Lampedusa Haberleri

Lampedusa haber, Lampedusa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lampedusa - Dün
Tunus'tan gelen bir mülteci teknesinden bir İtalyan vatandaşı çıktı
Tunus'tan İtalya'nın Lampedusa Adası'na varan bir mülteci teknesindeki göçmenler arasında bir kişinin İtalyan vatandaşı olduğu ortaya çıktı.
Lampedusa - 27.9.2020
Haftanın tarihine bakış
2013- İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında içinde 518 kaçak göçmenin bulunduğu teknenin batması sonucu 366 göçmen boğuldu.
Lampedusa - 24.9.2020
Fransa'nın kabul etmediği Alman bayraklı STK gemisi İtalya limanına yanaşacak
Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Sea Eye'a ait Alan Kurdi gemisi, Akdeniz'de kurtardığı 125 düzensiz göçmeni, Fransa'nın kabul etmemesinin ardından İtalya'nın izin vermesiyle Sardinya Adası'nda karaya çıkartacak. Akdeniz'de 19-20 Eylül'de kurtardığı düzensiz göçmenleri tahliye edebilmek için güvenli liman isteyen ancak İtalya'nın Lampedusa limanını açmaması üzerine Fransa'nın Marsilya limanına yönelen Alan Kurdi, Paris'in yanaşma izni vermemesi üzerine yeniden İtalya'ya yöneldi.
Lampedusa - 1.9.2020
İtalya, STK gemisi Sea Watch'taki göçmenlere kapılarını açtı
Alman sivil toplum kuruluşu (STK) Sea Watch'ın Akdeniz'de kurtardığı 353 göçmen için İtalya, güvenli yer olarak Palermo Limanı'nı açtı. STK'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Sea Watch 4 gemisinin Akdeniz'deki ilk kurtarma operasyonundan 11 gün sonra nihayet Sicilya'nın Palermo kenti güvenli yer olarak bize bildirildi. 353 kişi ilk olarak karantinada tutulacakları gemiye alınacak." ifadeleri kullanıldı. İtalyan basınında çıkan haberlerde de Palermo'ya getirilecek göçmenlerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında karaya çıkmadan önce İçişleri Bakanlığının görevlendirdiği bir yolcu feribotunda 14 günlük karantinaya alınacağı yazıldı. Diğer yandan İtalya Sahil Güvenlik gemisi Dattilo'daki 217 göçmenin ise bekleyişi sürüyor. Lampedusa'dan Sicilya'nın Porto Empedocle'ye getirilen göçmenler, adadaki göçmen karşılama merkezlerinin dolu olması sebebiyle tahliye edilemedi.
Lampedusa - 30.8.2020
İtalya açıklarında sığınmacıları taşıyan bot alev aldı: 3 ölü
İtalya'nın Afrika'ya en yakın bölgesi olan Lampedusa Adası'na ise dün akşam saatlerinde yaklaşık 450 sığınmacı ulaşmıştı.
Lampedusa - 30.8.2020
Son Dakika: İtalya açıklarında göçmen botu alev aldı
Lampedusa'ya göçmen akını sürüyor İtalyan basınındaki diğer haberlere göre, İtalya'nın Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası'na dün akşam yaklaşık 450 düzensiz göçmen ulaştı.
Lampedusa - 24.8.2020
İtalya'da günlük yeni vaka sayısı binin altına geriledi
Sicilya'da bugün açıklanan 65 yeni vakadan 58'inin Lampedusa'daki göçmen kayıt merkezinde bulunan düzensiz göçmenler olduğu belirtildi.
Lampedusa - 1.8.2020
Son dakika haber | İtalya düzensiz göç akışını durdurmada Tunus'tan somut adımlar bekliyor
İtalyan Bakan, Tunus'la dost olduklarını ancak bir yandan da göç akınıyla hem sağlık hem de ulusal güvenlik açısından risk altında bulunduklarını ifade etti. Tunus'a yönelik yardımları gündeme getiren Di Maio, "Tunus makamlarına sorduğumuz daha geniş kapsamlı plana yönelik iş birliği olana dek 6,5 milyon avroluk tahsisin askıya alınmasını talep ediyorum." dedi. Di Maio, "Bu göç akınını durdurmak için Tunus'la yeni anlaşma için yapmamız gereken her neyse yapacağız. Sağlık krizinin yaşandığı böyle bir dönemde bu göçmen akışı sürdürülebilir değil." ifadelerini kullandı. Di Maio, Avrupa Birliği (AB) içinde geçen eylülde Malta'da yaptıkları anlaşma çerçevesinde "yeniden dağıtım" mekanizmasının işletilmesi gerekliliğine de vurgu yaptı. İtalya, Lampedusa açıklarında büyük karantina gemisi görevlendirecek İtalya İçişleri Bakanlığı, ülkenin Afrika'ya en yakın kara parçası konumundaki Lampedusa Adası'na son haftalarda artan düzensiz göç gelişlerini idare etmek için yeni bir adım atma hazırlığında bulunuyor.
