Leyla Gencer Haberleri

Leyla Gencer haber, Leyla Gencer son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Leyla Gencer - 27.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1956- Soprano Leyla Gencer, San Francisco'da konser verdi.
Leyla Gencer - 6.7.2020
Opera sanatçısı Hakan Aysev: "Operayı kasabalara, köylere götürelim"
SORU: "Sanat hayatınızda birçok başarılara imza attınız. Bize sanat serüveninizi anlatabilir misiniz?" Hakan Aysev: "Bu uzun bir serüven. Ankara Devlet Konservatuvarı mezunuyum. Viyana Müzik Akademisinde master yaptım. Viyana Operası'na giren ilk Türk'üm. 15 yıl dünyanın dört bir yanında en büyük opera merkezlerinde başroller yaptım. Daha sonra Türkiye'ye geldim. O dönem opera kavramının korkulan, ütopik bir kavram olduğunun farkına vardım. Bu yüzden bir misyon edindim. O misyon da bu sanatı, kavramı insanlarla tanıştırmak oldu. 'Sevdirmek' iddialı çünkü komplike bir sanat. Bütün görsel sanatların içerisinde bulunduğu bir sanat. Dekor, kostüm, bale, tiyatro, insan sesi, klasik senfoni orkestrası var. Bunun algılanması çok kolay değil ama en azından tanıştırabilirdim insanları. Ben bunun kameralardan geçtiğine inandım. Medyada özellikle sabah ve magazin programlarında yer aldım. Sabah eşine ve çocuğuna kahvaltı hazırlayıp, okula, işe gönderen kadın benim ulaşmak istediğim kitleydi aslında. Buradan insanlara operanın gerçekten çok gerekli bir sanat olduğunu, çok sesli müziğin gerekli olduğunu, çok sesli müzik dinleyen toplumların çok sesli düşünebildiklerini, daha medeni olabildiklerini anlattım. Arya, türkü, Türk Sanat Müziği ve arabesk söyledim. Böylece Türkiye'de operanın daha popüler hale gelmesinde katkım var diye düşünüyorum." SORU: "Yurt dışındaki serüveninizin ardından Türkiye'ye döndünüz. Bazı röportajlarınızda bu toprakların, kültürün sanatınıza etkisi olduğunu söylüyorsunuz. Türkiye'nin coğrafyası sizi ve sanatınızı nasıl etkiledi?" Hakan Aysev: "Yurt dışında pek çok şeyi denemiş ama yapamamış insanlar, 'Biz Türk'üz ondan olmadı' der. Böyle bir şey yok. Türk ve bu coğrafyanın insanı olmak dünyada her zaman bana çok kapı açtı. Yaşadığımız renklilik, bizim yelpazemiz çok önemli. Bu coğrafyada birçok kökten gelen insanların karışımı yaşıyor. Bu yüzden kendi içimde renkliliğimizi çok sevmişimdir. Bunu yansıtmayı da sevmişimdir. Opera kariyerimde yüreğimi sızlatan şarkıları, Neşet Ertaş, Yıldırım Gürses, Kayahan olsun bu şarkıları söyleme imkanı bulamazdım çünkü zamanım olmazdı. Türkiye'ye geldiğimden beri operalarda her sene bir-iki başrol söylüyorum. Bunun yanında bahsettiğim şarkıları söyleme zamanı da buldum kendime. Bu coğrafyada büyümeyi yüreğinizde böyle gösterebiliyorsunuz. Bizim dünyada çok iddialı halk olduğumuzu düşünüyorum çünkü bakış açımız her zaman geniş. Geniş olmak zorunda zaten. Hem sosyal zekaya sahip bir halkız hem de esprili bir halkız. Ayrıca çok yetenekliyiz. Bu coğrafyamızın zenginlikleri demek. Bu durum benim çok işime yaradı." "Artık dünyaya da sanatçı yetiştiriyoruz" SORU: "Türk operasının geldiği noktayı nasıl yorumluyorsunuz?" Hakan Aysev: "Geldiğimden beri gelişti, yeni operalar açıldı. İlk geldiğimde Mersin, Antalya, Samsun operası yoktu. Bu operaların açılması gerçekten çok iyi işler. Dünyada da Türk solistleri bu kadar şarkı söylemiyordu. Geçmişten gelen Leyla Gencer çok büyük ustamız.
