Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı

Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı

11.06.2015 19:12 | Son Güncelleme: 11.06.2015 19:12

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman'ın lahitin özelliklerini anlatışı- Lahitin genel görüntüsü ve detayları- Denizli Valisi Şükrü Kocatepe'nin lahiti incelemesi - Lahitin çeşitli taraflarından görüntüler Kum ocağında bulunan lahitten iki iskelet çıktı- Denizli'de bir kum ocağındaki çalışmalar sırasında ortaya çıkan lahdin içinde yaklaşık 18 asır önce yaşamış bir çifte ait olduğu sanılan iki iskelet bulundu Buldan ilçesinde Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağında tesadüfen bulunan lahdin içinde yaklaşık 18 asır önce yaşamış karı kocaya ait olduğu tahmin edilen iki iskeletin yer aldığı bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman'ın lahitin özelliklerini anlatışı- Lahitin genel görüntüsü ve detayları- Denizli Valisi Şükrü Kocatepe'nin lahiti incelemesi - Lahitin çeşitli taraflarından görüntüler Kum ocağında bulunan lahitten iki iskelet çıktı- Denizli'de bir kum ocağındaki çalışmalar sırasında ortaya çıkan lahdin içinde yaklaşık 18 asır önce yaşamış bir çifte ait olduğu sanılan iki iskelet bulundu Buldan ilçesinde Tripolis Antik Kenti yakınlarındaki kum ocağında tesadüfen bulunan lahdin içinde yaklaşık 18 asır önce yaşamış karı kocaya ait olduğu tahmin edilen iki iskeletin yer aldığı bildirildi. Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, lahdin yer aldığı kum ocağında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, kum ocağında yapılan çalışma sırasında antik mezarın üst kapağının kepçeye takıldığını, ocaktaki yetkililerin duyarlı davranarak kendilerine konuyu ilettiklerini söyledi. Denizli Müzesi Müdürlüğü ile yaptıkları çalışmada antik mezarı gün ışığına çıkardıklarını ifade eden Duman, lahit üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında antik mezarın MS 2-3. yüzyıllara ait olabileceğini düşündüklerini dile getirdi. Duman, lahitteki betimlemelerde Zeus'un habercisi "Hermes", kendi güzelliğine tutkusu nedeniyle tanrıların cezalandırdığı "Narkissos", bir kahraman figürü ile Herakles (Herkül) ve ölümün vücut bulmuş hali "Thanatos" tasvirlerinin yer aldığını anlattı. Duman, "Lahtin içinde iki kişi yatıyor, muhtemelen o kahraman (lahitteki erkek figürü) kendisi, yanındaki de karısı" dedi. İskeletlerin 1,65 boylarında ve 60 kilogram civarında olduklarını söyleyen Duman, lahitteki kişilerin o dönemdeki salgın hastalıklar nedeniyle ölmüş olabileceklerini anlattı.- "Bulunan eser, geçmişle ilgili önemli bilgiler sunacaktır"Vali Şükrü Kocatepe de geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Denizli'de bulunan tarihi kalıntıların, kente ayrı bir zenginlik kattığını söyledi.Kocatepe, Hierapolis ve Laodikya antik kentlerinin yanı sıra Tripolis Antik Kenti'nin de önemli bir kültür merkezi olduğunu, bulunan eserin geçmiş ile ilgili önemli bilgileri bilim dünyasına sunacağına inandığını sözlerine ekledi.

Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı
Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı
Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kum Ocağında Bulunan Lahitten İki İskelet Çıktı - Denizli
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 19:33:12. #1.14#
title