Lampedusa - 27.7.2020
İtalya'da düzensiz göçmenler toplu halde kaçtı
Öte yandan, İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese'nin Sicilya Bölgesel Yönetim Başkanı Nello Musumeci'yi arayarak, kaçma girişiminde bulunan bütün göçmenlerin takip edildiğini ve adadaki göçmen karşılama merkezlerindeki yoğunluğun azaltılacağını söylediği basına yansıdı. İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, hem son günlerde çok sayıda göçmenin geldiği Lampedusa'da hem de Porte Empedocle'de sağlık açısından durumun kontrol altında olduğunu, göçmenlere yapılan Kovid-19 testlerinin negatif çıktığını belirtti.
Lampedusa - 25.7.2020
Düzensiz göç akınına uğrayan Lampedusa "acil durum ilan edilmesini" bekliyor
İtalya'nın Lampedusa Adası Belediye Başkanı Salvatore Martello, adalarına düzensiz göçmen gelişlerinin arttığını, merkezi hükümetin adada "acil durum ilan etmesi" gerektiğini belirtti.
Lampedusa - 22.7.2020
İtalya'nın Lampedusa Adası'na göç akını sürüyor
İtalya'nın güneydeki Lampedusa Adası'na son iki günde yaklaşık 800 düzensiz göçmen ulaştı.
Lampedusa - 19.6.2020
Alman STK gemisi Akdeniz'de 211 göçmeni kurtardı
Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch'a ait bir gemi, Akdeniz'in orta kesiminde 48 saatte 3 operasyonla toplam 211 göçmeni kurtardı. Sea Watch'ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Gemide 211 konuğumuz var. Acilen güvenli bir limana ihtiyacımız var." ifadeleri kullanıldı. Sea Watch ayrıca bu sabah gözlem uçaklarının, İtalya'nın Lampedusa adası yakınlarındaki Malta arama-kurtarma bölgesinde 100'ü aşkın kişinin bulunduğu 2 bot tespit ettiğini aktardı.
Lampedusa - 8.4.2020
İtalya, Kovid-19 nedeniyle limanlarını düzensiz göçmenlere kapatıyor
Dörtlü kararnamede, ülkedeki mevcut koronavirüs salgını riski dolayısıyla İtalya limanlarının, Hamburg Deniz Arama-Kurtarma Sözleşmesi'nde belirtilen uygun güvenli şartları barındırmadığı gerekçesiyle bir süreliğine kapatılacağı belirtildi. Buna göre, 7 haftadır koronavirüs acil durumu içerisindeki ülkede bu durum sona erinceye kadar limanların kapalı kalmaya devam edeceği kaydedildi. Akdeniz'deki göçmen kurtarma faaliyetlerine devam eden ve son olarak kurtardığı göçmenleri İtalya'da bir limana taşımak isteyen Alman STK Sea-Eye'a ait Alan Kurdi gemisine de bu kapsamda izin çıkmadığı belirtildi. -Lampedusa Adası'nda protesto İtalya'nın Afrika'ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası'na son günlerde ulaşan düzensiz göçmenler nedeniyle ada sakinlerinin belediye önünde protesto düzenlediği bildirildi.
Lampedusa - 17.1.2020
İtalyan yargıtayından Carola Rackete'nin tutuklanması talebine ret
Akdeniz'de kurtardığı düzensiz göçmenleri, geçen haziran ayında İtalyan güvenlik güçlerinin engellemelerine rağmen Lampedusa Adası'na bırakması nedeniyle önce ev hapsine alınan, daha sonra serbest kalan Alman gemi kaptanı Carola Rackete'nin tutuklanmamasına yönelik yapılan itiraz, yüksek...
Lampedusa - 11.12.2019
Doğu Akdeniz'deki yetki alanlarının belirlenmesinde adaların rolü
Çözüm hakkaniyete esasına göre belirlenmeli Örnekler çoğaltılabilir. 1971'de Tunus ile İtalya arasında Linosa, Lampedusa ve Pantelleria adaları, 1978'de Avustralya ile Papua Yeni Gine arasında Torres Boğazı adaları, 1992'te Kanada ile Fransa arasında St.
