Kunut duası nedir? Vitir namazında kunut duası yerine ne okunur? Vitir namazı nasıl kılınır?
Haberler » Gündem » Kunut duası nedir? Vitir namazında kunut duası yerine ne okunur? Vitir namazı nasıl kılınır? - Haber

Kunut duası nedir? Vitir namazında kunut duası yerine ne okunur? Vitir namazı nasıl kılınır?

Kunut duası nedir? Hanefi mezhebine göre vacip olan vitir namazı nedir merak ediliyor? Yatsı namazı ile birlikte kılınan vitir namazı 3 rekattan oluşur. Peki, kunut duası bilmeyen ne okumalı? Vitir namazı nedir ve nasıl kılınır? İşte, Kunut duası okunuşu ve anlamı…

Kunut duası nedir? Vitir namazında kunut duası yerine ne okunur? Vitir namazı nasıl kılınır?

Kunut duası, vitir namazı sonunda okunan duadır. İki çeşidi olan kunut duaları genellikle yatsı namazının kılınışı esnasında unutulur veya bilinmez. Kunut duası yerine okunabilecek dualar merak ediliyor. Vitir namazında kunut duası yerine okunabilecek duaları derledik.

KUNUT NEDİR? KUNUT DUASI ANLAMI

Kelime anlamı olarak Kunut; sükût, taat, huşû, kıyam ve ibadet gibi anlamlara gelir. Kunut duası ise yatsı namazının sonunda kılınan 3 rekatlık vitir namazı sırasında okunan duadır. Kunut duaları 2 tanedir. Bunlar:

Kunut Duası 1

"Allâhumme innâ nesteînuke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nu'minu bike ve netûbu ileyk. Ve netevekkelu aleyke ve nusni aleykel-hayra kullehu neşkuruke ve lâ nekfuruke ve nahleu ve netruku men yefcuruk."

Anlamı

"Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız."

Kunut Duası 2

"Allâhumme iyyâke na'budu ve leke nusalli ve nescudu ve ileyke nes'a ve nahfidu nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilkuffâri mulhık."

Anlamı

"Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır."

VİTİR NAMAZI NEDİR? VİTİR NAMAZI NASIL KILINIR?

Yatsı namazından sonra kılınan, Hanefîlere göre üç rekâtlık vacip namazdır. Vitir namazının her rekâtında Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunur. İkinci rekâtın sonunda oturularak sadece tahiyyât duası okunur. Üçüncü rekâtta kıraat tamamlandıktan (Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunduktan) sonra eller kulaklara kadar kaldırılarak tekbir alınır ve kunut duaları okunur.

Vacib olan bu namaz yatsı namazı kılındıktan sonra sabah namazının vakti girinceye kadar herhangi bir zamanda kılınabilir. Hz. Peygamber (s.a.s.), "Vitir namazını yatsı namazı ile tan yerinin ağarması arasında kılın" buyurmuştur. Uyanabilecek olan kimsenin vitir namazını gecenin sonunda, yani imsak vaktinden bir müddet önce kılması daha faziletlidir. Uyumadan önce kılmakta uygundur. Vaktinde kılınamayan vitir namazının daha sonra kaza edilmesi vaciptir. Diğer mezheplere göre ise vitir namazı kılmak sünnettir.

KUNUT DUASI BİLMEYENLER VİTİR NAMAZINDA NE OKUYABİLİR?

Hanefi mezhebine göre vacip olan vitir namazında okunan kunut duasını bilmeyenler yerine herhangi bir sure okuyabilir. Hiçbir şey demiyorsa lafzatullah'ı tekrar eder. Vacip olan, duayı okumak değil belli miktarda durmak konut yapmaktır. Meşru olan duayı okumak sünnettir. Eğer kişi konut duasını bilmiyorsa Allahümmağfirli veya sübhanallah der. Belli miktarda bunları 3 kere tekrar eder.

HABER YORUMLARI
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.