Leyla Gencer - 3.5.2020
Haftanın tarihine bakış
2008- Dünyanın "La Diva Turca" olarak alkışladığı, 20. yüzyılın en önemli sopranolarından Leyla Gencer, Milano'daki evinde 80 yaşında vefat etti.
Leyla Gencer - 1.3.2020
Adana'da, 8 Mart etkinlikleri Leyla Gencer belgeseliyle başlıyor
Adana'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri, 20. yüzyılın en önemli şancılarından Opera Sanatçısı Leyla Gencer'in belgesel gösterimiyle başlayacak.
Leyla Gencer - 27.2.2020
Anadolu'da 100 yılın kadın hikayeleri "Kadınımızın Hatıra Defteri"nde hayat buldu
100 yıllık portreler, 8 Mart Kadınlar Günü'nde ekranda "Kadınımızın Hatıra Defteri" projesinde yakın tarihimizde derin izler bırakan kadınların yaşam öyküleri izleyiciye aktarılıyor. 1920'den 2020'ye uzanan 100 yıllık bu öyküde Muazzez İlmiye Çığ'dan Macide Tanır'a, Halide Edip Adıvar'dan Nermin Abadan Unat'a, Adile Naşit'ten Yıldız Kenter'e, Safiye Ayla'dan Leyla Gencer'e, Türkan Saylan'dan Halet Çambel'e, Tilda Kemal'den Duygu Asena'ya, Selda Bağcan'dan Sezen Aksu'ya mesleklerinde ilkleri başarmış pek çok isim, kimi zaman hüzünlendiren kimi zaman gülümseten öyküleriyle yer alıyor.
Leyla Gencer - 10.2.2020
Ödüllü soprano Burcu Uyar "Madama Butterfly" rolüyle sahnede
Dünya opera edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan eserde "Madama Butterfly"ı Burcu Uyar, "Pinkerton"u Burak Pektaş, "Sharpless"i Melih Tepretmez, "Suzuki"yi Medine Tuganova, "Goro"yu Fatih Şanal, "Bonzo"yu Toygarhan Atuner, "Yamadori"yi Şevket Baha İşler, "Kate"i Emel Öziş, "Il Commissario Imperiale"i Erdi Can Aybaş ve "L'Ufficiale Del Reistro"yu ise Enis Ok canlandıracak. Burcu Uyar "Madama Butterfly" rolüyle ilk kez Antalya DOB'de sahne alacak Burcu Uyar, Associazione Lirica eConcertistica Italiana yarışmasını kazanmasının ardından Avrupa'ya gitti. 2006'da Leyla Gencer Şan Yarışması'nda üçüncü olmasının ardından çeşitli Avrupa festivallerinde sahne alan Uyar, 2007'de Almanya'da gerçekleştirilen Avrupa Şan Yarışması'nda birinci olduktan sonra 2008'de La Scala'da, 2010'da ise Deutsche Oper'de sahneye çıktı.
Leyla Gencer - 9.2.2020
Demet Evgar'lı "Hedda Gabler" oyununun galası yapıldı
Bir kadın anti-kahramanın gözünden insanın modern dünyadaki yaşam amacını ve bu amacın varlığını sorgulatan oyun, 25 Şubat'ta Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, 1 Mart'ta Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), 10 Mart'ta Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, 29 Mart'ta ise Zorlu PSM'de yeniden sahnelenecek.
Leyla Gencer - 5.1.2020
Haftanın tarihine bakış
1955- Devlet Operası sopranosu Leyla Gencer, temsiller vermek üzere İtalya'ya gitti.