Lampedusa - 25.11.2019
İtalyan sahil güvenlik ekipleri teknesi batan göçmenlerin kurtarılma görüntülerini yayınladı
İtalyan sahil güvenlik ekipleri teknesi batan göçmenlerin kurtarılma görüntülerini yayınladı. Lampedusa açıklarında göçmenlerin bulunduğu bir teknenin batması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişi denizde mahsur kaldı
Lampedusa - 24.11.2019
İtalyan kıyılarında 5 göçmenin cesedi bulundu
İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında dün alabora olan teknede bulunduğu belirtilen 5 kadın göçmenin cesedine ulaşıldı.
Lampedusa - 23.11.2019
Akdeniz'de göçmen faciasının eşiğinden dönüldü
İtalya'nın Lampedusa adası açıklarında alabora olan teknedeki 143 göçmen, İtalyan sahil güvenliği tarafından kurtarıldı.
Lampedusa - 22.11.2019
Uluslararası Göç Örgütünden Akdeniz'de yeni göç dalgası uyarısı
Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), son günlerde Akdeniz'de Libya çıkışlı düzensiz göç akışında artış olduğunu belirterek, Avrupa Birliği (AB) ve Afrika Birliğine (AfB) bu ülkeye yönelik yaklaşımlarında değişikliğe gitme çağrısı yaptı. IOM İtalya şubesinden yapılan yazılı açıklamada, son 48 saatte 600'den fazla göçmeni taşıyan en az 9 ayrı göçmen botunun Libya'dan ayrıldığı, 74 kişi taşıyan 10 kadar botun İtalya'nın Lampedusa adasına ulaştığı bildirildi.
Lampedusa - 15.10.2019
Akdeniz'de 180 göçmen kurtarıldı
İtalya güvenlik güçleri, Lampedusa Adası açıklarında mavnada bulunan 180 göçmeni kurtardı.
Lampedusa - 7.10.2019
Akdeniz'de göçmenleri taşıyan tekne battı: 13 ölü
Akdeniz'de Lampedusa Adası yakınlarında alabora olan teknedeki 13 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.
Lampedusa - 7.10.2019
İtalya'da mültecileri taşıyan bot battı 13 kişi öldü
İtalya Sahil Güvenlik ekipleri  tarafından boğulmaktan kurtarılan mülteciler Lampedusa Adası'na getirilidi.
Lampedusa - 3.10.2019
Yardım gemisi kaptanından AB'ye göçmen tepkisi
Akdeniz'de kurtardığı düzensiz göçmenleri, İtalyan güvenlik güçlerinin engellemelerine rağmen Lampedusa Adası'na bıraktığı için cezalandırılan Alman gemi kaptanı Carola Rackete, Avrupa Birliği'nin (AB) göç politikasına tepki gösterdi.
Lampedusa - 29.9.2019
Haftanın tarihine bakış
2013- İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında içinde 518 kaçak göçmenin bulunduğu teknenin batması sonucu 366 göçmen boğuldu.
Lampedusa - 14.9.2019
İtalya'nın yeni hükümeti göçmenleri kabul etti
Başbakan Giuseppe Conte tarafından kurulan İtalya'nın yeni hükümeti göçmenleri taşıyan Ocean Viking isimli geminin ülkeye girişini kabul etti. İtalya'nın verdiği bu karar sivil toplum örgütü S.O.S Akdeniz'in sosyal medya hesabı üzerinden duyuruldu. Yapılan açıklamada İtalya hükümetinin, Ocean Viking gemisinin 82 göçmenle Lampedusa Adası'na kabul edildiği aktarıldı.
Lampedusa - 14.9.2019
İtalya'dan "Ocean Viking"e güvenli liman
İtalya, Akdeniz'de kurtardığı göçmenlerle güvenli liman için bekleyişini sürdüren Fransız STK'lar Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz'in Ocean Viking gemisine Lampedusa'ya yanaşma izni verdi.
Lampedusa - 2.9.2019
İtalyan STK gemisindeki düzensiz göçmenler karaya çıktı
İtalyan basınında yer alan haberlerde, Lampedusa Liman Komutanlığının, denizdeki beşinci gününe giren ve psikolojik durumları kötüleşen 31 düzensiz göçmenin tahliyesine izin verdiği belirtildi.
Lampedusa - 2.9.2019
İtalya'dan Alman STK gemisine el koyma kararı
Geminin kaptanı Carola Rackete, 17 gün denizde bekledikten sonra yasağa ve engellemelere rağmen gemiyi Lampedusa'ya yanaştırmıştı.
