Haberler

Günümüzde İyi İnsan Olmak Çok Zor

Abone Ol

Şu sıralar vizyonda olan 'Uzun Hikaye' filminin genç oyuncuları Ushan Çakır ve Damla Sönmez, filmin iyi insan olabilmek ve sevebilmek üzerine kurulu olduğunu....

Osman Sınav'ın yönettiği, Kenan İmirzalıoğlu ve Tuğçe Kazaz'ın başrollerini paylaştığı, yaşanmış bir dönem hikayesinden uyarlanan 'Uzun Hikaye' filminde; genç oyuncular Ushan Çakır ve Damla Sönmez de dikkat çekiyor. 'Uzun Hikaye'de İmirzalıoğlu'nun oğlunu canlandıran Çakır ve sevgilisi rolündeki Sönmez, filmi ve rollerini anlattı...

Filmin ne kadar izlendiğiyle ilgileniyor musunuz?

DAMLA SÖNMEZ: Yaptığımız işin çok fazla kişiye ulaşması, herkes gibi beni de mutlu ediyor. Rakam kalmıyor aklımda ama çevremden duyduğum kadarıyla iyi gidiyor film.

USHAN ÇAKIR: Gişe anlaşmamız olsaydı keşke! (Gülüyor)

D.S.: Sosyal medyada, özellikle Twitter'da o kadar güzel şeyler yazıyorlar ki, replikler kalmış insanların aklında. O çok güzel bir şey. Filmin, bir şekilde insanları etkilediğini görmek güzel.

Filmin sevilmesini neye bağlıyorsunuz?

D.S.: Bir dram ama bildiğimiz dramlardan değil. Çok iyi oyuncularla çekilmiş, çok iyi bir dönem hikayesi... Politik mesajlar veriyor gibi duruyor ama bence tüm politik unsurların dışında bir film; iyi insan olmak ve sevebilmek üzerine kurulu.

U.Ç.: Eşitlikten, adaletten ya da haktan bahseden bir durumu var filmin. Herkesin de bunlarla ilgili bir sorunu var. Özellikle adaletle... Twiter'dan 'Savaşa hayır' diyerek, savaşa karşı mücadele etmiş olmuyorsun. Orayı da kaşıyan bir yanı var filmin.

BABAMIN İZDÜŞÜMÜ GİBİYDİ...

Dönem işlerine bakışınız nasıl?

D.S.: Ben çok seviyorum dönem işlerini. Size ait olmayan ama tanıdığınız duyguları ortaya çıkartarak ifade etmeye çalışıyoruz. Bir de dönem işi; kostümler ve mekanlar dolayısıyla daha oyuncaklı geliyor bana.

U.Ç.: Osman Hoca'nın (Sınav) dediği gibi, dönem filmleri geleceği anlatır; biz de filmde geleceği anlatıyoruz. Bizim babalarımızdan duyduğumuz, kitaplardan okuduğumuz şeyleri kostümlerle yaşatıyor olmak, o dünyaya girebilmek çok enteresan. Kostümlü fotoğrafımı çekip babama gönderdim. Babamın o dönem o kıyafetleri giydiğini görmek ve onları giymek çok farklı bir duyguydu. Onun izdüşümü gibiydi.

Babanız ne dedi o fotoğrafı görünce?

U.Ç.: Sevdi, şaşırdı. "O düğmelerin arası hep açılırdı" dedi. Kendisini gördü muhtemelen.

Babalarınızla ilişkiniz nasıl?

D.S.: Filmde canlandırdığım 'Ayla' karakterinin babasıyla kurduğu ilişkiden daha samimi bir ilişkimiz var. Babam; annesi ve babasıyla filmdeki gibi bir ilişki yaşadığı için beni kendisine daha yakın tutmaya çalıştı.

U.Ç.: Ben babamı çok severim. 'Büyüdüğümde onun gibi olsam keşke' diye düşünürdüm. Sonuçta her erkek çocuğun kahramanı babasıdır. Babamın yaşam biçimiyle benimki arasında çok fark var. Onlar tepkilerini, toplumsal olarak hareket ederek göstermişler; bizim mücadelemiz daha şahsi.

