Kurtdere'de Başpehlivan Recep Kara Oldu

Tarihi Kırkpınar Güreşlerinden Sonra Türkiye'nin En Önemli Güreş Organizasyonu Olan Balıkesir'deki Kurtdere Yağlı Güreşlerinde Recep Kara Başpehlivan Oldu.

Kurtdere'de Başpehlivan Recep Kara Oldu

Tarihi Kırkpınar güreşlerinden sonra Türkiye'nin en önemli güreş organizasyonu olan Balıkesir'deki Kurtdere yağlı güreşlerinde Recep Kara başpehlivan oldu.

Bu yıl 23.'sü düzenlenen Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri yine heyecanlı geçti. İl merkezine bağlı Kurtdere köyünde yapılan ve ünlü cihan pehlivanı Kurtdereli Mehmet'in anısına düzenlenen güreşlere 27'si başpehlivan olmak üzere tüm boylarda 450 civarında güreşçi katıldı. Kıran kırana geçen güreşler sonunda dereceye girenlere ödülleri güreşlere katılan Milletvekili ve milletvekili adayları tarafından verildi. Güreşlerde Minik I kategorisinde Barışcan Öğdü, Minik 2 kategorisinde İbrahim Anlatan,

Minik 3 kategorisinde Engin Bozkurt, Teşvik'te Abdullah Özdamar, Tozkoparan'da Celil Işık, Deste Küçük Boy'da Serhat Yılmaz, Deste Orta Boy'da Ozan Sarıkeçili, Deste Büyük Boy'da Asil Çelik, Küçük Orta Küçük Boy'da İsmail Çaylak, Küçük Orta Büyük Boy'da Musa Akbaş, Büyük Orta'da İsmail Varol, Başaltı'nda ise Serhat Gökmen birincilik ödülünü aldılar.

UNVANINI ALTI PUAN İLE KORUDU

Başpehlivan güreşlerinde çekilen kuralar sonucunda Recep Kara ilk turda Mehmet Yeşil'i elerken, İkinci turda eşleştiği Hasan Tuna ile bu turu güreş yapmadan geçti. Çeyrek Final'de Nizamettin Akbaş'ı yenen Recep Kara yarı finalde Naim Kurt'u da yenip finale yükseldi. Finalde Hasan Tuna ile karşılaşan Recep Kara, normal sürede yenişemedikleri rakibiyle puanlamaya kaldı. Puanlama süresinde 1-1 berabere kalan pehlivanlardan Recep Kara, altın puan uygulamasında rakibini bastırıp galip geldi. Kırkpınar

başpehlivanı Kara, Kurtdere'de de ünvanını korumuş oldu.

Kurtdere güreşlerinin yeni ağası ise Orhan Turaçlı oldu. Çanakkale Biga'da Renault bayiliği yapan işadamı Turaçlı, 10 bin YTL'den açılan ihaleyi 20 bin YTL'ye aldı. Orhan Turaçlı'nın yağlı güreşlerin tanınan siması Mustafa Saruhan'ın ortağı olduğu öğrenildi.

(YU-YU-MFS-MFS-S)

Kaynak: İHA