Haberler

Yeni Bir Sinemaya Doğru" Söyleşisi

Abone Ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığınca düzenlenen "Yeni Bir Sinemaya Doğru" söyleşisinde, Metin Erksan'ın "Sevmek Zamanı" filmi konuşuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığınca düzenlenen "Yeni Bir Sinemaya Doğru" söyleşisinde, Metin Erksan'ın "Sevmek Zamanı" filmi konuşuldu.

İBB Atatürk Kitaplığı'nda gerçekleşen etkinlikte konuşan yönetmen Faysal Soysal, Metin Erksan'ın "Sevmek Zamanı" filminin suret meselesini konu edinen bir Türk filmi olduğunu söyledi.

Toplum tarafından hızla kabul görülen eserlerin büyük bir sanat eseri olmaktan uzak olduğunu ifade eden Soysal, büyük sanatçılar eser ürettiğinde toplum tarafından ilk anda kabul görmediğini, geleneğe ters gibi görünse de farklı eserlerin zamanla gelenek içerisinde yer tuttuğunu aktardı.

Soysal, "O dönemde Türkiye'de 59 sinema var. Hiçbir sinema, filmi gösteremiyor. Zaten film 5 kişiyle zor şartlarda çekilmiş bir film. Alışılmış olanın dışına çıkarak muazzam bir iş başarıyor Metin Erksan. Belki de en özgür olduğu film bu diyebiliriz. Film sadece Kartaca Film Festivali'nde yarışma dışı gösteriliyor. Eleştirmenlerin dikkatini çekiyor." dedi.

Eleştirmen Hasanali Yıldırım ise Cumhuriyet döneminde Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna" romanı yayınlandığında yakın arkadaşlarının dahi beğenmediğini ve tıpkı bunun gibi "Sevmek Zamanı" filminin de döneminde anlaşılamadığını, ağır eleştiriler aldığını ancak günümüzde gençlerin "Kürk Mantolu Madonna" romanına gösterdiği rağbetin ise manidar olduğunu belirtti.

Yıldırım, "Sevmek Zamanı' filmi kendi dönemine erken gelmiştir. O dönemin skalasına, çapına aykırı bir yüksek sıçrama gerçekleştirmiştir. Metin Erksan, Türk sinemasında, köy gerçekçiliği ve toplumsal gerçekçilik şeklinde devam eden niteliksiz bir dönemde aykırı bir film yaptı. Aykırı, beklenmedik bir şok etkisi oluşturdu. Anlaşılmayı bırakın, ağır bir şekilde eleştiri aldı." şeklinde konuştu.

Filmin toplumsal bir karşılık bulamadığı için gösterime girmediğini belirten Yıldırım, yıllar sonra ise Türk sinemasında çok başka bir kırılma oluşturduğunu, bütün toplumlarda yeniye olan tepkiyle bu filmin karşılaştığını ifade etti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Faysal Soysal Metin Erksan Sinema Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title