Leyla Gencer - 12.12.2019
43. Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu
"Soysal Bilimler Ödülü"nün sahibi, "Atatürk'ün Özel Şifre Hattı PR Gizli Telgraf Merkezi" eseriyle Dr. Öğr. Üyesi Halil Özcan olurken, "Sosyal Bilimler Övgü Ödülü"nü, "Ben Leyla Gencer-La Diva Turca" eseriyle Evin İlyasoğlu kazandı.
Leyla Gencer - 10.12.2019
Safranbolu'da tarihi konaklardan hırsızlık
Olay, 17 Kasım'da 20'nci yüzyılın en önemli sopranolarından Leyla Gencer'in baba ocağı, 117 tescilli eserin bulunduğu Yörük köyünde meydana geldi.
Leyla Gencer - 10.12.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 9
Olay, 17 Kasım'da 20'nci yüzyılın en önemli sopranolarından Leyla Gencer'in baba ocağı, 117 tescilli eserin bulunduğu Yörük köyünde meydana geldi.
Leyla Gencer - 28.11.2019
Leyla Gencer belgeseli "la diva turca" Süreyya Operası'nda
Opera sanatçısı Leyla Gencer'in hayatını ve sanatını anlatan "Leyla Gencer: La Diva Turc" belgeseli, 1 Aralık 2019 Pazar saat 18.00'de, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda gösterilecek.
Leyla Gencer - 28.11.2019
Leyla Gencer'i anlatan belgesel, 1 Aralık'ta izleyiciyle buluşacak
Opera sanatçısı Leyla Gencer'in hayatını anlatan "Leyla Gencer: La Diva Turc" belgeseli, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda 1 Aralık'ta gösterilecek.
Leyla Gencer - 27.11.2019
TGC Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar açıklandı
Seçici kurul ayrıca, Evin İlyasoğlu'nu "Ben Leyla Gencer - La Diva Turca" adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.
Leyla Gencer - 19.11.2019
MEB öğretmenleri 24 Kasım'da kültür-sanat ve spor etkinliklerinde buluşturacak
Konya Güzel Sanatlar Lisesi Tasavvuf Müziği Korosu da 22 Kasım'da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Konferans Salonu'nda konser verecek. Aynı gün Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu MEB Şura Salonu'nda, Devlet Halk Dansları Topluluğu ise Leyla Gencer Sahnesi'nde öğretmenler için sahneye çıkacak.
Leyla Gencer - 14.11.2019
Uluslararası Zeugma Film Festivali'ne doğru
Festivalin belgesel bölümü ise Zeynep Oral'ın yazdığı ve Selçuk Metin'in yönetmenliğini üstlendiği, opera sanatçısı Leyla Gencer'in hayatını konu alan "La Diva Turca" ve Didem Madak'ın hayatını anlatan Kibar Dağlayan'ın "İçimdeki Yolculuk" yer alıyor.
Leyla Gencer - 6.11.2019
Polonya Bağımsızlık Bayramı resepsiyonu
Polonya'nın Erasmus programına katılan Türk öğrenciler için ilk tercih olmasından dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını anlatan Pilecka, şunları kaydetti: "Her yıl yaklaşık 3 bin Türk genci, bu program çerçevesinde anavatanımı ziyaret ediyor. Leyla Gencer ve Nazım Hikmet gibi son dönem yetenekli Polonyalı göçmenleri saymazsak aralarında Türk milli bilinç fikrine önayak olan Konstanty Borzecki'nin de (Mustafa Celaleddin Paşa) bulunduğu 19 yüzyıl Polonya göç dalgası örneğinde olduğu gibi genç neslin, ülkelerimiz arasındaki iş birliğini daha da derinleştireceğine kuvvetle inanıyorum.
Leyla Gencer - 5.10.2019
Operada perde "Türk Divası" ile açıldı
Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) 2019-2020 sanat sezonunu dünyada "Türk Divası" olarak tanınan Leyla Gencer anısına düzenlenen konser ve Gencer'i anlatan belgesel gösterimi ile açtı.
