Haberler

Türk Dil Kurumu, sözlüğe eklediği "Türkiyeli" kelimesini gelen tepkiler sonucu saatler sonra kaldırdı

Güncelleme:

Türk Dil Kurumu, bugün yaptığı yazım düzenlemelerinin yanı sıra sözlüğe "Türkiyeli" kelimesini de ekledi. Ancak, sosyal medyada gelen tepkiler sonucunda "Türkiyeli" kelimesi saatler sonra kaldırıldı. TDK tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

TDK tarafından sözlüğe eklenen "Türkiyeli" kelimesi, sosyal medyada gelen tepkiler sonrasında kaldırıldı. TDK tarafından yapılan açıklamada "Hazırlık, güncelleme ve yayımlanma sürecinde mevcut yönetimin yer almadığı sözlükle ilgili basında ve sosyal medyada çıkan eleştiri ve öneriler dikkate alınmış ve gerekli incelemeler başlatılmıştır" denildi.

"TÜRKİYELİ" KELİMESİ EKLENDİ

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlüğün 12. baskısı ile birlikte pek çok sözcüğün yazımında değişikliğe gitti. Düzenlemelerin yanı sıra sözlüğe "Türkiyeli" kelimesini de eklendi.

Türk Dil Kurumu, sözlüğe eklediği 'Türkiyeli' kelimesini gelen tepkiler sonucu saatler sonra kaldırdı

BİRKAÇ SAAT SONRA KALDIRILDI

"Türkiyeli" sözcüğü, internet sitesindeki sözlük bünyesinde yalnızca birkaç saat varlığını gösterdi. TDK, tepkilerin ardından hem sözcüğü hem de tanımı sözlükten kaldırdı.

İNCELEME BAŞLATILDI

TDK tarafından yapılan açıklama, "Güncel Türkçe Sözlük Bilim ve Uygulama Kolu üyeleri ve uzmanları tarafından 2019 yılında güncelleme çalışmalarına başlanan Türkçe Sözlük mevcut hâliyle 2023 yılında kullanıma sunulmuştur. Hazırlık, güncelleme ve yayımlanma sürecinde mevcut yönetimin yer almadığı sözlükle ilgili basında ve sosyal medyada çıkan eleştiri ve öneriler dikkate alınmış ve gerekli incelemeler başlatılmıştır. Konuyla ilgili gelişmeler hakkında en kısa zamanda Kurumumuz tarafından gerekli açıklamalar yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Türk Dil Kurumu, sözlüğe eklediği 'Türkiyeli' kelimesini gelen tepkiler sonucu saatler sonra kaldırdı

Haberler.com / Emre İliksiz - Kültür Sanat

Türk Dil Kurumu İnceleme Kültür Sanat Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

500

Yorumlar (11)

FERDİ BAKIR:

il dışındaki adam bulgarım mı diyecek. Tabiki Türkiye liyim diyecek

89
242
yanıtYanıtla
Kemal Demirelli:

Hayatında bulduğu semtten dışarı çıkmamış cahil il değil yurt dışı olacak ikincisi yurt dışında birisi nerelisin diye sormuyor hangi ülkedensin diye soruyor BEN VE BENİM GİBİ VATAN SEVDALISI OLANLAR “TÜRKÜM” DİYOR “TÜRKİYELİ “ DİYE BİR KELİME YOK ANLAMIDA YOK SENİN YERİNE BİR BAŞKASI CEVAP VERİRKEN DAHİ “ O TÜRK “DİYOR TÜKÜYELİ DEMİYOR azıcık olsun vatanına HASİP ÇIK A PARTİLİ B PARTİLİ OLMA TÜRK OL VE ÖĞÜN

yanıt208
yanıt49
minor:

Kemal abartma istersen. Türkiyeli demek Türkiye'den oldugunu gosterir. Türküm demek ırkını gosterir. Azerbaycanlı, Tatar vs. de Türküm der ama nerelısın dersen kendı ülkesini söyler.

yanıt1
yanıt1
ertugrul ceylan:

türküm diyecek

yanıt2
yanıt1
A B:

E ne denilecek miş uzaylı mı olacak gayet normal ingilizce bile from turkey , from germany vs... Ne yapacaklarını şaşırmışlar

100
210
yanıtYanıtla
minor:

Aciklama da sorun var. Her Turkiye'de yasayan Turkiyeli degil. Almanya'da yasiyorsan ama Türksen from Germany demiyorsun. from Turkey diyorsun

yanıt46
yanıt5
gırgop:

nasıl fransalı değil fransız, italyalı değil italyan ingiltereli değil ingilizse bizde de türkiyeli diye bir şey de yoktur!

17
1
yanıtYanıtla
Murat Anakan:

ne güzel iş be, ülke yangın yerine dönmüş, biz hala kelimelerin anlamını tartışıyoruz. yemin ediyorum bu ülkede siyasi olmak var, atıcan kapağı iyi kötü bir milletvekilliğine, ooh mis, en kötü durum bile üç güne unutuluyor, at ortaya tırıvırı bi mevzu aylarca konuşulsun

8
1
yanıtYanıtla
ozkan bekar:

Cok bilmis ukala Kemal Demirelli hangi ulkedensin sorusuna Turkum diye cevap verilmez.adami vatan hayini yaptin resmen.ukala

1
1
yanıtYanıtla
baklavacı çeto :

şimdi adamı fişlemişlerdir. acaba hüdaparın bu işte parmağı var mı. varsa bahçeli ile yapıcıoğlu ekranda bu konuyu tartışsın.

2
0
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title