Mamak Belediyesi'nden İnternetle Vatandaşa Hizmet Kolaylığı

Mamak Belediyesi'nden İnternetle Vatandaşa Hizmet Kolaylığı

Mamak Belediyesi, www.mamak.bel.adresini tıklayan vatandaşların hem harita hizmetlerine hem de e-belediyecilik hizmetlerine kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Mamak Belediyesi'nden İnternetle Vatandaşa Hizmet Kolaylığı

Mamak Belediyesi, www.mamak.bel.tr

adresini tıklayan vatandaşların hem harita hizmetlerine hem de e-belediyecilik hizmetlerine kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Mamak Belediyesi, www.mamak.bel.tr adresinden vatandaşlara hizmet veriyor. Harita hizmetleri ve e-Mamak belediyecilik hizmetleri olmak üzere iki başlık altında toplanan internet sitesinde vatandaşlar, Mamak'a dair en geniş ve güncel bilgiler, fotoğraflar, belediyenin yürüttüğü kentsel yenileme projeleri ve sosyal projeleri yakından takip edebiliyor. Mamak'taki eski ve yeni sokaklar, imar durumu bilgileri, ada, parsel bilgileri, imar durumu haritası gibi bilgiler kent bilgi sistemi başlığı altında

öğreniliyor. Yine 3 boyutlu kent bilgi sistemi haritasıyla Mamak'ın yerleşim durumu, imar durumu 3 boyutlu binalar ile gösteriliyor. Kent Bilgi sistemiyle ayrıca Mamak'taki muhtarlıklar, karakollar, taksi durakları, zabıta karakolları, okullar ve camilere ulaşılabiliyor. Bilgi evleri, parklar, cadde ve sokaklar 3 boyutlu izlenebiliyor. Web'ten harita sunumu silverlight programı ile daha hızlı ve erişimi daha kolay bir şekilde sağlanıyor. Kamulaştırma esnasında yıkılan binalar, yeni ruhsat alan binalar

ve bu kapsamda yıkılan binalar ilgili müdürlükler arasında koordinasyon sağlanarak harita üzerinde güncellenerek kent bilgi sistemiyle vatandaşa aktarılıyor.

E- Mamak'ta vatandaşın işlemlerini belediyeye gitmeksizin çözüme kavuşturuyor. Kredi kartı ile vergi tahsilatı, vergi borcu sorgulama, istek, şikayet ve bildirimlerin takibi yapılıyor. Site üzerinde faaliyet gösteren etkinlik takvimiyle Mamak'ta gün içinde ve geriye dönük olarak gerçekleştirilen hizmetlere de ulaşmak mümkün oluyor. Ayrıca sitede belediyeye ilişkin haber bülteni ve belediye birimlerine verilecek dilekçe örnekleri de mevcut bulunuyor.

Mamak Kültür Merkezi ve Mamak Dayanışma Merkezi'nin çalışma alanları ve iletişim adresleri, belediyenin Avrupa Birliği ile ortaklaşa sürdürdüğü projeler, cenaze, defin işlemleri, çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, evlenme ve küsat işlemleriyle ilgili merak edilen konularda detaylı bir şekilde site üzerinden vatandaşa anlatılıyor.

Başkan Akgül'e ulaşmak isteyen vatandaşlar site üzerinden seslerini duyurabiliyor. Sitede yer alan "Başkana Mesaj" bölümüne giren vatandaşlar istek ve şikayetlerini bir tuşla iletebiliyor.

E- belediyecilik çalışması kapsamında vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet vermeyi amaçladıklarını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, internet sitesi ile vatandaşların belediyeye gitmeksizin, yol, kaldırım gibi rutin hizmetlerin dışında görüş, öneri ve düşüncelerini de paylaşabileceklerini belirtti. Akgül, "Web sayfamız, vatandaşlarımızın Mamak hakkında her bilgiye ulaşabileceği şeklinde tasarlanarak hizmet veriyor. Hızla gelişen dünyada vatandaşların da belediye hizmetlerinden hızlı bir

şekilde faydalanması gerekir. Mamak'ta gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, tamamlanan ve yapım aşamasında olan projelerimiz, kentsel yenileme projelerimiz, yol, asfalt, kaldırım çalışmalarımız, müdürlüklerimize dair bilgiler sitemizde sürekli güncelleniyor. Vatandaşlar, yapılan hizmetlerin yanı sıra belediyeye gitmeksizin işlemlerini de sitemiz üzerinden hallediyor. Vergi borcu ödeme, belediye ile ilgili istek, şikayet ve görüşlerini de sitemiz aracılığıyla bize iletebiliyor. Mamaklılar, Mamak'a dair her

şeyi, sürekli güncellenen sayfamızdan öğrenebilecekler" dedi. - ANKARA