Leyla Gencer - 3.10.2019
Opera sahnesinde "çocuk müzikali": Çocuk Heykel
6-13 Ekim'de Leyla Gencer Sahnesi'nde Librettosu Ali Yoleri ve Ayça Nur Kip Akyol'a ait eserin orkestra şefliğini Nezih Seçkin, çocuk korosu şefliğini Hülya Kazan ile Öykücan Yavşan, rejisörlüğünü de Zeynep Çelen Tamer üstlendi.
Leyla Gencer - 29.9.2019
Haftanın tarihine bakış
1956- Soprano Leyla Gencer, San Francisco'da konser verdi.
Leyla Gencer - 26.9.2019
ADOB, sezonu "Leyla Gencer Belgeseli ve Anma Konseri" ile açıyor
Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), yeni sanat sezonunu "Leyla Gencer Belgeseli ve Anma Konseri" ile açacak.
Leyla Gencer - 20.9.2019
"Bu senenin flash eseri Göbeklitepe olacak"
Ankara DOB'un aralarında Aida, Sevil Berberi, Kuğu Gölü, Damdaki Kemancı'nın da bulunduğu 29 ayrı prodüksiyonla 160 temsil gerçekleştireceğini anlatan Karahan, unutulmaz soprano Leyla Gencer Belgeseli ve Anma Konseri'ni de izleyiciyle buluşturacaklarını söyledi.
Leyla Gencer - 13.9.2019
"20. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"ne doğru
Ayrıca festivalde, 20. yüzyılın önemli sopranolarından biri olarak görülen, "La Diva Turca", "La Gencer", "La Regina" olarak ün kazanan ve 11 yıl önce hayatını kaybeden Leyla Gencer için çekilen "La Diva Turca" belgeseli gösterilecek, adına söyleşi yapılacak.
Leyla Gencer - 22.6.2019
Roma'nın kenar mahallelerine taşınan operada genç bir Türk tenör
  Operanın tamamen İtalyan menşeli bir sanat dalı olduğunun söylenebileceğini ifade eden Güvem, sözlerini şöyle sürdürüyor:   "Tabii ki birçok okulu var; İtalyan, Alman, Rus okullarından da bahsedebiliriz. Ben buna bir yenisini daha eklerim; Türk ekolü opera sanatına dahil olmaya başladı. Tabii ki bunu ilk başaran değerli divamız Leyla Gencer oldu.
Leyla Gencer - 22.6.2019
DHA DIŞ - Roma'nın kenar mahallelerine taşınan operada genç bir Türk tenör
Operanın tamamen İtalyan menşeli bir sanat dalı olduğunun söylenebileceğini ifade eden Güvem, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Tabii ki birçok okulu var; İtalyan, Alman, Rus okullarından da bahsedebiliriz. Ben buna bir yenisini daha eklerim; Türk ekolü opera sanatına dahil olmaya başladı. Tabii ki bunu ilk başaran değerli divamız Leyla Gencer oldu.
Leyla Gencer - 15.6.2019
33. Uluslararası İzmir Festivali'nde Leyla Gencer belgeseli
33. Uluslararası İzmir Festivali, "La Diva Turca: Leyla Gencer" adlı belgeselin gösterimiyle sürecek.
Leyla Gencer - 3.6.2019
Operanın Kürt divası Pervin, Türkiye'yi aryalarıyla temsil ediyor
Mardinli Pervin Çakar, dünyada Türkiye'yi ve Kürtçe'yi opera sahnelerinde temsil eden bir kadın sanatçı. Avrupa'nın birçok yerinden ödül alıyor. En büyük idolü, Leyla Gencer.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Leyla Gencer Haberleri | Leyla Gencer Kimdir - Haberler - Leyla Gencer haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Leyla Gencer kimdir, hayatı ve biyografisi. BAKIRKÖY'DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.12.2020 20:54:37. #1.15#
title