşte bu hatıralarından vazgeçmeyen kişiler tarafından yıllarca saklanarak, bir sergide bir araya getirilen bu objeler, İstanbullu sanatseverlerin yoğun ilgisi ile karşılandı. Gerçekleştirilen iki serginin ardından hem İzmir'deki eserleri gün ışığına çıkarmak hem de buradaki sanatseverlerle buluşmak üzere İzmir'deyiz."şeklinde konuştu.

Serginin taşıdığı sanatsal özelliğinin yanı sıra manevi değerine de dikkat çeken Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, "İzmir'in bir asır öncesinin sosyal ortamına ışık tutacak olan çağdaş İzmirli kadın ve ailelerinin fotoğraflandırıldığı siyah– beyaz, neredeyse 100 seneyi aşkın fotoğraflardan, çok özel eşyalara pek çok eser sergimizde yer alıyor. Bu sergi, ilk defa Halide Edip Adıvar'ın "Mor Salkımlı Ev"ini resimleyen Hüseyin Zekai Paşa'nın tablosu, Osmanlı dönemi İzmir markalı kibritler, fosiller, keklik avlama ipleri, cep güneş saati, İstiklal madalyaları ve dönem elbiseleri ile kentin ve özel hayatın tarihini paylaşıyor. Bu çok değerli anı birikimini Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık anlayışıyla sergileştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

I. Dünya Savaşı'ndan örneklerin de bulunduğu sergide, Çanakkale cephesinde yaralılara derman olmak için görevli olan İzmirli doktor Nesim Zibil'in bir hatırası, 1950'lerde Kore Savaşı'na gönderilen Türk Askerlerinden Nurettin Kaçmaz'ın matarası da sergilenen eserler arasında.

Meraklılarından Sıra Dışı Objeler 3 Sergisi'nde 50 kadar aile ve koleksiyonerden toplanan bu objelerin, Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan kitabı ise önemli bir arşiv niteliği taşıyor.