D.S.: Babam hep "Bizi 'Kimseye zarar vermeyin' diye büyüttüler. Biz sizi 'Aman yavrum dikkat edin, kimse size zarar vermesin' diye büyütüyoruz" der. Zor bir dönem yaşamışlar.

AİLEM GURUR DUYUYORDUR

Mesleğiniz hakkında ne düşünüyorlar?

U.Ç.: Ben Karşıyakalı'yım ve küçük bir yer orası. Gurur duyuyorlardır muhtemelen.

D.S.: Benim hep arkamdaydılar ama bazen şüpheye düştükleri oldu. Zaman geçtikçe o şüphelerinin azaldığını görüyorum. Benim ayaklarımın üstüne sağlam bastığımı gördükçe, tereddütleri azaldı.

Filmde bir replik var; "Küçüktüm, her şey güzeldi" diye. Siz de geçmişe özlem duyuyor musunuz?

U.Ç.: Ben özleyemem, geçmişi bilmiyorum çünkü. Ama daha sahici, daha temiz duruyor geçmiş. Mesela 'Geleceğe Dönüş' filminde önce 1955 sahnelerini çekiyorlar, sonra 1985 yılına gidiyor ya; o sahne çekimlerinde yine 1955 dekorunu kurup o dekoru pisletmişler. "Gelecek pis ve kalabalık olur" diyorlar. Günümüzde de öyle...

Sizce iyi insan kimdir peki? Çok mu zordur iyi insan olmak?

D.S.: Bunun çok net bir cevabı yok. Zor koşullarda yaşıyoruz. Dünyada savaş var, açlık var... Teknoloji almış başını gidiyor ama insan zihninin belli bir hızı var. Bir kaos yaşıyoruz ve bütün bunların arasında kendimizi duymuyoruz ki, karşımızdakini nasıl duyup anlayacağız. O kadar fazla dış etken var ki... İyi insan olmak da bunun üzerinden evrilen ve günümüz koşturmacasında çok zor bir şey bence.

HEMEN HER KADIN ÇİÇEĞE TAV OLUR!

Filmdeki balon sahnesi çok etkileyici olmuş. Bu sahneyi çekerken ne hissettiniz?

D.S.: Ben çiçekle etkilenen kadınlardan değildim, hatta "Çiçek mi, ne gerek var. Çiçekler yerinde güzel. Niye etkileniyorlar ki bundan?" derdim. Ta ki o sahne için 'kayıt' denene kadar. Kayıt dendi, kafamı kaldırdım, gül yapraklarını görünce ben de gül yapraklarına doğru gidiyormuşum gibi hissettim. Çok etkileyici bir andı. Ayvalık'ta Küçükköy'de çektik o sahneyi. O sahneyi çektiğimiz gün çok rüzgarlıydı. Tüm kasaba gül yapraklarıyla doldu. O görüntü de çok güzeldi.

U.Ç.: Çok romantik bir hareketti. Hemen her kadının etkilendiği şeydir çiçek. Her kadın çiçeğe tav olur. Bir de çocuk balondan atıyor; daha ne olsun? Ben de olsam, ben de kaçardım bu çocuğa! (Gülüyor)

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr / Magazin

Kenan İmirzalıoğlu Tuğçe Kazaz Osman Sınav Ushan Çakır Magazin Haberler

Bakmadan Geçme

THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı hangi günler açık? Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti ne kadar? Motorine indirim var mı? Motorine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel Motorin ve akaryakıt fiyatları! KABİNE TOPLANTISI'NDA ALINAN KARARLAR SON DAKİKA! Asgari ücret zammı belli oldu mu, ne kadar olacak? Topkapı Sarayı nerede, hangi günler açık? Topkapı Sarayı bölümleri neler? Benzine indirim var mı? Benzine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel benzin ve akaryakıt fiyatları! İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ne kadar? İbrahim Kaboğlu kimdir? Halk Tv konuğu İbrahim Kaboğlu kaç yaşında, nereli? İbrahim Kaboğlu biyografisi! Kolesterol nedir, nasıl düşürülür? Kolesterol yüksekliği neden olur? Yılmaz Morgül kimdir? 2. Sayfa konuğu Yılmaz Morgül kaç yaşında, nereli? Yılmaz Morgül biyografisi! Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var? Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title