Lapseki Kirazında Markalaşma Çalışmaları

Lapseki Kirazında Markalaşma Çalışmaları

Lapseki Kirazında Markalaşma Çalışmaları
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Belediye Başkanı Ekim: "Marka tescili yapılmış olsa zaten dünyaca ünlü olan Lapseki'nin kirazı Türkiye ve dünyada daha da tanınmış olacak, tezgahlardan Lapseki kirazı olarak istenecek"

Lapseki'de yetiştirilen kirazın markalaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

Lapseki Kaymakamlığı, Lapseki Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen "Lapseki Kirazı Markalaşma Projesi" kapsamında, kaymakamlık toplantı salonunda toplantı düzenlendi.

Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyaca tanınan Lapseki kirazının markalaşmasını uzun süredir arzuyla beklediklerini söyledi.

Lapsekililer olarak 25 yıldır ürünün tanıtımı için faaliyet gösterdiklerini dile getiren Ekim, "Marka tescili yapılmış olsa zaten dünyaca ünlü olan 

Lapseki'nin kirazı Türkiye ve dünyada daha da tanınmış olacak, tezgahlardan Lapseki kirazı olarak istenecek" dedi.

Ekim, ilçede yılda yaklaşık 7 bin 500 ton kiraz üretimi yapıldığını, bunun yüzde 60'ının ihraç edildiğini ifade ederek, "Başlatığımız markalaşama çalışması ilçemize ve üreticilerimize hayırlı olsun. Bu çabada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Proje İzleme Uzmanı Alpaslan Aktik ise 3 ay sürecek çalışma kapsamında kiraz üreticilerine 280 saat eğitim verileceğini, bu şekilde markalaşma için patent başvurusu yapılacağını bildirdi.

Lapseki Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Levent Şencan, markalaşmanın tamamlanmasının ardından ürünün daha iyi fiyattan satılacağını, böylelikle üreticilerin kazanacağını kaydetti. - Çanakkale

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title