Lampedusa - 31.8.2019
İtalyan STK gemisi Akdeniz'de beklemeye devam ediyor
Akdeniz'de göçmenleri kurtaran İtalyan sivil toplum kuruluşu (STK) Mediterranea Saving Humans'a ait Mare Jonio gemisinin İtalyan kara suları önlerinde bekleyişi sürerken, STK'den "gemideki göçmenlerin psikolojik durumunun kötüleştiği" uyarısı yapıldı. Mare Jonio gemisinin güvertesindeki 34 göçmenle İtalyan kara sularına giriş yasağı nedeniyle, Lampedusa'nın 13 mil açığındaki bekleyişi sürüyor.
Lampedusa - 29.8.2019
İtalya'dan STK gemisindeki kadın ve çocuk göçmenlere tahliye izni
Mediterranea Saving Humans ise Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Lampedusa Adası'nın 13 mil güneyinde bekleyişlerinin sürdüğünü ve denizde dalga boyunun iki metreye kadar çıkması sebebiyle bazı göçmenlerin kendilerini iyi hissetmediğini belirtti.
Lampedusa - 28.8.2019
Akdeniz'de yaklaşık 100 düzensiz göçmen kurtarıldı
Son olarak İspanyol STK Proactiva Open Arms ay başında 160 kadar göçmen kurtarmış, hem İtalya hem de Malta'nın izin vermemesi sebebiyle gemi 19 gün denizde beklemişti. Open Arms gemisi, İtalyan mahkemesinin, gemi hakkındaki İtalyan kara sularına giriş yasağının yürütmesini durdurmasıyla 15 Ağustos'ta Lampedusa Adası açığına kadar gelmişti.
Lampedusa - 28.8.2019
İtalya'da hükümet krizi: Kapıda ITALEXIT mi var?
2019 yılında ise Salvini'nin girişimiyle İtalya'nın Sicilya adasında bulunan Avrupa'nın en büyük mülteci kampı Mineo kampı kapatıldı. Salvini kampın kapatılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Burası yeniden gerçek ekonomiye açılacak, yani tarım, ticaret ve iş olanakları için kullanılacak, mülteci ticareti için değil. Bu toprakları bir problemden kurtarmanın gururunu yaşıyorum" ifadesini kullandı. Hükümet kriziyle eşzamanlı olarak düzensiz göçmenleri kurtarmaya yönelik çalışan Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch'un kurtardığı 53 kişinin, 5 gün boyunca İtalya'nın güneyindeki Lampedusa Adası açıklarında bekletilmesi Salvini'nin mülteci karşıtlığını bir kez daha gözler önüne serdi.
Lampedusa - 27.8.2019
Salvini'den göçmen kurtaran STK gemisine giriş yasağı
Eleonore, Libya'nın Khoms kenti açıklarında dün batmak üzere olan bottaki 101 düzensiz göçmeni kurtarmıştı. Akdeniz'deki düzensiz göçmen ve STK sorunu Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor. Söz konusu rotada kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden STK'ler, kurtardıkları göçmenleri "insan hakları ihlalleri" ve "güvenlik" gerekçesiyle Trablus'a götürmüyor. Göçmenleri, coğrafi olarak bölgeye en yakın güvenli yer olan İtalya ve Malta'ya taşımak isteyen STK'ler, iki ülkenin bu kişileri almaya yanaşmaması nedeniyle güçlüklerle karşılaşıyor. İtalya ve Malta, son yıllarda çok fazla göçmen almaları ve göçmenlerin Avrupa'da dağıtılmasına yönelik AB üyesi ülkelerden bekledikleri dayanışmayı görmemeleri gerekçesiyle kurtarılan düzensiz göçmenleri kabul etmiyor. Son olarak, İspanyol STK Proactiva Open Arms, ay başında 160 kadar göçmen kurtarmış, hem İtalya hem de Malta'nın izin vermemesi sebebiyle gemi 19 gün denizde kalmıştı. Open Arms gemisi, İtalyan mahkemesinin, gemi hakkındaki İtalyan kara sularına giriş yasağının yürütmesini durdurmasıyla 15 Ağustos'ta Lampedusa Adası açığına kadar gelmişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Lampedusa Haberleri | Lampedusa Haber - Haberler - Lampedusa haberleri, son dakika lampedusa haber ve gelişmeleri burada. Tunus'tan gelen bir mülteci teknesinden bir İtalyan vatandaşı çıktı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.10.2020 11:42:52. #1.14#
title