Haberler

  Mustafa Kandıralı'ya veda

  Güncelleme:

  90 yaşındaki usta sanatçı son yolculuğuna dün uğurlandı.

  90 yaşındaki usta sanatçı son yolculuğuna dün uğurlandı. Kandıralı, kızı Kısmet Kandıralı ve az sayıda aile yakınlarının katıldığı cenaze töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. (Deniz BOY)

  O ZAMANLAR PARMAKLARIM BENDEN KORKARDI

  Efsane cazcı Louis Armstrong ile aynı sahneyi paylaşan Kandıralı, "O zamanlar parmaklarım benden korkardı" demişti.

  1940'lı yılların başı... Mustafa Kandıralı henüz 14-15 yaşlarında evden kaçar. İzmit-Kandıra'dan yürüyerek İstanbul'a doğru yola çıkar. Hayali, Şükrü Tunar gibi klarnet sanatçısı olmaktır. Karaköy'de 'müzisyenler kahvesi' olarak bilinen Olimpiyat Kıraathanesi'ne girer ve hayatı değişir. Burada tanıştığı müzisyenler sayesinde iş bulur ve ilk olarak 1945'te Tepebaşı Kibar Gazinosu'nda 4 lira yevmiyeyle çalışmaya başlar. Biriktirdiği parayla Akopos Alyanak'tan ders alır, tekniğini ve repertuarını geliştirir.

  ZEKİ MÜREN'İN EKİBİNDE YER ALDI

  Artık önü açıktır Kandıralı'nın... 1953 yılında Müm Çakır Gazinosu'nda Esma Engin'e eşlik eder. 1956'da Üsküdar Gazinosu'nda dönemin efsanelerinden Perihan Altındağ Sözeri'nin ekibine katılır. 1957'de Taksim Maksim Gazinosu'nda Mediha Demirkıran'la, yine aynı yıl Taksim Belediye Gazinosu'nda Behiye Aksoy'la çalışır. Hamiyet Yüceses, Mefharet Yıldırım, Mustafa Çağlar ve Münir Nurettin Selçuk gibi üstatlarla tanışır.

  1957'den itibaren radyo günleri başlar... Kısa sürede radyoda hafta sonu, bayram ve yılbaşı programlarının vazgeçilmezi olur. İstanbul Radyosu'nda çalıştığı yıllarda klasik Türk müziği ve oyun havalarının yanı sıra Küçük Orkestra'da şef Orhan Borar ile Batı müziği tarzında çalışmalar yapar. Şükrü Tunar ölünce 1962'den itibaren Zeki Müren'in kadrosuna katılır ve zaman içinde Safiye Ayla'dan Müzeyyen Senar'a dönemin hemen bütün büyük şarkıcılarına eşlik eder.

  LOUIS ARMSTRONG'LA AYNI SAHNEDE

  Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacıyla ekol yaratan Mustafa Kandıralı, dolu dolu geçen müzik hayatında efsane trompet sanatçısı Louis Armstrong ile aynı sahnede caz yapar, ABD Başkanı Ronald Reagan'a konser verir, Hafız Esad'ın özel davetlisi olarak Suriye radyosunda da üfler klarnetini... 2013'te verdiği röportajda "Sen kalk Kandıra'dan gel, Armstrong'la caz yap. O zamanlar parmaklarım benden korkardı. Kandıra'da kalsaydım çoban bile olamazdım" diyen Kandıralı hakkındaki efsanelerden biri de Miles Davis'le ilgili... Rivayete göre trompet efsanesi Miles Davis, Kandıralı'yı dinledikten sonra Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün'e bir mesaj yollamış. Kandıralı bir plak anlaşması için Ertegün'le görüştüğünü doğrulamıştı: "Anlaşamadık. Az para verdi. Bir başka şirket daha fazlasını verdi. Ben de onlar için plak doldurdum." (Fırat Karadeniz, Sabah)

  24 Aralık 1996'da Büyük Kulüp'te jübilesini yapan Mustafa Kandıralı, en son 2013'te CRR'de düzenlenen Klarnet Festivali'nde onur ödülü aldığı gecede sahneye çıkmıştı.

  Kaynak: Hürriyet / Magazin

  Louis Armstrong İstanbul Karaköy Magazin Haberler

  Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

  Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

  ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

  ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

  2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

  2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

  Bakmadan Geçme

  İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
  Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

  Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title