Mehmet Akif Ersoy, Mudanya'da saygıyla anıldı

Mehmet Akif Ersoy, Mudanya'da saygıyla anıldı

Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 80. yıldönümünde, 'Işıklı Yolun Hüzünlü Yolcusu; Mehmed Akif' başlıklı anlatı ile Mudanya'da anıldı.

Mehmet Akif Ersoy, Mudanya'da saygıyla anıldı

İstiklal Marşı'nı kaleme alan milli şair Mehmet Akif Ersoy, vefatının 80. yılında Mudanya'da saygıyla anıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları tarafından sunulan 'Işıklı Yolun Hüzünlü Yolcusu; Mehmed Akif' başlıklı anlatı, Mudanya'da duygusal anlara imza attı.

Mithat Cemal Kuntay'ın 'Mehmed Akif; Hayatı-Seciyesi- Sanatı' ve Hicran Göze 'Mehmed Akif; Hüzünlü Bir Yolculuk' adlı kitaplarından yola çıkılarak hazırlanan 'Işıklı Yolun Hüzünlü Yolcusu; Mehmed Akif' anlatısı, Mudanya Hasan Bey Sanat Merkezi'nde bir araya gelen vatandaşlara duygusal anlar yaşattı. Anlamlı programı izleyenler arasında AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Ahmet Murat Ünal ile kadın ve gençlik kolları üyeleri de vardı.
Ölümünün üzerinden geçen 80 yıla rağmen güçlü dili ve imanlı mısraları ile herkesin gönlünde taht kuran Mehmet Akif'in hayatını ve ahlâkını oluşturan en önemli unsurun, kendi kendisi olmaktan geçtiği belirtilen anlatıda, bu halin şairin tüm yaşamını yönlendiren bir ilke olduğu kaydedildi. Mehmet Akif'in, içinde yaşadığı toplumun unutulmuş, kendi kaderine terkedilmiş kimsesiz ve sahipsiz insanların, dünya egemenlerinin yok etmeye çalıştığı bir milletin tanığı ama aynı zamanda vicdanı olduğu ifade edilen etkinlikte, Mehmet Akif'in, yüz kahramana yetecek ahlak ve seciyesiyle sıradan bir insan gibi yaşadığı vurgulandı. Türk halkının milli şairini yüreğine sakladığı anlatıda, en yakın dostları arasında yer alan Mithat Cemal Kuntay'ın dilinden Milli şairin yaşamında öne çıkan anlar dile getirildi.

'Işıklı Yolun Hüzünlü Yolcusu; Mehmed Akif' programı, 29 Aralık Perşembe günü (BUGÜN) İznik I. Murat Kültür Merkezi'nde ve 30 Aralık Cuma günü de İnegöl Kent Müzesi'nde gerçekleştirilecek.


reklam